Spisane z życia - Kobieta

Po co nam języki obce?

2009-11-16 20:43:02

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poznaje odpowiedź na to pytanie na własnej skórze.

Całkiem niedawno jeden z wielkich koncernów samochodowych, prowadząc rekrutację na atrakcyjne stanowisko, wśród wymogów podał konieczność znajomości języka niemieckiego. Na ogłoszenie odpowiedziały setki osób. Wszyscy zgromadzeni zaproszeni zostali na jedną godzinę. Gdy na podeście stanął elegancki mężczyzna z mikrofonem i ogłosił coś po niemiecku, poszło za nim jedynie kilkanaście osób. Oburzony tłum zaczął podnosić krzyki. Z niewidomych powodów zostali zostawieni bez informacji. Wkrótce ich oczom ukazał się kolejny pracownik korporacji.

-Państwu, już dziękujemy- oznajmił chłodnym tonem.- Przed chwilą nasz prelegent zaprosił osoby znające język niemiecki do sali, w której będą odbywać się rozmowy.

Taka sytuacja nie jest już rzadkością na rozmowach kwalifikacyjnych. Samo wpisanie w CV znajomości języka obcego na poziomie zaawansowanym nie gwarantuje pracodawcy faktycznej znajomości języka na tym poziomie. Stąd coraz częściej rozmowy mogą toczyć się w języku, którego znajomość jest warunkiem koniecznym do sprawowania funkcji, o którą kandydat się ubiega. Rozmowa dotyczyć może wizji przyszłości w firmie, planów rozwoju osobistego czy też opinii dotyczącej sytuacji na rynku. Rzecz jasna sama znajomość języka nie będzie przepustką do kariery, jednak brak znajomości niewątpliwie zamknie tą ścieżkę u jej bram.

O tym jak wielkim ułatwieniem jest płynna znajomość języka, przekonują się coraz częściej także osoby, które już teraz z wielkim bagażem doświadczeń i na wysokich stanowiskach borykają się z problemami komunikacyjnymi przy międzynarodowych transakcjach. Cóż bowiem znaczy cały zasób wiedzy i umiejętności, gdy nie sposób ich należycie przekazać. Nie jest już zaskoczeniem wynajmowanie nauczycieli i szkół językowych do prowadzenia zajęć na najwyższych szczeblach firm. Prezesi i dyrektorzy nie wstydzą się przyznać, że nieznajomość języka obcego w świecie biznesu nie jest już tylko drobnym problemem, ale prawdziwą katastrofą mogącą utrudnić lub unicestwić świetnie zapowiadający się interes. Dlatego nawet powracają do szkolnych nawyków notowania słówek, przygotowywania się na testy sprawdzające i nauki pisania listów, i pism formalnych. Jeden z mecenasów w kancelarii prawniczej z rozbrajającą szczerością przyznaje: „Cóż z tego, że znam się na kruczkach prawnych i przepisach umów międzynarodowych, gdy w międzynarodowym towarzystwie równy jestem żabie, która może i dużo kuma, ale swoim kumaniem może wywołać jedynie czczy rechot.”.

Czy zatem to co dzieje się na stanowiskach „z górnej półki” nie dotyczy tych, którzy dalecy są od świata ogromnych korporacji? Nic bardziej mylnego. Znane nam dobrze wyjazdy na zielone wyspy pokazały jednoznacznie- wygrywa ten, kto potrafi się dogadać. Bez komunikatywnej znajomości angielskiego nie zostaniemy zatrudnieni ani jako barman, ani ekspedientka. Znajomość polskiego zagranicą jest równie skuteczna, co gaworzenie niemowlaka. Nie ma się co oszukiwać- nie urodziliśmy się w kraju, którego język stanie się uniwersalny- przy najmniej nie za naszego życia. Dlatego nie możemy, wyjeżdżając za granicę przyjmować postawy roszczeniowej, uznając, że jeśli chcą się z nami dogadać, powinni mówić „po naszemu”. Angielski nie jest jedynie kluczem do zdobycia pracy i mieszkania w Wielkiej Brytanii- to język, który pomoże nam odnaleźć się w dowolnym miejscu na świecie.

Trudno powrócić do nauki, kiedy czas szkolnej ławki dawno już za nami? Niewątpliwie. Jednak pamiętajmy, że w szkołach językowych czy na prywatnych lekcjach nie będziemy już karceni jak uczniaki. Możemy wybrać dowolną metodę i zakres kształcenia (język medyczny, biznesowy, prawniczy) a jeśli mamy dość samodyscypliny korzystać z kaset i książek do samodzielnej nauki.  Sposobów jest wiele, jednak najważniejsze jest to, aby nie poddawać się łatwo i być nastawionym na efekt. Inwestycja w jego naukę zwróci się już przy pierwszej rozmowie, kiedy zapytamy o drogę i dowiemy się, którędy iść. Duma ze znajomości języka obcego jest bowiem bezcenna.

Agnieszka Zięba
(agnieszka.zieba@dlalejdis.pl)

Słowa kluczowe: języki obce, znajomość, nauka, rozmowa kwalifikacyjna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dzień Kobiet
Nie tylko 8 marca! Sprawdź, kiedy Dzień Kobiet świętuje się na świecie!

Nie wszędzie Dzień Kobiet jest obchodzony tego samego dnia.

studentka
Dzień Kobiet według Polek - jak go świętują i co chciałyby otrzymać w prezencie? [wyniki badania]

Co ciekawe, aż połowa badanych Polek planuje obdarować z tej okazji... samą siebie.

Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Polecamy
aktywna jesień
3 sposoby, aby jesienią czas przestał "uciekać nam przez palce"

Czas ucieka, a my nie realizujemy planów? Są sposoby, aby to zmienić. Sprawdźcie jakie!

marry me
Historie najdziwniejszych zaręczyn z całego świata

Pomysłów na zapytanie się swojej drugiej połówki o to, czy chciałaby wyjść za mąż, jest wiele. Oto lista najdziwniejszych zaręczyn!

Ostatnio dodane
Dzień Kobiet
Nie tylko 8 marca! Sprawdź, kiedy Dzień Kobiet świętuje się na świecie!

Nie wszędzie Dzień Kobiet jest obchodzony tego samego dnia.

studentka
Dzień Kobiet według Polek - jak go świętują i co chciałyby otrzymać w prezencie? [wyniki badania]

Co ciekawe, aż połowa badanych Polek planuje obdarować z tej okazji... samą siebie.

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.