Zdrowie - Kobieta

Estragon-zastosowanie i właściwości

2014-12-10 15:17:19

Estragon jest jedną z często wykorzystywanych roślin. Posiada wiele właściwości, które umożliwiają wykorzystanie go zarówno jako przyprawy, jak i leku. Można stosować go nie tylko jako dodatek poprawiający smak, ale też jako zioło działające leczniczo i poprawiające kondycję naszego organizmu.

Jak poznać, że to właśnie estragon?

Estragon jest rośliną posiadającą żółte lub zielonkawo-białe kuliste małe kwiaty. Liście estragonu mają długość ok. 1-4 cm. Estragon osiąga wysokośc ok. 2 metrów. Łodyga tejże przyprawy jest częściowo zdrewniała, a liście wąskie i zwisające. Kwiaty estragonu nie zawsze rozkwitają. Niekiedy pozostają nierozwinięte. Uprawiany jest w okolicach Syberii, Morza Kaspijskiego, Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji.

Możesz zasadzić ją sam

Estragon można chodować również w domu. W tym celu najlepiej zasadzić go w domowych doniczkach lub w przydomowym ogródku. Należy przy tym pamiętać, że roślina ta nie lubi wilgoci. Aby ją zasadzić na ogródku, należy jej korzenie umieścić na wzniesieniu. Takie usytuowanie spowoduje, że spływająca woda będzie w odpowiednim stopniu nawadniać naszą roślinę. Estragon możemy zrywać w każdym momencie. Nie należy jedynie jednorazowo zrywać zbyt wielu liści, aby nie uszkodzić roślinki. Miesiącami, które określa się jako najlepsze na zbieranie estragonu są lipiec i sierpień. W celu wysuszeniu ziół należy je powiązać w pęczki i umieścić w ciemnym i przewiewnym pomieszczeniu.

Z czym go jeść?

W kuchni estragon często jest łączony z rybami i octem. W czasie żucia jego liści można odczuć drętwienie języka. Świeże liście estragonu są używane jako dodatek do sałatek oraz do przygotowywania sosów takich jak: sos tatarski, bearnaise, remoulade. Nie powinno się zbyt długo gotować potraw, w których zawarty jest estragon, ponieważ sprawi to, że zacznie się intensywnie odczuwac jego gorzki smak. Nie jest również wskazane przyprawianie potraw zbyt dużą ilością tejże rośliny. 

Dzięki włożeniu umytej łodygi estragonu do butelki dobrej jakości białego octu winnego możemy po kilku tygodniach uzyskać doprawiony, mający intensywny smak ocet. Tak doskonale przyrządzony ocet może posłużyć jako dodatek do musztardy domowej roboty oraz dressingów.

Warto wspomnieć, że estragon jest doskonałym dodatkiem do mięs takich jak cielęcina, wieprzowina, dziczyzna, drób, jagnięcina, ryb oraz wielu warzyw: marchewki, ziemniaków, buraków, groszku, czosnku, pietruszki, grzybów, szparagów, szczypiorku. Wspaniały smak estragonu można poczuć, łącząc go z jogurtem, serami, kwaśną śmietaną i jajkami. Przyprawa ta potrafi udoskonalić również smak zup. W celu uzyskania pysznego smaku i aromatu należy dodać estragon 15 minut przed zakończeniem gotowania zupy.

Na schorzenia i dolegliwości...

W estragonie zawartych jest wiele witami. Znajdują się w nim witamina A i C. Roślina ma właściwości uspokajające, rozkurczowe, żółciopędne. Doskonale działa również na poprawę trawienia. W bylicy estragonu zawarte są substancje mające właściwości antybakteryjne i grzybobójcze. Spożywanie zioła jest wskazane przy nerwicy żołądka oraz nieżycie przewodu pokarmowego. Przeciwdziała on wzdęciom, refluksowi żołądka oraz skurczowi jelit.

Niezwykła moc octu estragonowego

Szczególnie pomocny w leczeniu wielu schorzeń jest ocet estragonowy. Rozcieńczonym z wodą octem można płukać gardło i jamę ustną. Przepłukanie gardła szklanką wody z dodatkiem łyżki octu pomaga w zwalczeniu stanów zapalnych gardła, aftach, chorobach dziąseł i grzybicach. Mieszanka ta dobrze wpływa również na skórę dotkniętą grzybicą, łojotokiem, zakażeniami bakteryjnymi i trądzikiem. Z kolei wypicie jednej łyżeczki dziennie octu estragonowego umożliwia pozbycie się zaparć, pasożytów z układu pokarmowego oraz poprawę trawienia.

Estragon jest również dobry na włosy. By uzyskać piękny i zdrowy wygląd włosów warto po każdym myciu wypłukać włosy w rozcieńczonym occie estragonowym. W celu uzyskania mieszanki, którą należy obmyć włosy, należy do litra wody wlać jedną łyżkę octu. Stosowanie tego typu mikstury poprawia ukrwienie skóry, likwiduje łupież i sprawia, że włosy zachowują zdrowy wygląd.

Zioła estragonu wpływają również na zmienione chorobowo miejsca. By zmniejszyć obrzęk stawów w przypadku reumatyzmu i artretyzmu warto nacierać olejkiem lub octem estragonowym miejsca zmienione chorobowo. Nacieranie skóry wpływa korzystnie także na poprawę krążenia krwi.

Joanna Matuła

Słowa kluczowe: estragon, działanie ziół, właściwości estragonu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Polecamy
Dlaczego nadmiar orzechÃłw szkodzi
Nadmiar orzechów w diecie - dlaczego szkodzi?

Sprawdź, dlaczego nie warto przesadzać z ilością orzechów w codziennym menu.

Łzawiące i wraÅźliwe oczy
Łzawiące i wrażliwe oczy - jak sobie pomóc? Wrocław

Problem łzawiących oczu dotyka dzieci i osoby dorosłe. Sprawdź, co można z tym zrobić!

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.