Fitness - Kobieta

Nie taki cukier straszny, jak go malują

2012-12-19 11:24:31

Cukry, inaczej węglowodany. Związki chemiczne obecne w większości spożywanych przez nas produktów. Przez ostatnie lata propagowane przez dietetyków jako zbędny i tuczący składnik pokarmowy. Nic bardziej błędnego! Cukry są nam niezbędne do życia. Wszystko zależy od zachowania zasad zdrowego żywienia, proporcji i zdrowego rozsądku!

Węglowodany pokrywają w 50% zapotrzebowanie energetyczne człowieka. Bez nich nasze ciała nie byłyby w stanie funkcjonować. Występują w każdym ze znanych nam składników roślinnych, są łatwo przyswajalne, ponieważ spalają się na dwutlenek węgla i wodę, nie pozostawiając żadnych trudnych do usunięcia składników ubocznych. Prócz wartości energetycznej, węglowodany odpowiedzialne są za spalanie tłuszczów w naszych organizmach, bez nich proces ten byłby niekompletny i to w efekcie prowadziłoby do tworzenia się niebezpiecznych dla zdrowia związków. Skąd więc ten wszechobecny ruch przeciwko cukrom?

Węglowodany mają to do siebie, że nadmiernie spożywane, nie przekształcają się w energię, a odkładają w postaci tłuszczu w naszym organizmie. Tym samym niekontrolowane ich spożycie, szczególnie w postaci cukrów prostych występujących głównie we wszelkiej maści słodyczach, nie rzadko kończy się nadwagą, a w końcu otyłością. Z cukrami, jak ze wszystkim, nie należy przesadzać.

- Istotne jest by spożywane przez nas węglowodany miały więcej dobrej wartości energetycznej, a takie właściwości przejawiają węglowodany złożone. Głównym ich źródłem są produkty pełnoziarniste, które trawią i wchłaniają się długo, co powoduje uczucie sytości przez długi czas i tym samym nie skłania nas do sięgania co chwilę po pożywienie – mówi Mirosława Białogłowicz, prezes ZPC PIAST z Głogówka

Lekcja chemii
Węglowodany dzielimy na proste i złożone. Proste, to wysoko energetyczny składnik pokarmowy. Dwa najpopularniejsze z nich to glukoza i fruktoza. Oba znajdziemy w większości owoców oraz w słodyczach, to one odpowiedzialne są za ich słodki smak. To im w większości zawdzięczamy nadwagę. Cukry proste odpowiedzialne są za szybki wzrost glukozy we krwi, co powoduje nagłe uczucie sytości i poprawienie ogólnego nastroju. Szybko jednak są trawione i wydalane, co wiąże się z tym, że szybko znów jesteśmy głodni, stajemy się ospali i zmęczeni i tym samym sięgamy po kolejną dawkę.

Węglowodany złożone, to zdecydowanie nasz przyjaciel. Są zamieniane na glukozę znacznie wolniej niż cukry proste, które nie rzadko są nią w czystej postaci, dzięki czemu trawią się wolno i dostarczają nam energii na długi czas. Znajdziemy je przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, ale także w musli,  mące kukurydzianej, owsiance, czy kaszy. Doskonałym ich źródłem są także warzywa strączkowe.

- To, że powinniśmy spożywać przede wszystkim cukry złożone, nie oznacza, że musimy całkowicie rezygnować ze słodyczy. Nie polecam popadania w paranoję. Możemy część naszego zapotrzebowania na cukier zastąpić np. ciastkami pełnoziarnistymi lub takimi z ograniczoną zawartością cukrów prostych, w naszej firmie nazywane są Niskocukrowymi. Ich słodki smak spowoduje, że poczujemy się lepiej, a duża zawartość węglowodanów złożonych dostarczy nam energii i uczucia sytości na długie godziny -  tłumaczy Mirosława Białogłowicz.

Ostatnim z cukrów, jaki ostatnio robi zawrotną karierę, jest włókno pokarmowe, określane także potocznie mianem celulozy, a powszechnie znane pod nazwą błonnik. Skąd ten wszechobecny szał?

Błonnik, to część żywności pochodzenia roślinnego, która nie ulega trawieniu, bo jest odporna na działanie enzymów trawiennych naszego organizmu. Mimo tego, spełnia on istotną rolę w funkcjonowaniu naszych ciał. Przede wszystkim ma zbawienny wpływ na perystaltykę jelit, poprawia ich funkcjonowanie, usuwa zaparcia, zapobiega powstawaniu nowotworów w nich występujących. Ponadto doskonale normuje poziom glukozy we krwi, zapobiega przyrostowi masy ciała i pomaga w usuwaniu toksyn. Znajdziemy go przede wszystkim w ziarnach zbóż, ale także w warzywach i owocach, kaszach, makaronach, sokach owocowych i marchwiowych i produktach przetworzonych, pełnoziarnistych.

Węglowodany to, jak już podkreśliliśmy, niezbędny nam do życia składnik pokarmowy. Bez niego i tym samym dostarczanej nam energii, nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Spożywany z głową, nie tylko pomoże nam w zachowaniu idealnej sylwetki, ale pomoże zachować jasność umysłu i dobre samopoczucie przez cały dzień.

ip

Słowa kluczowe: węglowodany cukry dieta czego unikać odchudzanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
powe joga
Na czym polega power joga?

Poznaj szczegóły treningu.

puppy
Puppy joga - czym jest i na czym polega?

Jakie korzyści niosą ze sobą ćwiczenia?

boks
Boks dla kobiet - jak wygląda trening?

Poznaj szczegóły treningu, który zyskuje coraz większą popularność.

Polecamy
Ćwiczenia w domu
W co warto zaopatrzyć swoją domową siłownię?

Zobacz, praktyczne akcesoria do treningu w domu.

Jazda na rolkach
Zalety jazdy na rolkach - ile kalorii można spalić?

Dlaczego warto jeździć na rolkach?

Ostatnio dodane
powe joga
Na czym polega power joga?

Poznaj szczegóły treningu.

puppy
Puppy joga - czym jest i na czym polega?

Jakie korzyści niosą ze sobą ćwiczenia?

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?