Wybierz miasto
Kobieta Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Buscopan - nowoczesny lek z zamierzchłej przeszłości

2015-09-30

Coraz częściej daje się zauważyć we współczesnej medycynie bardzo ciekawy trend, polegający na świadomym odwoływaniu się i sięganiu do wiedzy oraz osiągnięć sztuki leczniczej dawnych kultur, szczególnie w przypadkach, gdy prozdrowotne działanie danego zioła czy rośliny można bez problemu zweryfikować przy pomocy nowoczesnych metod badawczych. Dzięki takiemu podejściu niemiecka firma Boehringer Ingelheim stworzyła w połowie ubiegłego wieku Buscopan – lek rozkurczowy, którego najważniejszą zaletą jest działanie polegające na skutecznym rozluźnianiu obkurczonych mięśni przewodu pokarmowego, a nie jedynie na maskowaniu ich bólu.

Datura i duboisia – bliscy krewni


Najprawdopodobniej nie byłoby dziś w aptekach Buscopanu, gdyby nie odkrycie, że stosowana w dawnej hinduskiej medycynie właśnie jako środek rozkurczowy roślina datura (w Polsce lepiej znana jest ona jako bieluń) to dość bliski krewny współczesnego krzewu duboisia. Substancja czynna Buscopanu, czyli butylobromek hioscyny, jest pozyskiwany z liści duboisii hodowanych na skalę przemysłową w Australii w postaci suszu zawierającego alkaloid hioscyny. Suche liście są następnie przetwarzane i w trakcie tego procesu wyizolowywana jest hioscyna, którą następnie przekształca się podczas pojedynczego procesu chemicznego w docelową substancję czynną.

Bezpieczeństwo dzięki naturze

Ze względu na fakt, że substancja czynna w Buscopanie jest pochodzenia całkowicie naturalnego, jest on bardzo bezpiecznym lekiem – jednym z najlepszych dowodów na to jest fakt, że Buscopan został dopuszczony do obrotu w roku 1952 i od tamtej pory stale jest dostępny w aptekach na całym świecie.

Zasadnicza różnica pomiędzy Buscopanem a standardowymi lekami przeciwbólowymi polega na tym, że ta druga grupa farmaceutyków jedynie maskuje ból blokując przewodzenie bodźców zamiast likwidować jego źródło. Ponadto leki przeciwbólowe bardzo szybko przenikają do krwi, co może być przyczyną dodatkowych działań niepożądanych w postaci na przykład senności, zaburzeń koncentracji czy motoryki. Buscopan natomiast nie wykazuje żadnych działań niepożądanych, ponieważ nie przechodzi przez barierę krew-mózg, czym także różni się od innych dostępnych na rynku leków o działaniu rozkurczowym.

artykuł sponsorowany

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

znak zodiaku: baran - horoskop kulinaria

Licznik BMI

Kalkulator miłosny

 
FB dlaMaturzysty.pl reklama