Zdrowie - Kobieta

Jak poradzić sobie z obgryzaniem paznokci?

2014-12-08 14:16:07

Obgryzanie paznokci można zakwalifikować do jednych z najbardziej nieestetycznych i obrzydliwych nawyków. Widok osoby trzymającej palce w ustach często wywołuje zniesmaczenie, szczególnie wśród osób, które nie mają tego problemu. Można jednak z tym walczyć! Potrzebna jest jedynie odrobina dyscypliny i samokontroli.

Co powodem?

Onychofobia - tak fachowo określa się nawyk obgryzania paznokci. Z pozoru niegroźne przywyczajenie, może prowadzić do do nieestetycznego wyglądu paznokci oraz licznych problemów zdrowotnych.

Specjaliści poszukujący przyczyn onychofagii stwierdzili, że nawyk ten często kształtuje sie u osób mających problemy na tle psychologicznym. Paznokcie obgryzają ludzie w różnym wieku. Wykazano, że nawyk ten często zanika w wieku dojrzewania. Częściej onychofobia dotyczy chłopców niz dziewczyn. Na nawykowe obgryzanie paznokci wielokrotnie narażeni są ci, którzy szczególnie dotkliwie odczuwają negatywne emocje. Istotną przyczyną onychofobii jest stres. Na obgryzanie paznokci podatne są osoby silnie przeżywające konflikty, strach, samotność.

Nieprzyjemne skutki

Poza nieestetycznym wyglądem dłoni, jednym ze skutków obgryzania paznokci jest powstawanie wad zgryzu. Częste obgryzanie paznokci prowadzi do wykrzywień i zmian położenia zębów. Każdy, nałogowo wkładający palce do ust musi pamiętać róznież o tym, że wszystkie drobnoustroje i bakterie znajdujące się na dłoniach trafiają do naszego organizmu. Jak wiadomo, nie każdy obgryzający paznokcie myśli o tym, by przed włożeniem palców do ust umyć dłonie. Zgromadzone na opuszkach pasożyty i grzyby mogą spowodować liczne choroby m. in. związane z układem pokarmowym.

Zacznij zwalczać nawyk!

By skutecznie zwalczyć nawyk warto zastosować kilka skutecznych metod, które w połączeniu sprawią, że onychofobia zostanie skutecznie i bezboleśnie pokonana. Pierwszym krokiem do walki z obgryzaniem paznokci jest znalezienie sobie czegoś, co zastąpi nam trzymanie palców w buzi. Dobrym sposobem jest żucie gumy w chwilach, w których mamy pokusę włożenia palców do ust. Świetną metodą jest także jedzenie paluszków. Dodatkowo można zając sobie dłonie długopisem, gumową piłeczką, czy małą zabawką.

W walce z nawykowym obgryzaniem paznokci niezwykle pomocne są również specjalne preparaty, którymi należy smarować paznokcie. Są łatwodostępne w niemalże wszystkich aptekach. Włożenie posmarowanych płynem paznokci do ust powoduje, że poczujesz nieprzyjemny smak, co z zniechęci cię do obgryzania.

Uwierz w moc witamin

W zwalczeniu nawyku i zapuszczeniu paznokci pomogą ci również witaminy i odżywki, które wzmocnią paznokcie i przyśpieszą ich wzrost. We wzroście paznokci skutecznie pomagają wapń i magnez, cynk i krzem. Żródłem wapnia są produkty mleczne. Uzupełnienie niedoboru żelaza zapewni spożywanie czerwonego mięsa i zielonych warzyw (takich jak np. szpinak, groszek czy szparagi). Braki witaminy B uzupełnisz jedząc ciemnozielone warzywa (np. ogórki, cukinię, fasole szparagową). Aby zwiększyć zawartość cynku i krzemu w organiźmie, spozywaj produkty, w których zawarta jest żelatyna oraz pij napar ze skrzypu polnego.

A może manicure?

Jednym ze sprawdzonych sposobów na zaprzestanie obgryzania jest stosowanie manicure. Nałożenie na paznokcie tipsów lub zrobienie manicuru hybrydowego sprawi, że Twoje naturalne paznokcie stają się trudnodostępne do obgryzania, a dłoń zacznie wyglądać elegancko i estetycznie.  

Z obgryzaniem paznokci można walczyć jak z każdym innym nawykiem. Czujesz, że jesteś juz tak przyzwyczajony, że nie dasz rady? Jesteś w błędzie! Dobra motywacja i samozaparcie sprawią, że wygrasz z tym nawykiem, a Twoje paznokcie znów staną się zadbane.

Joanna Matuła

Słowa kluczowe: obgryzanie paznokci, zadbane paznokcie, Onychofobia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Czym jest syndrom poniedziałku
Na czym polega syndrom poniedziałku?

Sprawdź, czym charakteryzuje się syndrom poniedziałku.

Gen Z
Jak grupa Gen Z podchodzi do zdrowego stylu życia?

Jaka aktywność fizyczna jest najpopularniejsza wśród pokolenia Z.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?