Uroda - Kobieta

Jak nie spiec raka?

2017-06-27 16:53:08

Wydaje ci się, że o ochronie przeciwsłonecznej wiesz już wszystko, w temacie filtrów jesteś gruntownie wyedukowana, a dobór preparatu fotochronnego nie sprawia ci żadnego kłopotu. To dlaczego po wakacjach płaczesz, że masz przesuszoną skórę, nowe zmarszczki i nasilony trądzik? Oto 5 krótkich wskazówek, jak się opalać, by nie żałować.


1. Najważniejszy jest umiar

Ze względu na krótki czas wypoczynku (i w ogóle słonecznych dni w roku) jesteśmy dość zachłanne na słońce. Tymczasem opalanie trzeba sobie dawkować. Plażowy debiut najlepiej ogranicz do 20–30 minut, stosując jednocześnie najwyższą możliwą ochronę. W Polsce większość z nas ma fototyp II lub III, a więc skórę skłonną do poparzeń, dopiero z czasem zmieniającą odcień na brązowy, dlatego na pierwszy dzień konieczny jest krem lub balsam do opalania o faktorze 50. Wraz z naturalnym brązowieniem ciała, możesz wydłużać czas przebywania na słońcu. Ważne, by w tych pierwszych dniach nie dopuścić do poparzenia. 

2. Nawilżaj skórę

Skóra dobrze nawilżona nie tylko równomierniej się opala, ale jest też mniej narażona na różne mikrouszkodzenia i bardziej wytrzymała na czynniki zewnętrzne – w tym promieniowanie UV. Gdy temperatura rośnie, wymień dotychczas używany balsam do pielęgnacji ciała na lżejszy, bo ten, który sprawdzał się zimą, latem może sprawić, że naskórek będzie się przetłuszczać. Dlatego sięgaj po lekkie emulsje lub balsamy w formie musu. Ich dodatkową zaletą jest to, że pięknie pachną.  

3. Stosując wysoki filtr też się opalisz

Nie bój się, że stosując krem lub balsam do opalania z filtrami SPF 50 lub SPF 30 wrócisz z urlopu nieopalona. Po pierwsze: żaden preparat fotoochronny nie chroni przed słońcem w 100%, a więc tak pożądana przez ciebie opalenizna i tak się pojawi, tyle że wolniej i będzie trwalsza. Poza tym promieniowanie słoneczne to nie tylko UVB odpowiadające za rumień i przesuszenie skóry, ale i UVA, które uszkadza DNA komórek, przyspieszając proces starzenia i zwiększając ryzyko powstania nowotworów skóry, zwłaszcza czerniaka. Pamiętaj, że UVA – w przeciwieństwie do UVB, które parzą – to promieniowanie niewidoczne i niewyczuwalne, nie zatrzymywane ani przez chmury, ani przez szyby. Penetruje tez znacznie głębiej niż UVB, bo aż do skóry właściwej, ponadto jego dawki kumulują się, a efekt jego działania widać dopiero po czasie.

4. Smaruj, kremu nie żałuj

Dermatolodzy wyliczyli w laboratoriach, że preparat z filtrem działa skutecznie, gdy na 2 cm2 skóry nałożymy 2 ml kosmetyku. Oczywiście, to teoria i tak precyzyjne dawkowanie nie jest możliwe w warunkach urlopowo-plażowych. Dlatego w praktyce powinnaś smarować się po prostu dość grubą warstwą kremu czy balsamu do opalania. Biorąc pod uwagę, że aplikację powinnaś powtarzać co 2–3 godziny, a na pewno po każdej kąpieli, dłuższym leżeniu na leżaku, jedno opakowanie o pojemności 250 ml nie wystarczy na 7 dni plażowania. Jeśli będziesz nakładać mniej preparatu, wartość ochrony przeciwsłonecznej deklarowanej na opakowaniu, spadnie, więc czas bezpiecznego przebywania na słońcu skróci się.

5. Balsam po opalaniu – niezbędny

Nawilżanie skóry jest konieczne nie tylko przed plażowaniem, ale i po nim. Sięgnijmy po produkt skoncentrowany: preparat nawilżająco-odżywczy lub serum. Zawarte w nich duże stężenia kwasu hialuronowego, gliceryny, mocznika przyniosą uczucie ukojenia, a jednocześnie wyrównają niedobory wody i lipidów w naskórku, dzięki czemu zyska on miękkość. W sytuacji, gdy zauważymy, że skóra po opalaniu jest mocno przesuszona, plan naprawczy powinien obejmować zastosowanie balsamów intensywnie odżywczych i regenerujących – z masłem shea, kwasami omega 3-6-9, olejem jojoba, masłem kakaowym lub olejem kokosowym. W przywróceniu odpowiedniej elastyczności skóry doraźnie pomoże też mycie ciała produktami w formie olejków. Lekko natłuszczona skóra będzie nie tylko lepiej trzymać wodę, ale i zyska miękkość i satynowy blask podkreślające opaleniznę.

Artykuł powstał we współpracy z Lirene. Więcej informacji na temat produktów do ochrony przed słońcem znajdziemy pod adresem https://lirene.pl/produkty/ochrona-przed-sloncem/

Artykuł Partnera

Słowa kluczowe: kosmetyki do opalania, lirene, samopalacz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Najlepsze superfoods dla zdrowych i lśniących włosÃłw
Najlepsze superfoods dla zdrowych i lśniących włosów

Jakie produkty jeść, aby zachować piękne, mocne włosy?

konsultantki Avonu
Sukces w sprzedaży online - poradnik dla zdalnej konsultantki kosmetycznej Avon

Sprawdź, jakie umiejętności warto doprowadzić do perfekcji, by osiągnąć sukces w tym zawodzie.

Polecamy
Jak zadbać o włosy po wakacjach? 5 skutecznych sposobÃłw
Jak zadbać o włosy po wakacjach? 5 skutecznych sposobów

Zobacz, jak pielęgnować swoje włosy po lecie.

Naturalne pasty do zębÃłw
Naturalne pasty do zębów na studencką kieszeń

Sprawdź, co mogą zaoferować Ci specyfiki stworzone na bazie składników pochodzących wprost z przyrody.

Ostatnio dodane
Najlepsze superfoods dla zdrowych i lśniących włosÃłw
Najlepsze superfoods dla zdrowych i lśniących włosów

Jakie produkty jeść, aby zachować piękne, mocne włosy?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?