Zdrowie - Kobieta

Dobroczynny wpływ imbiru

2015-01-30 13:02:27

Imbir od lat znany jest jako roślina łagodząca wiele dolegliwości, mająca bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie i urodę. W wielu krajach imbir uważany jest nawet za... afrodyzjak. Jakie jeszcze cudowne właściwości kryje w sobie ten magiczny korzeń?

Imbir używany jest w celach leczniczych oraz jako przyprawa już od pięciu tysiącleci! Nic w tym dziwnego, jego korzeń zawiera bowiem wiele dobroczynnych składników, które wspomagają pracę przewodu pokarmowego, działanie układu odpornościowego, a zimą i w chłodniejsze dni rozgrzewa i pobudza ciało. Mielony imbir, ponieważ posiada charakterystyczny, intensywny smak, używany jest także w kuchni, jako przyprawa.

Przeciw nudnościom i rozstrojom żołądka


Świeży korzeń imbiru zawiera końską dawkę witamin C, B1 i B2, a także potężną ilość żelaza, fosforu, potasu i wapnia. Gingerol i szogaol - związki chemiczne nadające tej roślinie ostry smak, ułatwiają trawienie, pobudzają pracę enzymów w żołądku, zmniejszają skurcze jelit, łagodzą wzdęcia i przeciwdziałają mdłościom. Ponadto, jak wykazują badania, korzeń imbiru jest wcale nie mniej skuteczny w walce z dolegliwościami żołądka i nudnościami, a przecież nie powoduje senności jak robią to leki dostępne na rynku farmaceutycznym. Imbir jest zatem polecany jako doraźny lek przy chorobie lokomocyjnej, przy rozstrojach żołądka, a nawet przy mdłościach towarzyszących ciąży.

W walce z przeziębieniem


Od lat imbir stosowany jest jako środek profilaktyczny przeciw przeziębieniom, ale jest także zalecany w stanach chorobowych. Działa bowiem rozgrzewająco - poprawia krążenie krwi - i antyseptycznie, pomaga też leczyć infekcje górnych dróg oddechowych, kaszel, zapalenie oskrzeli i płuc oraz choroby gardła. Sporządzenie w domu mikstury, która pomoże nam w walce ze wspomnianymi dolegliwościami jest banalnie proste. Potrzebujemy około 2 cm świeżego, posiekanego lub startego imbiru. Zalewamy go wrzątkiem, studzimy i dodajemy kilka kropel soku z cytryny oraz, opcjonalnie łyżkę miodu dla smaku. Efekt naturalnie gwarantowany!

Dla zdrowia i urody


Cały układ krwionośny będzie funkcjonował sprawniej dzięki pobudzającym krążenie i redukującym zakrzepy właściwościom korzenia imbiru. Zapobiega też zapaleniom i bólowi stawów. Poza tym, imbir jest jednym z głównych składników przeróżnych olejków i balsamów antycellulitowych i ujędrniających. Roślina ta wykazuje też silne działanie odkażające i przeciwzapalne, dzięki czemu zwalcza wszelkie bakterie w jamie ustnej, a dodatkowo zostawia w ustach świeży zapach. Imbir zmniejsza nasilenie migreny poprzez hamowanie prostaglandyn, a dzięki związkom chemicznym, które działają przeciwskurczowo, wpływa kojąco na comiesięczne bóle u kobiet. Ponadto, imbir skutecznie redukuje poziom cholesterolu.

Korzeń imbiru od tysiącleci jest stosowany też jako... afrodyzjak. Na takie zastosowanie tej rośliny pierwsi wpadli Chińczycy, doprawiając nic niemal wszystkie dania, a trop później przejęli Europejczycy. Ekstrakt z imbiru rozszerza naczynia krwionośne, poprawia ukrwienie wszystkich narządów, a zatem również narządów płciowych...

Badania, przeprowadzone w 2009 roku dowodzą, że imbir wywiera dobroczynny wpływ na układ nerwowy, a także chroni organizm przed toksycznym działaniem glutaminianu sodu (wzmacniaczem smaku dodawanym do żywności).

Adrianna Hołdys

Słowa kluczowe: imbir, zdrowie, medycyna naturalna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • imbir [0]
    Maya
    2015-07-15 19:17:09
    Mogę go brać również z suplementami koncepcyjnymi dr bocian.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Polecamy
Dlaczego nadmiar orzechÃłw szkodzi
Nadmiar orzechów w diecie - dlaczego szkodzi?

Sprawdź, dlaczego nie warto przesadzać z ilością orzechów w codziennym menu.

Zabiegi pielęgnacyjne dla ciężarnych kobiet. Czyli jak dbać o wygląd, będąc w ciąży?

W trakcie ciąży ciało kobiety przechodzi liczne, często niepożądane zmiany. Dowiedz się, jak im zapobiec!

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.