Seks - Kobieta

Wakacje a antykoncepcja - jak wypadłyśmy?

2013-09-03 09:50:45

Wakacje to czas zawierania nowych znajomości, moment, w którym jesteśmy bardziej otwarci na przygodne romanse, miłość i seks. Czy w związku z tym częściej myślimy wtedy o antykoncepcji i staranniej ją stosujemy? Po zakończeniu wakacji każdy z nas może zrobić własny bilans, ale najnowsze badania pokazują, że wiele kobiet nie zachowuje w tej kwestii dyscypliny.

Według ankiety przeprowadzonej przez Millward Brown S.A.  aż 34% kobiet uważa, że wakacje mają negatywny wpływ na sposób stosowania antykoncepcji i mniej staranne jej stosowanie. Badanie pokazuje także, iż 41% kobiet zetknęło się z sytuacją braku dyscypliny w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej podczas wakacji, a 17% z nich czyli co piąta kobieta nie zachowała jej osobiście.

„Letnie wyjazdy, zmiany w codziennym trybie dnia, większe rozluźnienie z pewnością mogą negatywnie wpływać na mniejszą staranność stosowania antykoncepcji. Jednak nieprawidłowe stosowanie wybranej przez kobietę lub jej partnera metody regulacji poczęć ma miejsce nie tylko podczas wakacji” – zwraca uwagę dr n med. Jacek Tomaszewski   z II Katedry i Kliniki Ginekologii UM w Lublinie. „Dla przykładu - głównym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie skuteczności hormonalnych metod antykoncepcji jest ich stosowanie niezgodnie z zaleceniami lekarza. Najczęściej błędy popełniają użytkowniczki tabletek antykoncepcyjnych. Od 47 do 71% kobiet zapomina o przyjęciu 1 tabletki, a 22% pomija więcej niż jedną pigułkę w ciągu miesiąca. Brak dyscypliny w przyjmowaniu tabletki jest przyczyną co piątej nieplanowanej ciąży ” - dodaje ekspert.  

Dostępne od niedawna także i w naszym kraju nowoczesne metody antykoncepcji hormonalnej pozwalają jeszcze w większym stopniu zminimalizować ryzyko niepożądanej ciąży związane z jej niewłaściwym stosowaniem. Wydaje się, że przyszłością antykoncepcji hormonalnej są metody, które nie wymagają codziennego podawania leku. Do takich „niecodziennych” metod antykoncepcji hormonalnej zalicza się pierścień dopochwowy stosowany raz w miesiącu, plaster przyklejany na skórę raz w tygodniu, zastrzyk hormonalny, który zabezpiecza na okres od jednego do trzech miesięcy, czy system wewnątrzmaciczny, który zakłada się raz na 5 lat.

Z badania Millward Brown wynika, że kobiety słyszały o metodach hormonalnych stosowanych rzadziej niż codziennie, ale niewiele z nich je stosuje. Paradoksalnie, najbardziej popularną w Polsce metodą antykoncepcji jest prezerwatywa, którą wskazuje aż 61% respondentek. Tabletki hormonalne, stosunek przerywany oraz metody naturalne (kalendarzyk, pomiar temperatury) stosuje odpowiednio 38%, 26 % oraz 14% badanych. 

„Badanie Millward Brown jednoznacznie wskazuje na potrzebę zintensyfikowania działań edukacyjnych dotyczących wiedzy na temat efektywności dostępnych metod regulacji  poczęć wśród aktywnych seksualnie Polek. Aż 95% respondentek oczekuje od wybranej przez siebie metody antykoncepcji najwyższej efektywności, ale zdecydowana większość z nich wybiera metody zawodne, obarczone wysokim ryzykiem niepowodzenia . Wśród czterech najczęściej wskazywanych przez Polki metod regulacji poczęć, tylko dwuskładnikowa  tabletka antykoncepcyjna zapewnia kobiecie faktyczną kontrolę nad swoją płodnością. Co ciekawe, niewiele kobiet wie o dostępności innych hormonalnych metod antykoncepcji, których mechanizm działania jest taki sam jak tabletki, ale efektywność – z uwagi na mniejsze ryzyko popełnienia błędu przez użytkowniczkę – jeszcze wyższa – komentuje dr Tomaszewski. Korzyści ze stosowania metod „niecodziennej” antykoncepcji hormonalnej jest wiele. Jednak główną ich zaletą, biorąc pod uwagę ich długotrwałe działanie antykoncepcyjne, jest zmniejszenie ryzyka zaistnienia przypadkowej ciąży, będącej konsekwencją „czynnika ludzkiego”- niezamierzonego błędu w stosowaniu tabletki lub innej metody kontroli urodzeń.

„Pierścień dopochwowy, plaster, zastrzyk hormonalny lub wkładka wewnątrzmaciczna – to dostępne aktualnie w Polsce „niecodzienne” metody antykoncepcji. Dwie ostatnie mają pewne ograniczenia. Obie są aplikowane przez lekarza, a wkładkę mogą stosować tylko kobiety, które rodziły.” – podkreśla lekarz.

W przypadku pierścienia i plastra – obie metody są stosowane przez kobietę samodzielnie i pozostają całkowicie pod jej kontrolą. Elastyczny pierścień hormonalny wprowadza się do pochwy intuicyjnie, podobnie jak tampon. Zakłada się go raz w miesiącu – między 1 a 5 dniem cyklu miesięcznego – na okres 3 tygodni, a następnie wyjmuje w tym samym dniu tygodnia, w którym został wprowadzony. Po 7 dniowej przerwie do pochwy wprowadza się kolejny, nowy pierścień. Już po 3 dniach od założenia pierścienia hormonalnego dochodzi do zablokowania owulacji, a kobieta uzyskuje pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, pierścień można bezpiecznie usunąć na okres nie przekraczający 3 godzin (np. przed wizytą u ginekologa lub współżyciem), bez obawy o efekt antykoncepcyjny, a następnie po  opłukaniu wodą, ponownie  wprowadzić do pochwy.

Plaster przykleja się na skórę raz na tydzień przez kolejne 3 tygodnie, po czym następuje 7 dni przerwy. Optymalnym miejscem jest skóra pleców, ramiona, podbrzusze lub pośladki. Skóra, na którą naklejamy plaster powinna być zdrowa i nieuszkodzona, a przed przyklejeniem plastra nie może być smarowana żadnym kosmetykiem. Pewną niedogodnością może być fakt, że plaster może powodować zabrudzenia, a u kobiet z wrażliwą skórą - podrażnienia i odczyny alergiczne.

„Dzięki alternatywnej do doustnej drodze podania hormonów, uwalnianych z pierścienia dopochwowego lub plastra, substancje aktywne przenikają bezpośrednio do krążenia omijając układ pokarmowy. Dzięki temu ich dawka dzienna nie musi być tak wysoka jak w metodach doustnych. W przypadku krążka dopochwowego obciążenie organizmu hormonami jest najniższe. Warto pamiętać, że w przypadku obu tych metod ich skuteczności nie osłabiają wymioty, biegunka czy stosowanie antybiotyków” – dodaje dr Jacek Tomaszewski.

„Kobiety powinny aktywnie podchodzić do problematyki związanej z metodami regulacji poczęć. Nie bójcie się zapytać swojego ginekologa o poradę antykoncepcyjną. Jestem przekonany, że wspólnie z nim dobierzecie metodę antykoncepcji odpowiednią dla siebie. Wybór ten jest zawsze indywidualizowany, w zależności od stanu zdrowia, potrzeb i stylu życia kobiety” – podkreśla dr Jacek Tomaszewski.

Dostępne aktualnie metody regulacji poczęć umożliwiają kobiecie wybór skutecznego i bezpiecznego sposobu zapobiegania nieplanowanej ciąży, z którym będzie czuła się komfortowo i bezpiecznie, i niezależnie od pory roku będzie miała „wakacje na okrągło”.

ip

Słowa kluczowe: wakacje antykoncepcja seks wyniki badań statystyki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
jak urozmaicić swoją randkę
Nowy wymiar romantycznych spotkań - jak urozmaicić swoją randkę?

Ludzie coraz częściej eksplorują różnorodne możliwości, aby odkryć nowe sposoby na czerpanie przyjemności z życia seksualnego.

sposoby na nudę wsypialni
Jak pokonać rutynę w sypialni? Sposoby na podgrzanie temperatury

Czujesz, że do Twojego życia erotycznego wkradła się ostatnio nuda? Weź sprawy w swoje ręce i poszukaj sposobów na podgrzanie temperatury w sypialni.

randkowanie online
Jak skorzystać z randkowania online?

Jakie są szanse, że poznasz "tego jedynego" w sieci? Bardzo duże, a w zasadzie takie same jak to że poznasz go w realu.

Polecamy
Leczenie psychiatryczne a seks i ciąÅźa
Leczenie psychiatryczne a seks i ciąża

Jak choroba psychiczna wpływa na przebieg ciąży? Czy stosowanie leków w trakcie ciąży jest bezpieczne?

Randki dla dorosłych
Wszystko, co musisz wiedzieć o randkach online dla dorosłych

W ostatniej dekadzie poszukiwanie miłości w przestrzeni cyfrowej stało się niezwykle popularne.

Polecamy
Ostatnio dodane
jak urozmaicić swoją randkę
Nowy wymiar romantycznych spotkań - jak urozmaicić swoją randkę?

Ludzie coraz częściej eksplorują różnorodne możliwości, aby odkryć nowe sposoby na czerpanie przyjemności z życia seksualnego.

sposoby na nudę wsypialni
Jak pokonać rutynę w sypialni? Sposoby na podgrzanie temperatury

Czujesz, że do Twojego życia erotycznego wkradła się ostatnio nuda? Weź sprawy w swoje ręce i poszukaj sposobów na podgrzanie temperatury w sypialni.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?