Na rzeczy - Kobieta

Ciąża wysokiego ryzyka – co to oznacza i kiedy tak się dzieje?

2014-03-31 16:11:56

Ciąża wysokiego ryzyka, ciąża zagrożona, patologia ciąży… Wszystkie te terminy brzmią dla przyszłej mamy przerażająco, zwłaszcza, gdy słowa te wypowiada lekarz prowadzący ciążę. Czy zawsze jednak w takiej sytuacji cokolwiek jest już przesądzone i musi skończyć się źle? Nie jest i nie musi! Trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na zalecenie lekarskie i wyjątkowo o siebie dbać, jeżeli z jakiegoś powodu znajdujemy się w grupie ryzyka…

Oczekiwanie dziecka to wyjątkowy czas w życiu kobiety i całej rodziny. Niestety, nie zawsze jest tak, że oczekiwanie to równoznaczne jest z 9-miesięcznym błogostanem, radością, spokojem. Zdarza się, że ciąża nie przebiega w 100% prawidłowo i trzeba być wyjątkowo czujnym na pewne symptomy, a także unikać różnych sytuacji, które mogłyby pogłębić nieprawidłowości i spowodować na przykład przedwczesny poród. Dlatego, gdy ginekolog – położnik mówi „ciąża zagrożona”, najważniejsze jest to, co zrobimy i jak zachowamy się w tej sytuacji. Ciąża wysokiego ryzyka wymaga bowiem nie tylko stałego nadzoru specjalisty, ale także spokoju i pozytywnego myślenia przyszłej mamy. Jej nerwy i stresowanie się w niczym tu nie pomogą, a wręcz przeciwnie – mogą poważnie zaszkodzić.

Patologia ciąży wiąże się zwykle z różnymi wyrzeczeniami…

Musi pani leżeć… Proszę przyjmować leki… Konieczne są dodatkowe badania… Należy ograniczyć aktywność fizyczną… Wprowadzamy zmiany w diecie… itd. To tylko niektóre przykłady z wielu różnych możliwych zaleceń, zakazów i nakazów, gdy ciąża jest zagrożona. W przypadku każdej ciąży wysokiego ryzyka kobieta musi ponadto umieć obserwować siebie i wychwytywać wszelkie niepokojące objawy: bóle brzucha, dolegliwości kręgosłupa, obrzęki, wzrost ciśnienia krwi, nietypowa wydzielina z pochwy… Oczywiście nie każdy z tych objawów wywołuje poważne komplikacje, ale lepiej zachować czujność, jak przekonują położnicy, i od razu udać się w takim przypadku do swojego lekarza. Czasami może okazać się, że niezbędny jest pobyt w szpitalu, na oddziale patologii ciąży, gdzie podjęte zostaną skuteczne kroki ku temu, by zagrożoną ciążę podtrzymać. Stan mamy i dziecka monitoruje się wówczas non-stop, by – w razie potrzeby – natychmiast zareagować, na przykład poprzez podanie odpowiednich leków.

Ciąża zagrożona – jak do tego dochodzi?

Przyczyny bywają różne. Czasem patologia jest niestety efektem nieodpowiedzialności kobiety, która w czasie ciąży nie odstawia papierosów czy nie odmawia sobie alkoholu. Czasami to po prostu kwestia przypadku, zdarzenia losowego – niefortunny upadek, uraz fizyczny, silny stres. Wszystko to może spowodować, że ciąża nagle staje się ciążą wysokiego ryzyka i grozi nam przedwczesny poród lub nawet poronienie albo trwałe uszkodzenia płodu. Należy jednak pamiętać także o innych czynnikach, zupełnie od nas niezależnych, jak choćby uwarunkowania genetyczne, które mogą wpływać na prawidłowy przebieg ciąży.

Ciąża wysokiego ryzyka… z definicji

Za ciążę wysokiego ryzyka – tak z definicji – uznaje się między innymi ciążę u kobiety powyżej oraz poniżej określonego wieku. Z możliwą patologią mamy do czynienia zarówno w przypadku nastolatki (na przykład ciężarna w wieku 14 lat), jak i w przypadku kobiety powyżej 40. roku życia, która właśnie zaszła w pierwszą ciążę. Oprócz wieku, ważna jest także budowa narządów rodnych kobiety. Niektóre wady anatomiczne mogą bowiem zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu, co kwalifikuje ciążę do grupy ryzyka. Niebezpieczne dla prawidłowego przebiegu ciąży są również wszelkie zaburzenia hormonalne i niektóre przewlekłe choroby u kobiety (astma, cukrzyca, nadciśnienie…) plus oczywiście choroby zakaźne w trakcie ciąży (ospa czy różyczka), gdyż mogą one wywołać groźne powikłania.

Przeczytaj więcej o patologii ciąży na http://www.porody.medicover.pl/.

ip

Słowa kluczowe: ciąża wysokiego ryzyka ciąża zagrożona patologia ciąży zalecenia jak dochodzi do ciąży zagrożonej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • upragnione.. [0]
    Ja
    2015-07-16 01:54:19
    Kiedy kobieta chce bardzo dziecka, nic nie jest ważne.Czy będzie leżeć przez 9 msc czy jej ciało ulegnie drastycznym zmianom.. nic nie jest tak ważne jak ten mały człowieczek.W internecie zamówiłam dr Bocian.To suplementy wspomagające dla niej i dla niego.Obydwoje będziemy w tym brać udział i wzmocnimy swój organizm.Teraz myślę że tak należało zacząć .Ze przecież rodzicem nie jest się samemu..prawda?
Zobacz także
markizy balkonowe
Jak osłonić balkon? Przygotuj przestrzeń na lato

Przedstawimy Wam kilka sprawdzonych sposobów!

5 powodów, dla których warto czekać na jesień

Poznaj powody, dla których można lubić jesień i dowiedz się, w jaki sposób można produktywnie wykorzystać ten czas.

baleriny damskie
Jak rozciągnąć baleriny?

Chodzenie w zbyt ciasnych butach może być prawdziwą udręką, a nawet prowadzić do problemów zdrowotnych.

Polecamy
Kilka pomysłów na tanie hobby

Zastanawiasz się czy zająć się czymś nowym, ale boisz się wydatków związanych z zainteresowaniami? Zapewniamy, że darmowe albo tanie hobby może być równie ciekawe i rozwijające.

Marka Lavard tej jesieni zaprasza nas na zakupowe szaleństwo.
Lavard, z pasją do krawiectwa

Marka Lavard tej jesieni zaprasza nas na zakupowe szaleństwo.

Ostatnio dodane
markizy balkonowe
Jak osłonić balkon? Przygotuj przestrzeń na lato

Przedstawimy Wam kilka sprawdzonych sposobów!

5 powodów, dla których warto czekać na jesień

Poznaj powody, dla których można lubić jesień i dowiedz się, w jaki sposób można produktywnie wykorzystać ten czas.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?