Zdrowie - Kobieta

Dobroczynne zioła - wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

2014-11-25 13:00:46

Zioła, napary, nalewki i tym podobne nazwy najczęściej kojarzą się z zamierzchła medycyną ludowa i przywołują obrazy starych zielarek, które nierzadko przypominały wiedźmy. Leczenie naturalnymi metodami wzbudza wątpliwości, wielu nie wierzy w jakiekolwiek ich działanie, przez co powoli odeszło ona do lamusa i zostało wyparte przez „cudowne” medykamenty.

Jednak coraz częściej, zawiedzeni efektami leczenia, przerażeni ogromna liczbą połykanych tabletek, pigułek, kapsułek, które i tak nie przynoszą żadnych efektów, szukamy rozwiązania w niekonwencjonalnych metodach.

Fitoterapia, czyli „zdrowe” zdrowie

Fitoterapia to leczenie przy pomocy roślin. Mogłoby się wydawać, że to nowa dziedzina, powstała w odpowiedzi na zapotrzebowania rynku. Każdego dnia jesteśmy przecież świadkami powstawania coraz to innych metod leczenia z wykorzystaniem różnych czynników – muzykoterapia, aromaterapia, dogoterapia, itp. Fitoterapia była już znana…2000 lat przed naszą erą! Już wtedy ludzie poznali jak wielka moc uzdrowienia drzemie w roślinach, które otaczają ich na co dzień. Dzisiaj zioła wykorzystuje się w lecznictwie i kosmetyce, ale także w kuchni.

Moda na zdrowie

Coraz częściej wybieramy wszystko co jest „bio”, co ma w nazwie „naturalne”, „organiczne” czy bez „konserwantów”. I choć to przejaw mainstreamowej mody, to jednak działa ona na naszą korzyść. Zioła są stosowane w leczeniu różnych chorób i dolegliwości, wzmacniają odporność, mają właściwości regeneracyjne. Są równie skuteczne jak leki otrzymywane syntetycznie, a przy tym nie przynoszą tak wielu negatywnych efektów ubocznych. Zawierają wiele cennych związków m. in.: azuleny, pektyny czy garbniki, które działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo, a że są one związkami organicznymi nie przysparzają nam dodatkowych negatywnych skutków.

Nie takie niewinne

Skoro to tylko zioła, niegroźne roślinki, można by sądzić, że nic złego nie może nam się stać. Żeby zajmować się ziołolecznictwem, trzeba mieć ogromną wiedzę! W tej kwestii prawie wszystko ma znacznie.  Zaczyna się od zbioru – to, o jakiej porze roku czy dnia zerwiemy rośliny wpłynie na stężenie ich leczniczych składników. Ważne też, aby wiedzieć jaką część rośliny możemy wykorzystać – czy będzie to kora, kwiatostan, nasiona, korzeń czy może liście. Nierzadko zdarza się, że roślina posiadająca uzdrawiające liście, ma również zabójcze owoce. W zależności od rodzaju zebranych ziół trzeba wiedzieć w jaki sposób je przyrządzić. Jakie nadają się na napar, jakie na syropy, olejki, a jakie na okłady czy sałatki. Podstawową kwestia jest w końcu wiedza uświadamiająca nam do czego wykorzystać dane zioło

Pewne źródła

Pozornie błahe herbatki ziołowe okazały się jednak czarną magią? Na szczęście nie musimy posiadać tej niemalże magicznej wiedzy aby moc korzystać ze wszystkich dobrodziejstw ziół. W aptece możemy znaleźć prawie wszystkie cenne zioła pod różnymi postaciami, których wykorzystanie  i sposób są dokładnie opisane.

Dla każdego coś dobrego

Nie sposób opisać i wymienić wszystkich ziół, którymi obdarza nas natura. Warto jednak poznać te najpopularniejsze, które mogą przynieść nam szybką ulgę na niewielkie dolegliwości, a przygotowanie naparu jest dziecinnie proste, bo ziołowe herbatki ekspresowe możemy dostać w każdej aptece.

Melisa – stosowana jako środek uspokajający, wyciszający i nasenny. Niezastąpiona jest w trakcie diety odchudzającej, ponieważ działa moczopędnie i tym samym oczyszcza organizm z zalegających w nim toksyn

Skrzyp polny – dzięki dużym ilościom łatwo przyswajalnej dla organizmu krzemionki, doskonale poprawia stan włosów i paznokci. Ponadto poprawia krzepliwość krwi. Przyśpiesza przemianę materii wywiera wzmacniający, przeciwzapalny i przeciwbakteryjny wpływ

Rumianek – jest stosowany w leczeniu biegunki i zaburzeń trawiennych, ponieważ wzmaga wydzielanie żółci, pobudza wytwarzanie soków trawiennych. Działa też rozkurczowo, przeciwbakteryjnie i likwiduje wzdęcia, dzięki czemu szybko możemy pozbyć się bólu. Napar można też stosować się także zewnętrznie do przemywania zainfekowanych ran, krost i owrzodzeń oraz oparzeń a także w formie okładów w zapaleniu spojówek.

Szałwia – jest istnym remedium na wszechstronne dolegliwości. Przyniesie ulgę w bólach brzucha i kolkach. Pomoże w zapaleniu jamy ustnej, gardła, dziąseł, migdałków czy skory. Działa tonizująco, bakteriobójczo i antyseptycznie.

Mieta - działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dlatego możemy ją stosować do usuwania wzdęć, zaparć oraz zaburzeń trawienia. Wspomaga procesy trawienia, gdyż mentol zawarty w roślinie zwiększa wydzielanie żółci, dlatego jest szczególnie polecana po tzw. przejedzeniu się, szczególnie potrawami ciężkostrawnymi. Mięta pieprzowa działa też przeciwbakteryjnie, zwłaszcza wobec bakterii powodujących zatrucia pokarmowe.

Katarzyna Pruś

Słowa kluczowe: zioła działanie, fitoterapia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Opcja "drzemki" w telefonie - dlaczego nie warto z niej korzystać?
Opcja "drzemki" w telefonie - dlaczego nie warto z niej korzystać?

Sprawdź, dlaczego odkładanie porannej pobudki może być szkodliwe dla zdrowia.

Wypadanie włosÃłw
Czy łysienie w trakcie pandemii jest objawem koronawirusa?

Zobacz, jaki wpływ ma na nasze włosy pandemia COVID-19.

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?