Zdrowie - Kobieta

Zimą na lodowisko. Korzyści z jazdy na łyżwach

2014-11-21 14:24:47

Nadchodzącą zimę czuć coraz bardziej. Już niedługo wielu z nas wyruszy na lodowiska, by aktywnie spędzać szare dni. Korzyści z jazdy na łyżwach to nie tylko świetna kondycja i znakomita sylwetka.

Jazda na łyżwach jest jednym z najpopularniejszych sportów zimowych. Do uprawiania go nie potrzebujemy dużych nakładów finansowych, a lodowiska są łatwo dostępne.

Łyżwiarstwo zamiast biegania - dla kogo lepsze?

Łyżwiarstwo działa na nasz organizm podobnie jak jogging z tą różnicą, że w znacznie mniejszym stopniu obciąża kolana i stawy. Bieganie jest niebezpieczne dla naszych stawów zwłaszcza, gdy nie biegamy na odpowiedniej powierzchni, tylko na twardym, głównie betonowym, podłożu. Dla osób, borykających się z problemami ze stawami, łyżwiarstwo jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż jogging.

Spalaj kalorie na łyżwach

Jazda na łyżwach jest niezwykle korzystna dla sylwetki. Godzina jazdy na łyżwach pozwala na spalenie 300-800 kcal. Wszystko zależy od intensywności i techniki jazdy. Regularna jazda na łyżwach w okresie zimowym będzie świetnym sposobem na zrzucenie lub kontrolowanie wagi i tym samym pozbycia się problemu nieidealnej sylwetki przed startem sezonu letniego. Dodatkowo łyżwiarstwo najszybciej odchudza nogi, uda, pośladki i brzuch, czyli miejsca, które są zmorą każdej kobiety.

Wpływ na mięśnie

Podczas jazdy na łyżwach pracują przede wszystkim mięśnie czworogłowe i udowe, dlatego jest to idealny sport dla osób, chcących zrzucić zbędne kilogramy z nóg i pupy. Nogi to jednak nie jedyna część ciała, która pracuje podczas jazdy na łyżwach. Dzięki wyprostowanej i usztywnionej sylwetce, którą należy zachować podczas jazdy, pracują mięśnie dolnych części pleców i brzucha. W ruchu są też nasze ramiona i ręce. Uprawiając łyżwiarstwo, wzmacniamy także mięśnie kręgosłupa.

Jazda na łyżwach korzystna dla serca

Łyżwiarstwo jest sportem aerobowym, co oznacza, że zmusza nasz organizm do wysiłku fizycznego, który wykorzystuje tlen. A co za tym idzie, wpływa na kondycję układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zawału, nadciśnienia i choroby niedokrwiennej serca.

Wzmacnia wytrzymałość

Łyżwiarstwo jest idealnym sposobem na poprawę kondycji i wytrzymałości. Jeśli podczas jazdy będziemy utrzymywać stałe tempo oraz stopniowo wydłużać trasę i zwiększać częstotliwość treningów, widocznie poprawimy swoją kondycję.

Poprawia koordynację ruchową

Podczas jazdy na łyżwach jesteśmy zmuszeni do balansowania ciałem i ciągłego przenoszenia ciężaru z jednej nogi na drugą. Pozwala to na poprawę równowagi i koordynacji ruchowej.

Korzyści dla psychiki

Łyżwiarstwo, podobnie jak inne sporty, zwiększa poziom endorfin, dzięki czemu jesteśmy szczęśliwsi, co przydatne jest zwłaszcza w okresie zimowym. Poza tym jazda na łyżwach wymaga od nas skupienia się na zachowaniu równowagi i odpowiednim wykonywaniu ruchów, co w prosty sposób odciąga nas od codziennych problemów i relaksuje umysł. Łyżwiarstwo może też zwiększyć pewność siebie. Dodatkowo otwarte lodowiska są szansą na ruch na świeżym powietrzu, przez co nasz umysł jest dotleniony, dzięki czemu mamy lepszą koncentrację i samopoczucie.

Anna Osuch
(anna.osuch@dlastudenta.pl)


Fot. Łukasz Bera

Słowa kluczowe: jazda na łyżwach korzyści dla zdrowia organizmu łyżwiarstwo lodowisko
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

warzywa i owoce z witaminą D
Jakie owoce mają najwięcej witaminy D?

Sprawdź, czy owoce i inne produkty spożywcze mogą być dobrym źródłem witaminy D!

Polecamy
Ranne ptaszki i nocne marki
Ranny ptaszek czy nocny marek? Poznaj swój chronotyp

Dowiedz się, czy jesteś skowronkiem, czy sową.

zabiegi SPA
Narty i wellness

Urlop narciarski jest typowo aktywnym wypoczynkiem. Podczas zjazdów na stoku spalamy średnio 3000 kalorii!

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.