Zdrowie - Kobieta

Potas w organiźmie człowieka. Objawy niedoboru i nadmiaru

2015-02-06 13:30:06

Potas to jeden z ważniejszych makroelementów. Wraz z chlorem i sodem należy do elektrolitów, czyli minerałów, które łatwo rozpuszczają się w wodzie i przenoszą ładunki elektryczne. Przy jego nieodpowiednim poziomie zostaje zaburzona cała gospodarka wodna naszego organizmu, a to szybko i negatywnie wpłynie na nasze zdrowie.

Dorosła osoba potrzebuje około 2000–3000 mg potasu dziennie. Odgrywa on ogromną rolę w przenikaniu komórkowym reguluje pH wewnątrz komórki i kontroluje poziom sodu. Dodatkowo nadzoruje skurcze włókien mięśniowych i pracę mięśni, dba o prawidłową pracę serca, odpowiada za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, pobudza także wydzielanie insuliny. Zapewnia prawidłową pracę nerek i pozytywnie wpływa na koncentrację.

Masz ochotę na sos pomidorowy? To znak, że brak ci potasu

Potas jest zawarty w niemal wszystkich produktach spożywczych, ale i tak często spotykamy się z jego niedoborem. Łatwo go także przedawkować, więc suplementy z jego dużą zawartością należy zażywać według zaleceń lekarza. Zamiast tego, warto wzbogacić naszą dietę w dodatkowe produkty, które są wyjątkowo obfite w ten pierwiastek. Najbogatszymi jego źródłami są suszone morele i zawierają aż 1666 mg w 100 gramach. Równie cenne są suszone figi, awokado, banany, ziemniaki, seler i pomidory i ich przetwory. Jełki coraz częściej zauważasz u siebie niekontrolowaną ochotę na takie produkty, może to oznaczać, ze twój organizm domaga się potasu. Nie bez znaczenia jest także odpowiednią ilość wody w naszej diecie.

Jeśli coraz częściej dokuczają ci skurcze mięśni, puchną ci ręce i nogi, a ponadto jesteś zdenerwowana i przemęczona, może to być znak, ze brakuje ci potasu. Są to tylko pierwsze, w miarę niegroźne objawy. Zaniepokoić powinna nas jeszcze bardziej nieprawidłowa praca serca, ogólne osłabienie i omdlenia. Nieuzupełniany niedobór potasu może prowadzić do jeszcze większego osłabienia, niebezpiecznego obniżenia ciśnienia tętniczego, zatrzymania moczu, zaburzenia rytmu serca, a nawet migotania komór, które mogą prowadzić do śmierci.

Na braki tego pierwiastka cierpią zazwyczaj osoby na restrykcyjnych dietach oraz nadużywające alkohol. Obniżają go także wymioty i biegunki, oraz nadużywanie środków przeczyszczających i moczopędnych. Może go tez powodować nieodpowiednia gospodarka hormonalna regulowana prze nerki

Co za dużo, to niezdrowo

W początkowych fazach niedoboru możemy poratować się odpowiednią dietą. Spożywanie wymienionych produktów powinno szybko uzupełnić braki i nie warto ryzykować z zażywaniem suplementów na własną rękę, bo nadmiar potasu jest równie niebezpieczny jak jego niedobór.

Zbyt duża ilość tego pierwiastka nazwana jest hiperkaliemią. Może ona powodować arytmię, a nawet zatrzymać akcję serca. Znacznie osłabia mięśni, także oddechowe, co może prowadzić do znacznych w oddychaniu. Objawy przedawkowania potasu są trudne do wychwycenia i przypominają taki, które towarzyszą innym schorzeniom. Są to zazwyczaj zawroty głowy,  kłopoty z koordynacją ruchową, nieregularna praca serca, bóle i mrowienie mięśni.

Hiperkalemię mogą powodować choroby nerek, niektóre leki (zwłaszcza sole potasowe), choroby nowotworowe, czy zbyt duża ilość insuliny we krwi.

Katarzyna Pruś
fot.pixabay.com

Słowa kluczowe: potas, hiperkalemia, niedobór potasu, suszone morele
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Jakie są powody przybierania zimą na wadze?
Jakie są powody przybierania zimą na wadze?

Sprawdź, dlaczego waga rośnie szczególnie szybko w okresie zimowym.

wizyta u psychologa online
Psycholog online - czym różni się e-wizyta od standardowej?

Wizyty lekarskie online cieszą się coraz większą popularnością. Również osoby, które potrzebują pomocy psychologicznej, mogą skorzystać z e-wizyty.

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?