Zdrowie - Kobieta

Laserowa korekcja wady wzroku lepsza niż soczewki?

2016-06-06 10:59:54 | artykuł sponsorowany

Noszenie szkieł kontaktowych wiąże się z przestrzeganiem pewnych zasad, które w życiu codziennym mogą sprawiać kłopoty - użytkownicy soczewek, muszą bezwzględnie stosować się do zasad higieny (regularnie dezynfekować soczewki oraz jak najczęściej wymieniać je na nowe). Należy również pamiętać, że nie każdy może nosić szkła kontaktowe (m.in. osoby z przewlekłym stanem zapalnym spojówek, brzegów powiek, z ciężką postacią suchego oka).

Alternatywą dla okularów i szkieł kontaktowych jest laserowa korekcja wzroku - zabieg należy do dziedziny chirurgii refrakcyjnej. Do tej pory przeprowadzono ponad 25 milionów operacji tego typu na świecie.
Ważne! Badania kliniczne dowodzą, że wzrok 93% pacjentów, którzy poddali się laserowej korekcji, został skorygowany do pełnej ostrości.

Korekcja wzroku za pomocą lasera, to obecnie najbezpieczniejsza metoda trwałego usunięcia wad refrakcji, do których należy: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm.
Ważne! Skala możliwych do skorygowania wad sferycznych waha się pomiędzy - 14 dioptrii a + 6 dioptrii. W przypadku wad cylindrycznych to około 5 dioptrii.

Narząd wzroku jest skomplikowanym układem optycznym. W przypadku zdrowego oka, światło ulega załamaniu na rogówce i soczewce - skupiając się dokładnie na siatkówce.

Moc soczewki cechuje brak stałości, jest to rezultat pracy mięśnia rzęskowego, powodującego, że soczewka jest raz bardziej płaska, a innym razem bardziej wypukła. Dzięki temu procesowi możliwe jest dobre widzenie zarówno przedmiotów z bliska, jak i z daleka. W sytuacji, gdy układ optyczny jest zbyt mocny lub zbyt słaby w stosunku do długości gałki ocznej, rozpoznaje się wady refrakcji (krótkowzroczność bądź nadwzroczność). 

Większość osób dotkniętych wadą refrakcji zmuszona jest korygować ją za pomocą szkieł korekcyjnych (okulary, soczewki) - obecnie mogą zdecydować się na trwałe laserowe usunięcie wady wzroku.

Wyróżnia się kilka metod laserowej korekcji wzroku - różnice dotyczą sposobu przygotowania rogówki na działanie lasera. Rogówka składa się z pięciu warstw komórek o różnej wielkości. W trakcie zabiegu usuwana jest cienka, najbardziej zewnętrzna warstwa (nabłonek). Głębsze warstwy są modelowane laserem.

Schemat działania każdej z metod laserowej korekcji wzroku jest identyczny - przy pomocy lasera chirurg zmienia kształt rogówki tak, aby uzyskała ona prawidłowe ogniskowanie światła na siatkówce, co w efekcie powoduje usunięcie wady wzroku.

Metody dzielą się na powierzchowne (usunięty nabłonek ulega naturalnemu procesowi odbudowy po zabiegu), głębokie (wytwarzany jest płatek ze stromy rogówki, który po pewnym czasie ulega zrośnięciu).

Zaletą metody głębokiej jest skrócony czas rehabilitacji wzroku po zabiegu, a także możliwość korygowania dużych wad wzroku. Metody tej nie zaleca się osobom, które uprawiają sporty kontaktowe (przez wzgląd na wytwarzany w głębokich metodach płatek).

W przypadku metod powierzchownych, dłuższa jest rekonwalescencja po zabiegu, jak i mniejszy zakres możliwych do usunięcia wad wzroku. Metodę poleca się osobom uprawiającym sporty kontaktowe (brak płatka, który mógłby ulec uszkodzeniu w przypadku urazu).

O tym czy pacjent może zostać zakwalifikowany do operacji, decyduje okulista specjalizujący się w chirurgii refrakcyjnej. Podstawą kwalifikacji są szczegółowe badania narządu wzroku.
1.    Badanie podmiotowe - dotyczy ono stanu zdrowia, zwłaszcza pod kątem chorób i schorzeń, które są przeciwskazaniem do zabiegu laserowej korekcji (m.in. stany pourazowe oka, schorzenia siatkówki, jaskra, schorzenia laryngologiczne i stomatologiczne, alergie, okres ciąży, karmienia).
2.    Badanie przedmiotowe - jest to zasadniczy etap badania kwalifikującego, w trakcie, którego wykonuje się szczegółową diagnostykę narządu wzroku. Lekarz określa wadę wzroku, ocenia ostrość widzenia, ustawienia gałek ocznych, średnicy źrenicy. Przeprowadza także szczegółowe badania rogówki, pola widzenia oraz dna oka. Głównymi przeciwskazaniami do zabiegu są (m.in. głęboki oczodół, zbyt duża średnica źrenicy, zbyt cienka rogówka).
3.    Omówienie wyników badania i kwalifikacja do zabiegu - w ostatnim etapie lekarz szczegółowo omawia z pacjentem wyniki pomiarów. W sytuacji pozytywnej kwalifikacji do zabiegu, lekarz omawia proponowane metody zabiegu laserowej korekcji wzroku (zwraca uwagę na wady i zalety danej metody oraz możliwe powikłania).

Procedura zabiegu - odbywa się on w sali zabiegowej wyposażonej w laser ekcimerowy. Pacjent znajduję się w pozycji leżącej, z głową umieszczoną na specjalnej podkładce, która zabezpiecza ewentualne ruchy. Pacjentowi podaje się znieczulające krople do oczu. Powieki są unieruchomione przed mruganiem specjalną rozwórką. Ruch gałki śledzi się w czasie rzeczywistym przez kamerki, które umieszczone są w sprzęcie. Jest to tzw. system eyetracker, który zabezpiecza prawidłowe wykonanie zabiegu przed mimowolnymi ruchami gałki ocznej.

Zabieg trwa kilkanaście minut (samo laserowanie to kilkanaście sekund). Pacjent po godzinie od zabiegu może udać się do domu.

Bezpośrednio po operacji laserowej korekcji wzroku widziany obraz jest zamglony. Może pojawić się łzawienie, pieczenie oka, światłowstręt, uczucie ciała obcego (w różnym nasileniu).
Ważne! Poprawa ostrości widzenia następuje stopniowo.

Po zabiegu w czasie gojenia może wystąpić ból operowanego oka. Dyskomfort niweluje się zażywając środki przeciwbólowe. W trakcie rekonwalescencji nie wolno zaciskać powiek, ani trzeć oczu. Należy stosować przepisane krople zgodnie z zaleceniami. Wydzielinę po kroplach przemywać przegotowaną wodą. Podczas mycia twarzy, prysznica, kąpieli omijać okolice operowanego oka. Unikać pomieszczeń zakurzonych, unikać kontaktu z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Przynajmniej przez okres 3 miesięcy nie kąpać się w basenach, jeziorach, rzekach, stawach, morzu. Co najmniej przez 3 miesiące nie opalać się, nie korzystać z solarium, sauny. W słoneczne dni nosić okulary słoneczne.
Ważne! Efekty korekcji laserowej wady wzroku są trwałe i odczuwalne już kilka dni po zabiegu.

Zabieg nie podlega refundacji przez NFZ, koszty pacjent musi ponieść sam. Cena zabiegu za obuoczną korekcję wady wzroku przy pomocy lasera, wynosi około 4500 tys. zł.


Źródła: J. J. Kański „Diagnostyka kliniczna w okulistyce”, Urban & Partner, Wrocław 2008 rok, S. G. Slade , R. N. Baker, D. K. Borckmana „The Complete Book of Laser Eye Surgery”, wydawca Sourcebooks 2000 rok.

 

ip

Słowa kluczowe: korekcja wady wzroku, laserowa terapia wzroku
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Lepsza [0]
    Monik55
    2017-10-03 15:51:06
    Ja uważam, że laserowa korekcja jest znacznie lepsza niż używanie soczewek. Miałam wykonywany zabieg metodę Lentivu i klinice Optegra w Krakowie. Jest to nowość, ale postanowiłam się zdecydować, aby lepiej widzieć. Przyciągnął mnie natychmiastowy efekt i tak faktycznie było.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Polecamy
Mity o samobÃłjstwach
Mity o samobójstwach

Czy osoby, podejmujące próby samobójcze zawsze zmagają się z jakąś chorobą? Czy ukrywają chęć podjęcia próby samobójczej przed otoczeniem?

pregnant
Koronawirus a ciąża - czy wirus może wpłynąć na zdrowie kobiety lub dziecka?

Czasy koronawirusa są trudne, uważać powinny w szczególności osoby starsze lub chorujące przewlekle. Jednak kobiety w ciąży - w szczególności te z problemami serca - także mają obniżoną odporność, więc powinny przestrzegać ogólnych obostrzeń. Dbając o swoje zdrowie należy mieć też na uwadze inne osoby.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.