Zdrowie - Kobieta

Dieta bezglutenowa. Fakty i mity

2014-10-27 15:08:30

Dieta bezglutenowa to przede wszystkim wykluczenie ze swojego jadłospisu glutenu, a inaczej rzecz ujmując, białka szczególnego rodzaju. Głównym źródłem glutenu jest żyto, orkisz, pszenica oraz jęczmień i owies.

Przed przejściem na dietę bezglutenową konieczna jest konsultacja z dietetykiem, gdyż stosowanie takiej diety przez długi czas w sposób nieodpowiedni może doprowadzić do wielu powikłań m.in. niedoboru składników odżywczych takich jak błonnik, kwas foliowy, cynk, magnes i żelazo.

Dieta bezglutenowa - dla kogo

Dieta bezglutenowa przypisywana jest głównie osobom, które borykają się z alergią na gluten, ale i z celiakią. Alergia na gluten, to alergia pokarmowa, natomiast celiakia to choroba autoimmunologiczna i w jej przypadku eliminacja glutenu musi być przestrzegana przez całe życie. Jeśli chodzi o alergię pokarmową - z czasem może ona się zmniejszyć, a niekiedy nawet zniknąć i to całkowicie.

Fakty i mity

Kiedyś dietę bezglutenową stosowały osoby, które po prostu musiały. Jednocześnie była to dla nich ogromna męczarnia. Dzisiaj sięgają po nią nie tylko alergicy i chorzy na celiakię, ale i gwiazdy, które z nadzieją na szczupłą sylwetkę i zdrowy organizm odrzucają gluten. Zdaniem wielu celebrytów dzięki tej diecie  prócz szczupłej sylwetki można pozbyć się wzdęć, brzydkiej cery i wielu innych objawów i chorób. Czy mają rację?

Głównym zamierzeniem diety bezglutenowej nie jest utrata kilogramów, a sposób odżywiania. Wielu lekarzy podpowiada, iż ci, którzy nie muszą rezygnować z glutenu, lepiej na tym wyjdą. Faktem jest, że podczas pozbawienia organizmu glutenu, dieta może stać się bardzo szkodliwa dla naszego organizmu, który traci w ten sposób wiele bardzo wartościowych składników. Zatem dieta bezglutenowa nadaje się dla tych, którzy są zmuszeni pozbyć się go z organizmu, a nie dla tych, którzy po prostu chcą schudnąć.

Głównym mitem na temat diety bezglutenowej jest to, że wystarczy zrezygnować z pieczywa i makaronu. Otóż nie wystarczy. Wiele produktów spożywczych zawiera gluten, nie dotyczy to tylko tych, które zawierają zboże! Kolejny mit głosi, iż glutaminian sodu jest tym samym co gluten, nic bardziej mylnego! To pierwsze jest jedynie tzw. polepszaczem smaku potraw i wykluczenie go z diety akurat wyjdzie nam na dobre, ale nie ma nic wspólnego z odrzuceniem glutenu.

Warto również wspomnieć, iż dla wielu ludzi dieta bezglutenowa to istna fanaberia. Kolejny mit! Dieta ta opiera się na kupowaniu i spożywaniu specjalnych, bezglutenowych produktów, a to często wiąże się z bieganiem do innego, niż supermarket sklepu, a nawet wydawaniem, większej ilości pieniędzy. Dla chorych na celiakię bądź tych, którzy mają alergię na gluten, dieta bezglutenowa to niestety przykra konieczność, więc jeśli nie musisz wyrzucić glutenu ze swojej diety, po prostu tego nie rób, bądź przed rozpoczęciem takiej diety zasięgnij porady lekarza.

Produkty, które nie zawierają glutenu

Mleko świeże, mleko w kartonie, mleko zagęszczone, mleko w proszku, kefir, maślanka, jogurt naturalny, ser żółty, masło, smalec, margaryna, olej roślinny, oliwa z oliwek, wszystkie warzywa (świeże, mrożone, konserwowane bez dodatków), strączkowe (groch, fasola, soczewica) oraz ziemniaki, skrobia ziemniaczana, wszystkie owoce, cukier, dżem, miód, landrynki, kisiele, budynie domowe z mąki ziemniaczanej, ciastka, które oznakowane są przekreślonym kłosem, zupy domowe z dozwolonych produktów oraz przyprawy (sól, pieprz, zioła, ocet winny, ocet jabłkowy), herbata, kawa naturalna, soki owocowe, woda mineralna, kompoty i napary z ziół.

Produkty, które mogą zawierać gluten

Płatki śniadaniowe kukurydziane, które zawierają słód jęczmienny, mąka kukurydziana, ryżowa i gryczana (dostępne w sprzedaży ogólnej mogą być zanieczyszczone glutenem), konserwy rybne i mięsne, niektóre wędliny np. podrobowe (kaszanka, pasztetowa i pasztet), wyroby garmażeryjne, jogurty owocowe, maślanki smakowe, napoje czekoladowe, produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu, serki topione i śmietankowe, śmietana, majonez, gotowe sosy typu dressing, gotowe sałatki warzywne z majonezem, fasola w puszce, przeciery pomidorowe, kotlety sojowe, pasztety sojowe, majonezy sojowe, owoce suszone, guma do żucia, żelki, cukierki, chipsy, lody, czekolada, aromatyzowane kawy, napoje owocowo-warzywne, przyprawy typu vegeta, musztardy, keczupy, dipy i zupy w proszku.

Produkty, które zawierają gluten

Pszenica (i jej dawne odmiany, np. orkisz, kamut, płaskurka), pszenżyto, jęczmień, żyto, zwykły owies (ze względu na zanieczyszczenia), mąka pszenna, żytnia, jęczmienna, płatki pszenne, jęczmienne, żytnie, owsiane, kasza manna, kuskus, kasza jęczmienna (pęczak, mazurska, perłowa), musli, kasze owsiane, kaszki błyskawiczne zbożowe i mleczno-zbożowe, makaron pszenny, makaron żytni, pierogi, pyzy, kopytka, naleśniki, pieczywo każde jeśli nie jest oznaczone jako bezglutenowe (chleb biały i razowy, bułki, bagietki, maca, pumpernikiel, pieczywo chrupkie, precle), pieczywo cukiernicze suche (herbatniki, ciastka, wafle, biszkopty, pierniczki, sucharki, paluszki), ciasta, ciastka, drożdżówki, pizza, bułka do hamburgera, bułka tarta, panierki do mięs i ryb, produkty mleczne z dodatkiem słodu jęczmiennego, olej z kiełków pszenicy, warzywa smażone panierowane i te z bułką tartą, ciasta upieczone z niedozwolonych mąk, kawa zbożowa, kakao owsiane, piwo, sos sojowy, zupy zaprawiane mąką, proszek do pieczenia, a nawet opłatki świąteczne.

Przykładowy jadłospis

Przykładowy jadłospis bezglutenowca może opierać się na rybach, mięsie, owocach, warzywach i jajach. Alternatywą dla chipsów może być popcorn i chipsy kukurydziane, a dla słodyczy ciastka ryżowe, dżem, miód, kisiel i budyń. Warto również spróbować bezglutenowego makaronu Skinny Noodles.

Zapamiętaj

Produkty takie jak mąka kukurydziana, gryczana i ryżowa, które są dostępne w każdym sklepie, mogą zawierać gluten, chociażby przez mielenie ich w tym samym młynie co produkty glutenowe. Warto poszukać produktów, które chronione są przez organizacje chorych na celiakię, można poznać je po przekreślonym kłosie na opakowaniu danej rzeczy.

Ewa Wieczorska
(ewa.wieczorska@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: dieta bezglutenowa, gluten, jadłospis diety bezglutenowej, co można jeść na diecie bezglutenowej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Polecamy
Czy herbata podkręca metabolizm?
Czy herbata podkręca metabolizm?

Zobacz, jakie właściwości mają poszczególne herbaty.

buty treningowe - damskie modele
Najlepsze buty treningowe - damskie modele, dzięki którym osiągniesz jeszcze lepsze wyniki

Zobacz, jak wybrać najlepsze buty treningowe damskie, dzięki którym osiągniesz jeszcze lepsze wyniki!

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.