Zdrowie - Kobieta

Problem bezsennych nocy

2010-11-30 21:11:02

Sen jest naturalną potrzebą fizjologiczną człowieka. Bez niego nie jesteśmy w stanie przetrwać. Organizm musi się regenerować i odpoczywać. Problemy ze snem miewa coraz więcej osób. Paradoksalnie coraz bardziej problem ten jest bagatelizowany. Czy jest to nowa choroba cywilizacyjna? Czy powinniśmy poważniej podejść do roli jaką sen odgrywa w naszym życiu?

Czym jest bezsenność?

Zaburzenie snu charakteryzuje się nie tylko trudnościami w zaśnięciu, ale również częstym budzeniem się w nocy lub wczesnym wstawaniem, szczególnie z uczuciem zmęczenia. O stanie chorobowym mówimy wtedy, gdy powyższe problemy trwają ponad 3 tygodnie.

Nieleczona bezsenność jest dla nas dużym zagrożeniem. Po kilku tygodniach nieprzespanych nocy organizm zaczyna się buntować. Wydajność, koncentracja i energia spada do minimum. Rozdrażnienie, zaburzenia łaknienia i obniżenie nastroju to tylko niektóre z problemów. Po tak długim czasie nasz układ hormonalny ulega zachwianiu. Zwiększa się wydzielanie hormonów stresu, produktów przemiany katecholamin i kortyzolu. Układ odpornościowy jest osłabiony, dlatego bezsenności często towarzyszą infekcje i przeziębienia. Najpoważniejszą konsekwencją braku snu jest zaburzenie układu krwionośnego, podwyższa się ciśnienie krwi, co może prowadzić do zawałów i innych chorób serca.

Jak sobie pomóc?

Zdrowy sen jest naturalną potrzebą fizjologiczną człowieka. Jakiekolwiek zachwianie w tej dziedzinie powoduje negatywne konsekwencje dla zdrowia. Co zatem zrobić, jeśli długo nie możemy zasnąć lub budzimy się kilka razy w ciągu nocy? Istnieje wiele zaleceń niefarmakologicznych, które z powodzeniem może stosować każdy.

1. Przede wszystkim zadbajmy o zdrową higienę snu. Dobrze wywietrzona sypialnia, odpowiednia temperatura i wygodne łóżko to podstawa.

2. Unikajmy napojów pobudzających. Przed snem watro pić napary ziołowe np. wywar z melisy lub ciepłą wodę.

3. Ograniczmy spożywanie ciężkostrawnych potraw, szczególnie na 3 godziny przed snem. Na kolację nie powinniśmy jeść także węglowodanów, gdyż długo się rozkładają i dają niepotrzebną energię.

4. Unikajmy ruchu i wysiłku przed snem. Ćwiczenia fizyczne, sprzątanie czy nawet nauka rozbudza nasz organizm.

5. Zawsze kładźmy się i wstawajmy o tej samej porze. Ta zasada dotyczy także weekendów. Regularny sen jest najzdrowszy i najbardziej regenerujący.

6. Unikajmy drzemek w ciągu dnia. To niepotrzebnie zaburza nasz rytm dobowy.

7. Nie narażajmy się na dodatkowy stres przed zaśnięciem. Wszelkie sprawy związane z pracą, szkołą, rozwiązywanie konfliktów i prowadzenie trudnych rozmów zostawmy na następny dzień. Stres podnosi poziom adrenaliny we krwi, która uniemożliwi nam zaśnięcie na co najmniej kilka godzin.

8. Nauczmy się relaksować. Ciepła, pachnąca kąpiel, nakremowanie się balsamem czy chwila medytacji wprawi nas w błogi stan. Odprężenie jest niezbędne do zdrowego snu.

Jeśli żadne znane nam sposoby nie wystarczają, a bezsenność trwa kilka tygodni, warto wybrać się do lekarza, który ustali odpowiednią farmakoterapię. Pomyślmy także o przyczynie naszego zaburzenia. Nierozwiązane problemy, kłopoty w pracy lub pogłębiająca się depresja może być główną przyczyną bezsenności

Czasem wystarczy wprowadzić drobne zmiany, by nasza noc znowu była spokojna. Najważniejsze, by wyczuć co nam pomaga, a co szkodzi. Każdy organizm jest inny i każdemu co innego jest potrzebne. Nie bagatelizujmy bezsenności. Z każdą zarwaną nocą coraz trudniej wrócić do naturalnego rytmu. Zatroszczmy się o siebie troszcząc się o spokojny sen.

Anna Kańciurzewska
(anna.kanciurzewska@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: zdrowie bezsenność problemy ze snem obniżony nastrój
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • herbata i koniec :) [0]
    lidka
    2011-02-28 15:25:08
    Na bezsenne noce świetnie działa herbata IRVING Tea SPA sweet RELAX - herbata z zielonego rooibosa, wzbogacona o redukującą poziom stresu L-teaninę. Zawiera także działający odprężająco ekstrakt chmielu i kwiat lawendy. Starannie dobrane składniki działają kojąco na zmysły, dają uczucie relaksu i odprężenia. Oraz... łagodnie usypiają :)
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Polecamy
Jaki wpływ ma zmiana czasu na samopoczucie
Jak przestawianie zegarków wpływa na samopoczucie?

Sprawdź, jakie nieprzyjemne objawy może powodować zmiana czasu.

buty treningowe - damskie modele
Najlepsze buty treningowe - damskie modele, dzięki którym osiągniesz jeszcze lepsze wyniki

Zobacz, jak wybrać najlepsze buty treningowe damskie, dzięki którym osiągniesz jeszcze lepsze wyniki!

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.