Zdrowie - Kobieta

Soczewki kontaktowe - najczęstsze błędy w użytkowaniu

2014-09-23 12:36:06

Jeśli się zdrzemniemy w wielorazowych soczewkach kontaktowych, powinniśmy je potem zdjąć i przemyć, a jeśli pływaliśmy w nich na basenie – powinniśmy je zaraz po kąpieli wyrzucić. Nie wszyscy użytkownicy pamiętają, jak dbać o soczewki, a zarazem – o własne oczy.

Marta Szmigiel, doktorantka z Zakładu Optyki widzenia Instytutu Fizyki Politechniki Wrocławskiej podsumowała w rozmowie z PAP, że jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez użytkowników soczewek jest zbyt długie ich używanie. A więc np. soczewki miesięczne użytkownicy stosują przez dwa miesiące. - A soczewka traci wtedy właściwości, które producent gwarantuje w danym okresie i przy odpowiednim obchodzeniu się z nią - zaznaczyła optometrystka.

Soczewki z datą ważności

O częstych błędach użytkowników soczewek Szmigiel mówiła podczas spotkania „Okulary a soczewki kontaktowe – fakty i mity” podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Porównała zbyt długie używanie soczewek do jedzenia jogurtu po upływie daty ważności – taki jogurt wprawdzie możemy zjeść dzień czy nawet miesiąc po dacie wskazanej na opakowaniu, ale robimy to na własne ryzyko. Szmigiel przyznała, że jeśli soczewki stosuje się dłużej niż zaleca producent, może dojść do podrażnienia oka, jego niedotlenienia czy infekcji.

W przypadku soczewek wielorazowych, ważne jest odpowiednie ich czyszczenie. Należy do tego stosować płyny do soczewek, które nie tylko dezynfekują soczewki i je nawilżają, ale również usuwają osady białkowe. Badaczka zdecydowanie odradzała pomysły, by zastępować płyn do soczewek solą fizjologiczną, śliną czy wodą (nie wchodzi w grę ani woda mineralna, ani destylowana, ani – w żadnym wypadku – utleniona).

Nie śpij w soczewkach

Jeśli soczewki nie są przeznaczone do stosowania ciągłego, nie należy w nich spać, a jeśli już kiedyś zdarzy się w nich zdrzemnąć, po przebudzeniu należy je zdjąć i przemyć.

Optometrystka wyjaśnia, że jednym z problemów związanych z nieprawidłowym stosowaniem soczewek jest niedotlenienie rogówki. Może się to objawiać pojawieniem się na rogówce naczynek krwionośnych. Rogówka jest strukturą przezierną i nie może być ukrwiona, bo nie przepuszczałaby światła. Tlen potrzebny jej komórkom pobierany jest więc z powietrza. Jeśli jednak nieodpowiednio stosuje się soczewki kontaktowe, tlenu może się do rogówki dostawać zbyt mało. - Jeśli nie ma tam odpowiedniej ilości tlenu, organizm musi sobie radzić inaczej i próbuje doprowadzić krew do rogówki, która przecież nie powinna być ukrwiona - mówiła badaczka i wyjaśniała, że jeżeli oczy pozostają zaczerwienione, warto rozważyć wizytę u lekarza.

Soczewki tylko dla jednej osoby

Optomertystka zwracała też uwagę, że nie wolno zakładać soczewek kontaktowych używanych już wcześniej przez kogoś innego. Według niej pożyczanie od kogoś takiej używanej soczewki jest jak pożyczanie czyjegoś używanego plasterka do zaklejenia własnej rany.

Kąpiel w soczewkach

Trzeba też wiedzieć, że jeśli kąpiemy się w soczewkach w akwenie wodnym czy na basenie, po wyjściu z wody powinniśmy je wyrzucić. Szmigiel wyjaśniała, że niestosowanie się do tej zasady może grozić infekcją pewnego pierwotniaka – akantoameby. Badaczka opowiedziała, że nasze oko zwykle radzi sobie z tym mikroorganizmem, ale jeśli na oku jest soczewka kontaktowa, nasze mechanizmy obronne mogą okazać się zawodne.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek

Marta Szmigiel zaznaczała, że zanim zdecydujemy się stosowanie na soczewek, konieczna jest wizyta u specjalisty. Soczewek nie powinny np. stosować osoby z zapaleniem lub infekcją odcinka przedniego oka, osoby z cukrzycą, z zespołem suchego oka, z niektórymi alergiami czy przyjmujące wybrane hormony czy leki. Poza tym soczewek nie powinny nosić osoby niedbające wystarczająco o higienę czy osoby o niskiej sprawności manualnej. Ocenić to powinien jednak ekspert.

Szmigiel dodała w rozmowie z PAP, że po pierwszej wizycie, podczas której okulista czy optometrysta dobiera właściwe soczewki i uczy je zakładać, warto mówić się na kolejne spotkanie, np. po tygodniu, aby zweryfikować, czy rzeczywiście soczewki nie szkodzą.

Dolnośląski Festiwal Nauki odbywa się w dziesięciu miastach od 19 września do 24 października.  

PAP – Nauka w Polsce

Słowa kluczowe: szkła kontaktowe, soczewki kontaktowe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

warzywa i owoce z witaminą D
Jakie owoce mają najwięcej witaminy D?

Sprawdź, czy owoce i inne produkty spożywcze mogą być dobrym źródłem witaminy D!

metody regulacji poziomu insuliny
Berberyna a insulinooporność

Zbadamy, jakie dawki tej substancji mogą przynieść optymalne efekty i w jaki sposób berberyna może konkurować lub współdziałać z tradycyjnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Polecamy
Zobacz, czym moÅźna zastapić cukier!
Najlepsze zamienniki cukru

Zobacz, czym można zastąpić cukier!

Dieta IF
Post przerywany - czym jest okno żywieniowe?

Opisujemy dietę intermittent fasting.

Polecamy
Ostatnio dodane
Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

warzywa i owoce z witaminą D
Jakie owoce mają najwięcej witaminy D?

Sprawdź, czy owoce i inne produkty spożywcze mogą być dobrym źródłem witaminy D!

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.