Seks - Kobieta

O chemii miłości

2006-05-28 00:00:00
 W lutym wszyscy mówili o miłości. Maj, miesiąc zakochanych- już w pełni, wobec czego dziś trochę o niestałości uczuć, czyli działaniu tzw. fenyloetyloaminy (w skrócie: fenetylaminy). Zapamiętajcie tę trudną nazwę, jeśli chcecie wiedzieć, kto, a raczej co, ponosi winę za każdy miłosny zawrót głowy... ale może od początku.

Fenyloetyloamina to substancja (a dokładnie hormon- czyli białko) wytwarzana przez mózg- w przysadce mózgowej, w hipotalamusie. Jest jedną z 100 substancji odpowiedzialnych za nasze uczucia i odpowiada ona za wszystkie fizyczne objawy zakochania... a więc jeśli na jego/jej widok czujesz „motylki” w żołądku, nie potrafisz wydusić z siebie słowa, zamurowuje cię, albo słabo się czujesz, to właśnie za sprawą działania tego, a nie innego związku chemicznego, będącego nawiasem mówiąc niedaleką, chemiczną „krewniaczką” syntetycznej amfetaminy. Poza tym, fenyloetyloamina daje uczucie absolutnego szczęścia i harmonii. Jest jednak z nią jeden problem, ale za to poważny: substancja ta, jest wytwarzana bardzo intensywnie jedynie przez 3 miesiące- nie sprzyja więc ona monogamii, ani tym bardziej wytrwaniu w „miłości do grobowej deski”. Jeśli nie utrzymujemy żadnego kontaktu z wybrankiem/wybranką, kochanie wyparowuje nam z głowy w mgnieniu oka.

Najlepszym remedium na upływający czas jest stworzenie solidnych więzi przed upływem magicznych 90 dni (liczonych od momentu zakochania). Jeśli nie przerwiecie kontaktu, raczej nadal możesz liczyć na skutki buszowania po twoim mózgu tego białka... tyle, że w mniejszym stopniu.

Trudno żyć w ciągłym zachwycie, którego dostarcza fenyloetyloamina. Dlatego mózg wytworzył pewnego rodzaju, dosyć nieprzyjemne, mechanizmy obronne i po 4-6 latach nieustającego zakochania, całkowicie uodparnia się na jej działanie. M.in., dlatego małżeństwa najczęściej przechodzą głęboki kryzys w 5 roku wspólnego życia....

Pocieszająca wiadomość dla fanów czekolady (a także serów pleśniowych i wody różanej): w tym smakołyku również znajduje się eliksir miłości, ale w ilościach tak znikomych, że żeby się poczuć zakochanym musielibyśmy zjeść go ok. dwie tony. Coś w tym chyba jest, skoro humor poprawia nawet jedna tabliczka...

Tak naprawdę najczęściej nie mamy wpływu na to, w kim się zakochujemy. „Serce nie sługa...”, ponieważ procesy, podczas których wybieramy ukochanego zachodzą w podświadomości. Najpierw analizujemy wygląd danej osoby: np. czy cechy zawarte w genotypie pozwolą nam na przekazanie własnych cech (wpływ genu samolubnego). Nasza podświadomość zwraca też uwagę na symetrię budowy ciała, sprawność, cechy osobowe, psychiczne, zachowania (w ten sposób sprawdzamy, czy osoba będzie w stanie wychować potomstwo). Oczy zbierają informacje o wzroście, figurze, kolorze włosów i oczu, odzieży i szczegółach twarzy, jednocześnie ucho wyławia barwę głosu i śmiechu. Gdy „test” wypadnie pomyślnie, a feromony (lotne hormony, które według jednej z teorii mają silne działanie na płeć przeciwną) zaczną działać- dopiero wtedy (po dokładnie 4 sekundach) do gry wkracza fenyloetyloamina i endorfiny (również hormony szczęścia, rozkładające się jednak już po 5 minutach). W tym czasie uderzenia serca zwiększają się ok. 50%, automatycznie oddech staje się szybszy, dodatkowo u kobiet oczy zaczynają błyszczeć.

Gdy TA osoba odchodzi, zakochany człowiek odczuwa tęsknotę, podobną do tortury głodu narkotycznego. Kiedy więc mówimy sympatii, że jest naszym narkotykiem, nie odbiegamy od prawdy. To ten głód właśnie kazał Romeo wrócić pod balkon Julii i przez ten głód nie mógł od niego odejść. Ogólnie: nie da się nie zauważyć podobieństw w zachowaniu narkomanów i zakochanych. Zakochanie objawia się: euforią, bezsennością, brakiem koncentracji, uczuciem nieuzasadnionej radości, przeplatającej się z niewytłumaczalnym smutkiem, odpornością na brak snu i jedzenia. I jak tu nie lubić chemii...?

Blue
(dlastudentki@dlastudenta.pl)
Słowa kluczowe: miłość chemia seks
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • lsłowo=odpowiedzialność. [0]
    Natali
    2007-02-17 20:08:24
    Witam. studiuje chemie, ale nawet gdyby tak nie potoczyly sie moje losy.to i tak Fenyloetyloamina NIE JEST BIAŁKIEM-PROSZE O POPRAWWĘ. Autore radzę bardziej sumienne pogłębianie tematów, gdyż za jej słowemsti jej wizerunek, a zarazem wizerunek tejże strony. oprócz ytego polecamksiązke Mózgemocjonalny(o ile dobrze pamiętam taki był tytuł). Pdsumowując-pomysl świtny temat też, ale przekazanie faktów nie sprawdzone. Powodzenia:).
  • w pierwszym zdaniu blad [0]
    lipa
    2006-09-15 22:20:24
    kurcze juz ktos to zauwazyl...fenyloetyloamina...bialko? kurcze..blagam!
  • .. [0]
    Harlem
    2006-09-11 22:41:41
    bardzo fajny artykul, teraz juz wszystko jest jasne...
  • bliżej chemii [0]
    świstak
    2006-06-20 01:23:13
    Fenyloetyloamina nie jest białkiem.Ale artykuł sympatyczny :)
  • hehe:) [0]
    anies
    2006-06-07 17:51:41
    świetnie cię rozumiem, smutny, sama pamiętam czasy Wielkiej Głodówki (mówię o miłości). Głowa do góry, choć wiem, że to brzmi niedorzecznie..
  • A mnie już szlag trafia :/ [0]
    smutny
    2006-06-01 21:23:32
    gdzie się nie ruszę to wszędzie szczęśliwe,obściskujące się pary. W parku tulą się na kocykach, łażą za rączke po starym mieście, galeriach,wystawach,koncertach,kinach.Obśliniają się na przystankach, gnają na rowerach po chodnikach...Dżizys,k... Nie chcę już nawet wychodzić z pokoju bo zaraz mnie depresja dopada.
  • moze i sie czepiam... [0]
    vena
    2006-05-30 20:27:28
    moze i sie czepiam, ale jesli juz uzywasz specjalistycznego slownictwa - to nie kalecz: Hypothalamus (lac) to podwzgorze - czyli jeden z elementow mozgu - odmienialny tylko w jezyku polskim.Uzycie slowa "...w hypotalamusie" - razi. btw - artykul calkiem przyjemny. Pozdr
Zobacz także
jak urozmaicić swoją randkę
Nowy wymiar romantycznych spotkań - jak urozmaicić swoją randkę?

Ludzie coraz częściej eksplorują różnorodne możliwości, aby odkryć nowe sposoby na czerpanie przyjemności z życia seksualnego.

sposoby na nudę wsypialni
Jak pokonać rutynę w sypialni? Sposoby na podgrzanie temperatury

Czujesz, że do Twojego życia erotycznego wkradła się ostatnio nuda? Weź sprawy w swoje ręce i poszukaj sposobów na podgrzanie temperatury w sypialni.

randkowanie online
Jak skorzystać z randkowania online?

Jakie są szanse, że poznasz "tego jedynego" w sieci? Bardzo duże, a w zasadzie takie same jak to że poznasz go w realu.

Polecamy
Prawdziwa miłość
10 popularnych mitów o miłości i seksie

Porady dla osób chcących tworzyć szczęśliwe, trwałe związki.

seks po porodzie
Jak poprawić satysfakcję seksualną po porodzie?

Wiele kobiet po porodzie skarży się na mało satysfakcjonujące życie seksualne, jednak wcale nie musi tak być.

Ostatnio dodane
jak urozmaicić swoją randkę
Nowy wymiar romantycznych spotkań - jak urozmaicić swoją randkę?

Ludzie coraz częściej eksplorują różnorodne możliwości, aby odkryć nowe sposoby na czerpanie przyjemności z życia seksualnego.

sposoby na nudę wsypialni
Jak pokonać rutynę w sypialni? Sposoby na podgrzanie temperatury

Czujesz, że do Twojego życia erotycznego wkradła się ostatnio nuda? Weź sprawy w swoje ręce i poszukaj sposobów na podgrzanie temperatury w sypialni.

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.