Zdrowie - Kobieta

Olejki eteryczne - panaceum na stres i bezsenność

2010-11-16 15:30:30

Szybkie tempo życia, zła dieta, brak ruchu i snu, stres i napięcie to czynniki sprzyjające przemęczeniu organizmu, a w konsekwencji wielu chorobom cywilizacyjnym. Stres jest znakiem czasu dwudziestego pierwszego wieku. Czyż nie stresujemy się w domu, w pracy, na ulicy? Czasem byle błahostka potrafi wytrącić nas z równowagi. A noce? Jakże często nie możemy zasnąć po ciężkim i pełnym rozmaitych napięć dniu.
 
Aby sprawnie funkcjonować w dzisiejszym świecie, jedni korzystają z pomocy specjalistów, inni sami próbują sobie pomóc. Aromatyczne wonie olejków eterycznych mogą, w sposób niezwykle skuteczny a zarazem przyjemny, ukoić nasze poszarpane nerwy. Masaże, kąpiele, wdychanie unoszących się w powietrzu zapachów, potrafią naprawdę zdziałać cuda.

Istnieją olejki eteryczne, które w sposób szczególny oddziaływają na psychikę i ciało, niwelując stres i napięcia, a także ułatwiając zasypianie. Należy do nich olejek różany o kwiatowym, słodkim zapachu. Uspokaja, obniża ciśnienie krwi i reguluje pracę serca. Cztery krople tego olejku oraz trzy krople olejków: lawendowego i mandarynkowego dodane do miseczki kominka aromaterapeutycznego (wypełnionej wodą) przed snem, pokonają trapiącą nas bezsenność. Olejki możemy także dodać do wieczornej kąpieli. Kąpiel taka powinna trwać piętnaście do trzydziestu minut, następnie ciało należy wytrzeć ręcznikiem, ale nie spłukiwać. Pamiętajmy jednak, żeby nie łączyć kąpieli aromaterapeutycznej z myciem.

Jeśli chcemy poradzić sobie ze stresem i napięciem nerwowym, możemy wlać do kominka lub do wanny z ciepłą wodą pięć kropli olejku różanego, trzy krople bergamotowego  i dwie krople lawendowego. Kąpiel należy wziąć wieczorem, przed snem.

Olejek melisowy
o działaniu uspokajającym, lekko nasennym obniża ciśnienie krwi i uspokaja pracę serca. Stosowany jest między innymi przy bezsenności i napięciu nerwowym. Ma świeży, orzeźwiający, cytrynowo-ziołowy zapach. Pięć kropli tego olejku, cztery krople olejku lawendowego i jedna kropla olejku różanego dodane do kominka na pół godziny przed snem pomoże nam zasnąć. Olejki możemy także dodać do wieczornej kąpieli.
Do masażu używamy po dwie krople olejku melisowego i lawendowego. W tym celu wkraplamy je do jednej łyżki stołowej bezwonnego oleju roślinnego i masujemy ciało. Masaż taki należy wykonać wieczorem, przed snem.

Kiedy jesteśmy poirytowani, gdy wszystko nas denerwuje i mamy ochotę ukryć się przed spojrzeniami i komentarzami otoczenia, warto dla relaksu dodać do wypełnionej wodą miseczki kominka aromaterapeutycznego pięć kropli olejku lawendowego, trzy krople bergamotowego, dwie krople pomarańczowego i jedną kroplę melisowego. Taka mieszanka wyciszy nas i uspokoi. Możemy zastosować ją także do wieczornej kąpieli. Występujący tu olejek lawendowy jest znanym olejkiem o działaniu uspokajającym, ma kwiatowo-ziołowy zapach. Radzi sobie także doskonale z bezsennością. Do kominka lub wieczornej kąpieli należy wlać cztery krople olejku lawendowego oraz po trzy krople olejku melisowego i mandarynkowego.

Bezsenność pomoże nam również pokonać dodana do kominka lub kąpieli mieszanina, o zapachu przyjemnie ziołowym, złożona z pięciu kropli olejku majerankowego, dwóch kropli olejku melisowego i mandarynkowego i jednej kropli olejku rumianku rzymskiego lub łagodnie cytrusowa złożona z pięciu kropli olejku mandarynkowego, trzech kropli olejku melisowego i dwóch kropli olejku sandałowego.

Firma Aroma-Pollena proponuje także gotową mieszankę olejków, która ułatwia zasypianie. Vapomix® I-1 zawiera między innymi olejek majerankowy i lawendowy. Mieszankę wkrapla się do kominka aromaterapeutycznego wieczorem, przed snem.

Olejek rumianku rzymskiego o zapachu łąki, trawy i miodu stosowany jest między innymi przy depresjach, napięciu nerwowym i bezsenności. Pięć kropli tego olejku wraz z trzema kroplami olejku geraniowego i dwiema kroplami lawendowego dodane do kominka lub kąpieli pomoże nam się rozluźnić, uwolni ciało i umysł od napięć i stresu. Dr Beta® poleca również mieszaninę olejków eterycznych dla dzieci - Vapomix® CH-4. Zawiera ona między innymi olejek rumianku rzymskiego, ma działanie łagodnie uspokajające, poprawia samopoczucie i nastrój dziecka, pozwalając mu spokojnie zasnąć. Jedną kroplą mieszanki należy nasączyć chusteczkę do nosa i powiesić w pokoju dziecinnym.

Olejek ylangowy, otrzymywany z kwiatów drzewa kanangowego, zbieranych głównie w Indonezji, ma piękny kwiatowo-zmysłowy zapach. Łagodzi napięcia nerwowe i obniża ciśnienie krwi. Możemy go zastosować do masażu i w kominku aromaterapeutycznym. W tym celu należy dwie krople olejku ylangowego, dwie krople olejku sandałowego i jedną kroplę różanego rozpuścić w łyżce stołowej oleju roślinnego i wykorzystać uzyskaną mieszankę do masażu, lub tę samą ilość olejków dodać do wypełnionej wodą miseczki kominka aromaterapeutycznego. Olejek ylangowy ma bardzo silne działanie, dlatego nie należy stosować więcej niż dwie krople olejku na jeden zabieg.

Vapomix® R-6 to mieszanina specjalnie dobranych olejków, która działa odprężająco i uspokajająco, łagodzi wewnętrzne napięcia, stany lękowe i niweluje stres. Zawiera między innymi olejek petitgrain i sosnowy. Najlepiej używać jej wieczorem, po wyczerpującym dniu, gdy jesteśmy spragnieni odpoczynku i wyciszenia. Relaksująco podziała również Vapomix® R-7, w skład, którego wchodzą między innymi olejek geraniowy i cytrynowy. Mieszanka ta doskonale sprawdza się w miejscach pracy, gdzie nie tylko potrzebujemy relaksu, ale i mobilizacji do dalszego działania i intensywniejszego myślenia.

W bogatej serii Dr Beta® znalazły się także Olejek melisowo-lawendowy do kąpieli perełkowej i jacuzzi. Zawiera on olejki eteryczne o działaniu uspokajającym, przeciwstresowym i lekko nasennym, a także Oliwka Aroma®Relax do masażu, o działaniu odprężającym i usuwającym zmęczenie. Oliwka zawiera mieszaninę olejków relaksujących bogatą w olejek neroli i cytrynowy.

Mieszanki o działaniu odprężającym, relaksującym i ułatwiającym zasypianie mogą być z powodzeniem przygotowywane w domach, nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani sprzętu. Wystarczy abyśmy używali olejków eterycznych wysokiej jakości, bez dodatków syntetycznych i rozpuszczalników, a proponowane przez aromaterapię zabiegi nie tylko okażą się skuteczne, ale i niezwykle przyjemne.

UWAGA! NIGDY NIE NALEŻY STOSOWAĆ NIEROZCIEŃCZONYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH BEZPOŚREDNIO NA SKÓRĘ!

ip

Słowa kluczowe: olejki eteryczne leczenie zapachem stres napięcie nerwowe bezsenność depresja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • wyspana [0]
    tymianek
    2018-03-29 13:50:03
    Faktycznie, muszę przyznać ci rację. Mimo iż jest to środek ziołowy, naprawdę pomaga się wyciszyć i spokojnie zasnąć.
  • wyspana [0]
    tymianek
    2018-03-29 13:50:03
    Faktycznie, muszę przyznać ci rację. Mimo iż jest to środek ziołowy, naprawdę pomaga się wyciszyć i spokojnie zasnąć.
  • stres [0]
    marysia
    2018-01-30 22:06:07
    ja tam na stres stosuję Extraspasminę w kapsułkach. pomaga mi się uspokoić po całym dniu pełnym stresów i odpocząć przed kolejnym. jest na bazie waleriany, więc jest bezpieczna
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Dieta paleo - na czym polega?

Powrót do epoki kamiennej - dlaczego paleo jest nazywana dietą człowieka pierwotnego? Dowiedz się, jak odżywiali się twoi przodkowie i weź z nich przykład.

Życzliwość się opłaca
Życzliwość się opłaca

Jak życzliwość wpływa na zdrowie?

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?