Trendy - Kobieta

Madryt - atrakcje, które zwiedzisz za darmo!

2017-11-28 14:56:06

Zbliża się koniec roku, jest coraz zimniej… a Ty teraz wybierasz się na urlop? To świetny moment na odwiedzenie ciepłej Hiszpanii. Dziś podsuwamy pomysły na zwiedzanie jej stolicy, Madrytu – na dodatek całkowicie za darmo!

MadrytPuerta del Sol – centralny plac Madrytu

Zwiedzanie Madrytu zacznijmy od samego jego serca, czyli od placu Puerta del Sol. Wiadomo, że serce bije całą dobę i bez przerwy – tak samo tutaj cały czas tętni życie! O każdej porze dnia i nocy napotkamy tutaj tłumy turystów i mieszkańców miasta.

Puerta del Sol jest punktem w samym centrum Madrytu i koniecznie trzeba tu być! Warto jednak wiedzieć, że kiedyś miejsce to było jednym z wjazdów do miasta, a dokładniej położonym we wschodniej części murów. Stąd też pochodzi nazwa placu - po polsku brzmiałaby ona Brama Słońca, a nawiązuje do bramy, która została zburzona w 1570 roku.

Jeszcze chwilę pozostaniemy na Puerta del Sol – znajduje się tutaj bowiem wiele ważnych punktów na turystycznej mapie Madrytu. Możemy tu zobaczyć pomnik Karola III, piękne fontanny oraz Pałac Poczty Królewskiej. Cały plac otoczony jest budynkami powstałymi w XVIII wieku.

Symbol Madrytu, pomnik Niedźwiedzia

Na Puerta del Sol znajduje się również statua niedźwiedzia wspinającego się na drzewo truskawkowe (bądź poziomkowe). Figura waży aż 20 ton i ma 4 metry wysokości! Pomnik znajduje się tutaj od 1966 roku i od tego czasu jest symbolem miasta.

Statuę można traktować jako świetny punkt orientacyjny, jednak mieszkańcy spotykają się tutaj nie tylko na co dzień, ale i od święta. Miejscowi przybywają pod pomnik w Sylwestra, by o północy zjeść 12 winogron – po jednym na każde bicie zegara.

Starsi mieszkańcy hiszpańskiej stolicy twierdzą, że niedźwiedź jest pamiątką z czasów, gdy miasto okalały lasy. Czy to prawda? W każdej legendzie czai się ziarno prawdy…

Kilometr zerowy - bo wszystkie drogi zaczynają się w Madrycie

Puerta del Sol jest jednak nie tylko pięknym placem, ale bardzo istotnym punktem na mapach drogowych Hiszpanii.

Na chodniku przed budynkiem Urzędu Pocztowego można nawet znaleźć metalową tabliczkę znaczącą tzw. kilometr zerowy – punkt, od którego zaczyna się mierzyć odległości na drogach pomiędzy Madrytem a innymi hiszpańskimi miastami.

Zgodnie ze zwyczajem, musicie ją odnaleźć i na niej stanąć! Dzięki tej czynności na pewno uda Wam się powrócić do Madrytu.

Namiastka Egiptu w Madrycie, czyli świątynia Debod

W centrum hiszpańskiej stolicy można też odnaleźć fragment… Egiptu! Możecie nie wierzyć, ale naprawdę w Madrycie znajduje się świątynia Debod. Kraj otrzymał ją od UNESCO w zamian za pomoc w ratowaniu starożytnych zabytków Egiptu przed zalaniem, kiedy w 1960 roku budowano Tamę Asuańską.

Świątynia Debod poświęcona jest Izydzie i Amonowi. Została wzniesiona w II wieku p.n.e., a od 1968 roku znajduje się w Hiszpanii. Aby ją zobaczyć - bezpłatnie – musicie udać się do Parku Zachodniego.

Pałac królewski, dawna rezydencja hiszpańskich monarchów

Kolejnym punktem na naszej mapie jest Pałac Królewski, w którym jednak króla nie zastaniemy – cała rodzina królewska przeniosła się do Palacio de Zarzuela. Niemniej wart tutaj przbyć, bo nadal jest to miejsce ważnych hiszpańskich uroczystości.

Pałacu Królewskiego należy szukać nad rzeką Manzanares, na skarpie. Na pewno go nie przeoczycie – ta imponująca budowla naprawdę przykuwa wzrok! Wnętrze pałacu także zachwyca: można tu zobaczyć kaplicę królewską, salę tronową (a w niej przepiękny fresk Alegoria Monarchii Hiszpańskiej autorstwa Giovanniego Battisty Tiepolo) oraz liczne dzieła sztuki.

UWAGA – w okresie od października do marca Pałac Królewski jest otwarty dla turystów w godzinach od 10 do 18, jednak bezpłatnie można go zwiedzić tylko od poniedziałku do czwartku, w godzinach od 16 do 18.

Chcecie wybrać się do Madrytu na krótki city-break czy na dłuższe wakacje do Hiszpanii? Wszystko to - i jeszcze więcej - znajdziecie w ofercie Biura Podróży ITAKA pod adresem http://www.itaka.pl/nasze-kierunki/hiszpania.html.

artykuł partnera

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jak wyglądać seksownie?
Jak wyglądać seksownie?

Każda kobieta chce się czuć pewnie i kobieco.

Zobacz najpopularniejsze wzory kobiecych tatuaÅźy!
Modne tatuaże damskie

Zobacz najpopularniejsze wzory kobiecych tatuaży!

Jak się ubrać na Wigilię?
Jak się ubrać na Wigilię?

Wigilia to bardzo szczególny wieczór, niech nasz strój odzwierciedla ten podniosły i wyjątkowy moment.

Polecamy
Bujny biust? Zobacz tu!
Bujny biust? Zobacz tu!

Odpowiednio dobrany biustonosz wyeksponuje kobiece wdzięki i sprawi, że nawet bardzo obfity biust będzie miał idealny kształt. Radzimy jak wybrać najlepszy krój stanika, a przy tym wyglądać modnie i seksownie.

Jak rozbić zbyt ciasne buty - poradnik
Jak rozbić zbyt ciasne buty - poradnik

Nowe, modne, piękne i... zbyt ciasne. Jak rozbić nowe buty, by chodzenie w nich nie było dla nas katorgą, lecz przyjemnością? Sprawdź nasz poradnik!

Ostatnio dodane
Jak wyglądać seksownie?
Jak wyglądać seksownie?

Każda kobieta chce się czuć pewnie i kobieco.

Zobacz najpopularniejsze wzory kobiecych tatuaÅźy!
Modne tatuaże damskie

Zobacz najpopularniejsze wzory kobiecych tatuaży!

Kupony i kody rabatowe