Zdrowie - Kobieta

Diety cud

2006-03-15 00:00:00
 Wśród nas – kobiet pierwszej dekady dwudziestego pierwszego wieku nie ma zapewne choćby jednej, która nigdy w życiu nie stosowałaby jakiejkolwiek diety. Wszystkie chcemy bowiem wyglądać pięknie, szczupło i ponętnie, lub po prostu czuć się dobrze we własnym ciele. Dlatego też szukamy ciągle cudownej receptury, super skutecznej (no i oczywiście jak najmniej męczącej) diety czy nowoczesnego środka farmakologicznego, które mogłyby dopomóc nam w osiągnięciu wymarzonej sylwetki.

I tu niestety pojawia się problem... Zaślepione wizją smukłej figury i jędrnego, kuszącego ciała, zapominamy o tym, że większość tzw. cudownych diet i wspomagających je środków farmakologicznych ma swoje słabe strony, można by nawet użyć sformułowania „skutki uboczne”. Diety te charakteryzują się przede wszystkim tym, że zakładają określony jadłospis, który nie dostarcza wszystkich potrzebnych dla organizmu składników, kłócąc się tym samym z zasadami zdrowego żywienia. Co więcej nowy sposób żywienia może okazać się wręcz szkodliwy w przypadku pewnych schorzeń i niewydolności organizmu. „Mało kto zdaje sobie sprawę, że odchudzanie może prowadzić do poważnych zaburzeń pracy serca, nerek czy wątroby” – pisze Renata Karwat – „Podczas niewłaściwego odchudzania się najszybciej dochodzi do niedoborów witamin z grupy B, zwłaszcza tianiny (witaminy B1). Sprzyja temu dodatkowo palenie papierosów i picie kawy, często stosowane jako idealne środki na 'zabicie' uczucia głodu. Witamina B1 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania między innymi układu nerwowego, mięśni i serca. Jej niedobór jest przyczyną przyspieszenia akcji serca, uczucia mrowienia w kończynach, drżenia rąk, zaparć”[1]. Tak więc, jak widzimy takie sposoby odchudzania, pozbawione konsultacji lekarza czy dietetyka, przynoszą nam zwykle więcej szkody niż pożytku.

I zapewne teraz w Waszych głowach drogie Internautki pojawia się pytanie: jak sprawdzić czy dana kuracja będzie odpowiednia właśnie dla mnie, tzn. pomoże mi osiągnąć zamierzony cel, a jednocześnie nie wpłynie negatywnie na moje zdrowie i samopoczucie? Aby odpowiedzieć Wam na to pytanie i tym samym ułatwić dobór odpowiedniej diety, wprowadzamy do naszego działu cykl artykułów, w którym przedstawimy i, w oparciu o opinie specjalistów, zdemaskujemy owe „cudowne” diety - czyli ocenimy ich skuteczność, uwzględniając niebezpieczeństwa, jakie mogą one przynieść.

Zapraszamy wszystkie Internautki do śledzenia naszych poczynań i korzystania z ich efektów. Zachęcamy także do zajęcia miejsca w naszej „ławie przysięgłych” i tym samym współudziału w procesie sądzenia „diet cud”.

Monika Śliwa
(dlastudentki@dlastudenta.pl)

[1] „Zabójcze diety” Renata Karwat, Tygodnik Wprost

Słowa kluczowe: dieta cud odchudzanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
sporty wodne
Sporty wodne a ochrona wzroku - fanaberia czy konieczność?

Choć w wakacje każdy w głowie ma złociste plaże i błękitne fale, to warto na chwilę zejść na ziemię i pomyśleć o bezpieczeństwie.

Życzliwość się opłaca
Życzliwość się opłaca

Jak życzliwość wpływa na zdrowie?

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?