Zdrowie - Kobieta

Czym jest intermittent fasting i jak może pomóc w utracie zbędnych kilogramów?

2017-09-04 10:10:41

Nie masz czasu na posiłki co trzy godziny, ale chcesz odżywiać się zdrowo? A może jesz za dużo i starasz się nad tym zapanować? Intermittent fasting (IF), czyli okresowa głodówka, może okazać się rozwiązaniem twoich problemów. Przeczytaj o jej wadach i zaletach!

brzuch

Mnogość porad żywieniowych, napływających ze wszystkich stron i często ze sobą sprzecznych, przyprawia o zawrót głowy. Śniadanie bogate w białko czy węglowodany? Kolacja przed 18.00 czy 3 godziny przed snem? W tych i podobnych zawiłościach łatwo się pogubić, jednak intermittent fasting nie jest kolejną dietą-cud, ale metodą żywieniową. Polega na przyjmowaniu posiłków przez kilka godzin w ciągu dnia i poszczenia przez resztę czasu. Skutkiem takiego odżywienia jest pobudzenie organizmu do spalania tkanki tłuszczowej bez utraty masy mięśniowej.

Rodzaje okresowej głodówki

Warrior Diet 20/4h – nie jemy przez 20 godzin, aby jeść przez okres 4 godzin.

Fast-5 Diet – analogicznie, 19-godzinny post i 5 godzin na jedzenie.

Leangains - 16 godzin głodówki i 8 na spożycie posiłków.

Skipped Meal – czyli opuszczanie posiłku np. kiedy nie mamy na niego ochoty.

Early and Late – jemy rano i wieczorem.

Single Twenty-Four Fast, Eat Stop Eat – nie jemy przez 24h raz w tygodniu.

ADF – post 24h co drugi dzień.

Wariacje dotyczące przerw w ciągu dnia: Warrior Diet 20/4h – nie jemy przez 20 godzin, aby jeść przez okres 4 godzin, Fast-5 Diet – analogicznie, pościmy przez 19 godzin i jemy przez 5 godzin, Leangains, czyli 16 h głodówki i 8 na spożycie posiłków. Oraz inne możliwości, takie jak: Skipped Meal – czyli opuszczanie posiłku np. kiedy nie mamy na niego ochoty, Early and Late – jemy rano i wieczorem, Single Twenty-Four Fast, Eat Stop Eat – nie jemy przez 24h raz w tygodniu, ADF – post 24h co drugi dzień.

http://bonavita.pl/intermittent-fasting-zasady-zalety-i-wady

Ze względu na to, że powyższe wytyczne dla wielu osób odżywiających się tradycyjnie wydają się restrykcyjne, w czasie przeznaczonym na jedzenie fundują sobie nadwyżkę kaloryczną, a także bardzo często spożywają niezbilansowane, pozbawione wartości odżywczych pokarmy. Jednak nie tędy droga - intermittent fasting polega na przekonaniu organizmu do korzystania z rezerw energetycznych, które powstały poprzez dostarczenie zdrowych, pełnowartościowych pokarmów.

Zalety

Ze względu na krótki okres przyjmowania pokarmów, ilość dostarczanych kalorii jest naturalnie mniejsza, co zdecydowanie sprzyja odchudzaniu.

Okresowa głodówka jest świetnym sposobem odżywiania dla osób, które nie maja czasu na regularne posiłki, lub często nie mają ochoty jeść.

Odpowiednio prowadzone intermittent fasting pomaga w obnizeniu zawartości cukru we krwi, usprawnia wrażliwość insulinową, zwiększa utlenianie kwasów tłuszczowych i może mieć pozytywny wpływ na dlugowieczność człowieka. Po okresie postu, przyjęcie pokarmu skutkuje lepszym metabolizmem glukozy przez zwiększenie reaktywności komórek na insulinę, co z kolei prowadzi do lepszego wykorzystania energetycznego glukozy lub zmagazynowania jej w postaci glikagenu wątrobowego lub mięśniowego, a nie w postaci tkanki tłuszczowej.

Okresowe głodówki mają pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne, zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, redukcję systemu zapalnego, obniżenie ciśnienia krwi, poprawę poziomu cholesterolu, redukcję tkanki tłuszczowej oraz szybkość metabolizmu.

Wady

Najtrudniejsze jest przystosowanie organizmu do nowej metody żywieniowej. Początkowo organizmowi może brakować energii oraz towarzyszyć chwilowe ograniczenie koncentracji i sprawności intelektualnej. Objawy te mijają, kiedy ciało przyzwyczaja się do nowego "rozkładu dnia".

Okresowa głodówka z całą pewnością nie jest dobrym wyborem dla osób, które mają skłonności do podjadania i nie trzymają się przykazanych sobie założeń dietetycznych. Metoda ta może także stanowić problem przy budowaniu masy mięśniowej przez profesjonalistów, kiedy zapotrzebowanie kaloryczne przekracza 3500 kcal na dobę - dostarczenie ich w wartościowej formie w okresie do 6 godzin jest dość skomplikowane. Intermittent fasting może także nie być odpowiednim rozwiązaniem dla kobiet z osłabioną pracą tarczycy - post może wzmagać zatrzymywanie wody w organizmie, co przy chorej tarczycy jest problemem samo w sobie. Należaloby wtedy ograniczyć pokarmy o dużej zawartości soli.

Pamiętajmy jednak, że przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian żywieniowych należy skontaktować się z lekarzem, który jest w stanie odpowiednio doradzić w tej sprawie i zaproponować alternatywy, korzystniejsze dla naszego zdrowia i trybu życia.

źródło: www.bonavita.pl

fot. pixabay.com/PublicDomainPictures

Słowa kluczowe: zdrowa dieta, głodówka, post, cukrzyca, regularne posiłki, figura
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Rumień(ce) zimą
Masz rumieńce zimą? Sprawdź czy to normalne i zdrowe

Obserwujesz zmianę koloru skóry na rękach i twarzy? Sprawdź czy to jest groźne dla zdrowia.

zakwasy
Zakwasy po ćwiczeniach - jak sobie z nimi poradzić?

O czym warto pamiętać po treningu?

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?