Felieton - Kobieta

Święty Mikołaj

2008-12-05 22:47:27
 Gdy tylko zaczyna sypać pierwszy śnieg, każdy, zarówno dziecko jak i dorosły, zaczyna myśleć o zbliżających się świętach i co się z nimi łączy - Świętym Mikołaju. Chłodne, zimowe wieczory z ozdobionymi świątecznie choinkami wprawiają wszystkich w miły nastrój, wywołując wspomnienia rodzinnych spotkań, na które nieoczekiwanie przychodził ktoś z rodziny przebrany za Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Jednak, co tak naprawdę wiemy o prawdziwym Świętym Mikołaju?

Podczas zimowych wieczorów prawie na każdym kanale telewizyjnym są puszczane filmy i bajki o naszym ukochanym świętym. Sami także znamy liczne legendy i historie dotyczące jego życia. Jednak, ile jest w nich prawdy? Pierwszym naszym skojarzeniem jest na pewno jego charakterystyczny strój i wygląd. Kojarzy nam się z miłym, grubszym staruszkiem z długą białą brodą i wąsami. Ubrany jest w czerwony strój, tj. kurtkę obszytą białym futerkiem, spodnie i czapkę z białym pomponem. Na plecach dźwiga wielki wór pełen prezentów, które rozdaje grzecznym dzieciom, natomiast niegrzecznych karze rózgami. Przyjęło się, że dom Świętego Mikołaja znajduje się w Laponii. W kraju, który mimo pięknych widoków i atrakcji jak np. zorza polarna, czy psie zaprzęgi, słynie z bardzo surowego klimatu. Słońce albo przez wiele tygodni w ogóle nie zachodzi, albo pojawia się tylko na parę godzin. Co więcej, temperatury spadają nawet do -20 stopni Celsjusza. W tak trudnym klimacie żyje niewiele gatunków zwierząt, jednak tymi, które się udomowiły i stały popularnymi w hodowli są renifery. Wiernie służą także Św. Mikołajowi, który ma ich dziewięć w swoim zaprzęgu. Najsłynniejszym z reniferów jest oczywiście Rudolf Czerwononosy, o którym nawet dzieci śpiewają kolędy np. w Wielkiej Brytanii. Oficjalnie jednak Lapończykiem Św. Mikołaj został około 15 lat temu, gdy minister spraw zagranicznych Finlandii uroczyście przekazał Laponię Świętemu Mikołajowi.

Święty Mikołaj jest znany niemalże na całym świecie. Jednak są kraje i kultury, gdzie jego wizerunek przedstawiany jest całkiem inaczej od naszych wyobrażeń o nim. Najsłynniejszym odpowiednikiem Św. Mikołaja jest rosyjski Dziadek Mróz. Pojawia się na Nowy Rok, wręczając dzieciom prezenty. Jego żoną jest Starucha Zima. Dziadek Mróz nosi długi ciepły kożuch, futrzaną czapę i podpiera się kosturem. Zazwyczaj towarzyszy mu jego wnuczka Śnieżynka. We Włoszech popularna jest czarownica Befana, która w nocy z 5 na 6 stycznia rozdaje prezenty. Ma długi, zakrzywiony nos i lata na miotle. Prezenty chowa do skarpet powieszonych wokół kominka. W Szwecji za roznoszenie prezentów jest odpowiedzialny krasnal z brodą, czyli Jul Tomte. Popularne jest także wierzenie, że podarki wręcza Dzieciątko Jezus, za którym stoi dziad, który w jednej ręce trzyma kosz z darami, a w drugiej z rózgami.

Kto ma więc rację? Ci, którzy wierzą w brodatego Mikołaja, czy ci, którzy uznają starego Dziadka Mroza? Jeśli chodzi o prawdę historyczną, Święty Mikołaj istniał naprawdę. Z tym, że nie miał nic wspólnego z brodatym starcem ubranym na czerwono z zaprzęgiem  reniferów. Najprawdopodobniej urodził się w prowincji w Azji Mniejszej- Lycji ok. VI w. Bardzo często podróżował, zwiedzając odległe państwa. Podczas podróży dokonywał licznych cudów, np. będąc na pełnym morzu podczas burzy, uspokoił wicher i ulewy, dzięki czemu statek dopłynął wraz z cała załogą bezpiecznie na ląd, a sam Mikołaj stał się patronem podróżników i żeglarzy. Nigdy nie zapominał o biednych i potrzebujących, dając wysoką jałmużnę i wspierając nieszczęśliwych najróżnorodniejszymi darami. Gdy udał się do Myry, szybko został obwołany biskupem. Wierzący byli nim zachwyceni. Zawsze ich wspierał i nigdy nie zapominał o nich, nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Raz, gdy trzech młodych chłopców zostało niesprawiedliwie skazanych, osobiście udał się do Konstantynopola, aby prosić o odpuszczenie win młodzieńców. Inna legenda mówi, że gdy trzy siostry pragnęły zamążpójścia ze swoimi ukochanymi, a ich sytuacja finansowa im na to nie pozwalała,  Święty Mikołaj zaczął podrzucać im potajemnie pieniądze, aż uskładała się suma potrzebna na ślub i zgodę rodziców obu stron. Do dziś kult Świętego Mikołaja jest bardzo popularny. Na   całym świecie istnieje mnóstwo świątyń i kościołów pod jego wezwaniem.

Nawet, jeśli niektórzy podchodzą sceptycznie do takich dni jak 6 grudnia, warto przypomnieć sobie przyjemne dni dzieciństwa spędzone wraz z rodziną, czekając na prezenty od Świętego Mikołaja. Mimo, że nie każdy teraz podchodzi do tego z takim samym entuzjazmem jak w dzieciństwie, warto zastanowić się, czy w tym roku to nie my powinniśmy wcielić się w rolę Mikołaja i wręczyć prezent, lub choćby drobny upominek bliskim albo najbardziej potrzebującym. Zwykły drobiazg lub gest może zdziałać cuda i spowodować uśmiech na twarzy innych, a przecież o to właśnie chodzi w idei Mikołajek, aby chociaż przez ten jeden dzień skupić się na bezinteresownym obdarowywaniu i uszczęśliwianiu, a nie tylko braniu dla siebie.

Joanna Tomczyk
(joanna.tomczyk@dlastudenta.pl)

Fot. Mikołaj Rożek
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • dzieki:) pomogliscie mi w wypacowaniu:P [0]
    iwcia
    2008-12-09 12:46:07
    j.w.
  • super:) [0]
    Monika
    2008-12-06 10:15:09
    Ciekawy artykuł, myślałam że o Świętym Mikołaju wiem wszystko a tu proszę:)fajnie napisane :-D
Zobacz także
ksiąÅźki, czytanie
Andrzej Sapkowski - niezastąpiony mistrz polskiej fantastyki!

Sapkowski to utalentowany i wielokrotnie nagradzany pisarz, a jego książki znajdują się na listach światowych bestsellerów.

Premier Finlandii Zdjęcie Trendi
SKANDAL... bez skandalu, czyli zdjęcie premier Finlandii "BEZ STANIKA" [FOTO!]

Jak zrobić szum, chociaż dosłownie nic się nie stało?

Zazdrość wywołana nowym związkiem przyjaciela
Co zrobić, gdy w przyjaźni pojawia się zazdrość?

Dlaczego trudno jest się cieszyć z sukcesów najbliższych nam osób?

Polecamy
Zazdrość wywołana nowym związkiem przyjaciela
Co zrobić, gdy w przyjaźni pojawia się zazdrość?

Dlaczego trudno jest się cieszyć z sukcesów najbliższych nam osób?

Premier Finlandii Zdjęcie Trendi
SKANDAL... bez skandalu, czyli zdjęcie premier Finlandii "BEZ STANIKA" [FOTO!]

Jak zrobić szum, chociaż dosłownie nic się nie stało?

Ostatnio dodane
ksiąÅźki, czytanie
Andrzej Sapkowski - niezastąpiony mistrz polskiej fantastyki!

Sapkowski to utalentowany i wielokrotnie nagradzany pisarz, a jego książki znajdują się na listach światowych bestsellerów.

Premier Finlandii Zdjęcie Trendi
SKANDAL... bez skandalu, czyli zdjęcie premier Finlandii "BEZ STANIKA" [FOTO!]

Jak zrobić szum, chociaż dosłownie nic się nie stało?

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.