Zdrowie - Kobieta

Szczepionka na grypę. Czy warto?

2014-11-17 15:50:14

Z badań wynika, iż szczepionkę na grypę w Polsce przyjmuje niewiele osób.

Warto pamiętać, że wielu z nas narażonych jest na zakażenie grypą, a co za tym idzie istnieje również ryzyko pojawienia się groźnych dla zdrowia powikłań. To właśnie tej grupie osób szczepienia polecane są szczególnie.

Czym jest wirus grypy?

Grypa to zakaźna choroba etiologii wirusowej. Szczyt zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy. Wirus tej choroby przenoszony jest drogą kropelkową, dlatego każdy kontakt z osobą chorą na grypę wiąże się z niebezpieczeństwem i potencjalnym zarażeniem.

Grypa nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci. Przez chorobę wielu ludzi na kilka dni, a nawet tygodni wyeliminowanych jest z życia zawodowego jak i prywatnego, krótko mówiąc chory przywiązany jest do łóżka i leków. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z powodu zakażenia wirusem grypy na świecie, co roku, umiera ponad kilkadziesiąt tysięcy osób.

- Warto szczepić się przeciwko grypie, przede wszystkim w razie zakażenia, objawy są dużo słabsze, ale szczepionka zapobiega powikłaniom po grypie, które są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić nawet do śmierci. Powikłania to m.in. zapalenie oskrzeli, płuc, a nawet opon mózgowych. Dodatkowo jesteśmy narażeni na zapalenie mięśnia sercowego i niewydolność nerek. Szczepienie zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa grypy, w związku z tym mniejsza ilość ludzi choruje – mówi lek. med. rodzinnej Joanna Rakszewska-Pyrtak.

Co daje nam szczepieni?

Każdego roku opracowywana jest nowa szczepionka, z jednego, prostego powodu - wirus grypy mutuje. Wielu krytyków sądzi, iż szczepionka na grypę jest za tą chorobą daleko w tyle i wcale nie uodparnia na wirusa, który krąży wśród nas, natomiast jej zwolennicy uważają, iż szczepienie w pełni uodparnia nas przed chorobą. Ci "za" dodają też, że wirusy, które mimo to atakują organizm szczepionego, biorą się z przeziębienia i paragrypy.

Kto powinien pomyśleć o szczepieniu?

O szczepieniu powinny pomyśleć osoby, które w szczególności zagrożone są wirusem grypy i powikłaniami po nim, m.in. dotyczy to cukrzyków, chorych na astmę, mających problemy z krążeniem oraz niewydolnością nerek. To właśnie dla takich ludzi choroba ta jest niebezpieczna i zagraża ich zdrowiu i to właśnie oni powinni podjąć decyzję o zaszczepieniu się przed sezonem grypowym.

Kiedy najlepiej przyjąć szczepionkę?

Według zaleceń lekarzy szczepienie przeciwko grypie należy przyjąć jeszcze w październiku, przez rozpoczęciem się sezonu grypowego. Warto pamiętać, iż od momentu przyjęcia szczepionki, aż do nabycia całkowitej odporności mija około dwóch tygodni. Jeśli jednak nie zdążymy zaszczepić się w październiku, nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy zrobili to w listopadzie lub grudniu - kiedy wskaźnik zachorowań na grypę drastycznie rośnie.

Ewa Wieczorska
(ewa.wieczorska@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: szczepionka na grypę, czy warto się szczepić
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Kilka kroków do lepszego samopoczucia

Te zmiany pomogą ci utrzymać zdrowie fizyczne i psychiczne w lepszej kondycji.

Dodatki do Åźywności - czy są bezpieczne?
Dodatki do żywności - czy są bezpieczne?

Co eksperci sądzą o konserwantach i wzmacniaczach w żywności?

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?