Na rzeczy - Kobieta

Co to jest dress code?

2013-03-25 14:22:28

To angielskie stwierdzenie na stałe już chyba weszło do naszego biznesowego języka. Mówi ni mniej ni więcej, jak o tym w jaki sposób ubierać się do pracy, by nie przekroczyć granic dobrego smaku, gustu i wymagań pracodawcy. Czy jednak biznesowo musi oznaczać nudno?

Dress code jest zbiorem zasad i reguł, do których powinniśmy się stosować, wybierając strój do pracy.  W wielu korporacjach jest to zapisane w statucie i wówczas pracownicy są rozliczani z tego, czy nie przekraczają wytyczonych przez pracodawcę granic codziennego look’a.

Od pracownika wymaga się dziś dopasowania stroju do stanowiska, jakie piastuje, ponieważ za pomocą ubrania możemy o sobie bardzo wiele powiedzieć, ale i też dzięki niemu wpływać na drugiego człowieka. Nie od dziś też wiadomo, że wygląd pracownika może wpłynąć na odbiór firmy w oczach potencjalnego klienta.

- Dlatego tak istotną kwestią jest dopasowanie stroju zarówno do zajmowanego stanowiska, jak i całej polityki firmy. Kwestią kluczową, w przypadku doboru ubrania, wydaje mi się zawsze schludność i dopasowanie go do figury – tłumaczy Natalia Viktorovna, projektantka, stylistka, znawczyni mody, prowadząca bloga Glamourina.pl.

W pracy zawsze sprawdzi się ponadczasowa klasyka i raczej należałoby zapomnieć o ekstrawagancji i wymienić ją na stonowaną elegancję.  Rzecz jasna nie dotyczy to pracowników agenci kreatywnych czy reklamowych. Niemniej pracownicy marketingu w korporacjach muszą już uważać nad podkreślaniem swojego indywidualizmu strojem. Oczywiście powinniśmy podkreślać osobowość, ale musi to współgrać z ogólną polityką firmy.

Facet ma prościej, kobieta za to ma więcej możliwości

Można powiedzieć, że panowie zostali osadzeni w dość sztywnych ramach. Przyjęło się bowiem, że klasyczny męski strój do pracy, to dobrze skrojony, dopasowany do sylwetki garnitur. Rzecz jasna w nierzucającym się w oczy kolorze, a więc zdecydowanie stonowany. Do tego koszula i krawat i na pewno dobrane buty.

- Widać jednak w wielu korporacjach, że ciut się te granice mody męskiej rozszerzają. Zaczyna się bowiem widywać panów w samej koszuli i eleganckich spodniach. Albo marynarce, koszuli i ciemnych dżinsach lub w okresie jesienno-zimowym, w koszuli i gładkim swetrze – dodaje Natalia Viktorovna.

Panowie powinni zdecydowanie zapomnieć o sandałach, koszulkach w stylu „bahama”, krótkich spodenkach, czy znoszonych t-shritach.

Panie mają większe pole manewru. Mogą wybierać jako strój do pracy klasyczną spódnicę i elegancką bluzkę, kostium, spodium, spodnie i koszulę, sukienkę. Wersji i połączeń jest tu bardzo wiele.

- Dodatkowym atutem, który mogą wykorzystać panie, w przypadku chęci wzbogacenia stroju firmowego biżuteria. Jedyna zasada tu – to nie przesadzać. Załóżmy więc ciekawy dodatek, ale jeden, oryginalny, maksymalnie dwa. Podkreśli on bez wątpienia strój i naszą osobowość, ale nie zamieni nas w karykaturę elegancji – przestrzega Natalia Viktorovna.

Warto pamiętać by w stroju firmowym nie epatować seksualnością. W pracy doceniają nas za kompetencje, więc wszelkie dekolty, zbyt krótkie spódnice, gołe nogi, sandałki, klapki, to zdecydowana przesada.

ip

Słowa kluczowe: dress code zasady pomysły stylizacje
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Åšmieszne koty na poprawÄ™ humoru
Śmieszne koty na poprawę humoru

Oto galeria zdjęć przedstawiająca słodkie i śmieszne koty, które na pewno poprawią wasz humor!

Jak poprawić sobie humor?
Jak poprawić sobie humor?

Stres, zmęczenie i gorsze samopoczucie? Zobacz, jak poprawić sobie humor!

Polecamy
Pierwszy w Lublinie klub tylko dla pań
Pierwszy w Lublinie klub tylko dla pań Lublin

Aby dać lubliniankom szansę przygotowania swoich ciał do lata, stworzyć kobiecą przestrzeń rozwoju, zdrowia i relaksu, 23 kwietnia 2008 r. w hali „Globus” otwiera swe podwoje pierwszy w Lublinie fitness club tylko dla pań.

Najchudsza kobieta świata ostrzega przed anoreksją
Najchudsza kobieta świata ostrzega przed anoreksją

Valeria Levitin, była modelka, która obecnie przy wzroście 176 cm waży zaledwie 25 kg włączyła się w kampanię przeciwko anoreksji.

Ostatnio dodane
Åšmieszne koty na poprawÄ™ humoru
Śmieszne koty na poprawę humoru

Oto galeria zdjęć przedstawiająca słodkie i śmieszne koty, które na pewno poprawią wasz humor!

Kupony i kody rabatowe