Zdrowie - Kobieta

Propolis, czyli kit pszczeli. Zastosowanie, działanie, przepisy

2015-01-15 11:12:53

Płynne złoto, czyli miód i wszystkie jego cenne właściwości znane są od najdawniejszych czasów. Już starożytni, oprócz niego wykorzystywali także inny cenny produkt pszczół – propolis. Warto pójść w ich ślady i zacząć stosować go także w swojej diecie.

Propolis, czyli co?
Nazywany jest on także kitem pszczelim i jest połączeniem żywicy drzew i krzewów z wydzieliną gruczołów pszczelich. Być może nie brzmi zachwycająco, ale jego nazwa wywodząca się z języka greckiego,  która dosłownie oznacza "przedmurze miasta", powinna nam dać do myślenia. Młode pączki roślin pokryte są substancją chroniącą je przed bakteriami  i grzybami. Jako pierwsze, jeszcze przed Hipokratesem, poznały się na nim pszczoły. Wykorzystywały go do wypełniania szczelin i pokrywaniu nim wszystkich ścian w swoich ulach. Dzięki temu chroniły się przed inwazją drobnoustrojów.

Pro­po­lis to zło­żo­na sub­stan­cja bo­ga­ta w bio­lo­gicz­ne czyn­ne związ­ki che­miczn­e, a jego barwa zależy od gatunku rośliny, z której jest zbierany. Zależnie od swojego rodzaju zawiera 50–55% żywicy, 30–40% wosku roślinnego i wosku pszczelego, 5–10% olejków eterycznych, oraz fla­wo­no­idy, związ­ki fe­no­lo­we, estry, al­de­hy­dy, ku­ma­ry­nę, ste­ro­le, en­zy­my kwasy tłusz­czo­we, a ponadto biał­ka, mi­kro­ele­men­ty (Cu, Si, Mg, Mn, Zn) i wi­ta­mi­ny z grupy E, H, P i B. Jednym słowem - kopalnia zdrowia.

Zdrowie prosto z ula

Mimo swej niepozorności, propolis jest jednym z najlepszych naturalnych specyfików i chyba byłoby łatwiej wymienić na co nie wpływa korzystnie, niż podać wszystkie jego dobroczynne właściwości.

Kit pszczeli został nazwany antybiotykiem XXI wieku. Ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, antywirusowe, antygrzybiczne i przeciwpierwotniakowe. Niszczy pierwotniaki wywołujące rzęsistkowicę czy toksoplazmozę. Skutecznie zwalcza gronkowca złocistego, dwoinki kataralne, paciorkowce, niektóre szczepy prątków gruźlicy. Uodparnia nas przed wirusem grypy, a nawet zapaleniem mózgu.

Ochrona nie jest jedną zaletą tej prostej substancji. Propolis aż sześciokrotnie przyspiesza rozwój i odbudowę komórek. Re­ge­ne­ru­je tkan­kę, przy­spie­sza go­je­nie ran, uszko­dzeń skóry oraz błon ślu­zo­wych, a także za­po­bie­ga za­ka­że­niom. Może być stosowany w wielu chorobach skóry m. in. w łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry oraz trądziku. Stosowany jest także w przypadku odmrożeń, owrzodzeń i odleżyn.

Dzięki swym właściwościom antybakteryjnym przynosi ulgę także w chorobach jamy ustnej, lecząc wszelki nadżerki, afty, pleśniawki i zapalenia dziąseł.

Kit pszczeli jest pomocny także w poważniejszych schorzeniach takich jak zakażenia błon śluzowych szyjki macicy czy chorób proktologicznych. Wspo­ma­ga le­cze­nie pę­che­rza i cewki mo­czo­wej, żo­łąd­ka, jelit i dwu­nast­ni­cy.

Wśród niezliczonych dobrodziejstw propolis ma też jedną wadę – jest silnym alergenem. Powinny się go wystrzegać osoby uczone na wszelkie pyłki, jad pszczeli czy inne substancje tej mieszaniny. Objawy uczelnia nie są dość groźne i objawiają się zazwyczaj w reakcji kontaktowej. Pojawiają się wtedy wypryski, wysypka, rumienie czy łuszczyca, które dotyczą skóry i błon śluzowych.  Bardzo rzadko alergia na propolis dotyczy ogólnej reakcji immunologicznej organizmu. Jednak trzeba uważać, bo w niektórych wypadkach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

Dobroczynny pod każdą postacią

Kit pszczeli jest lepką żywiczną substancją o dość ostrym, gorzkawym smaku i charakterystycznym zapachu. Bez problemu dostępny jest w każdej aptece i niektórych pasiekach. Możemy zakupić go w postaci maści, kremów, syropów, pudrów, czopków, tabletek a nawet past do zębów. Są to zazwyczaj gotowe mieszaniny z dość niskim, ale absolutnie wystarczającym stężeniem propolisu.

Warto tez kupić go w czystej, sproszkowanej postaci i przygotować z niego dobroczynną nalewkę. Trzeba przy tym pamiętać, że propolis nie rozpuszcza się w wodzie, a jedynie w alkoholu etylowym, dlatego w przypadku nalewki będzie ona służyła jedynie do rozcieńczenia.

50 g rozdrobnionego propolisu  wystarczy zalać roztworem spirytusu 350 ml spirytusu 150 ml wody. Szczelnie zamknięty słoik należy pozostawić w zaciemnionym miejscu na ok. dwa tygodnie, co jakiś czas dokładnie wstrząsając. Po tym czasie należy  zlać klarowny roztwór do szczelnego szklanego naczynia.

Ta prosta mikstura ma wspaniałe zastosowanie, a dla odczucia efektów wystarczy jedynie kilka kropli. Dla wzmocnienia odporności należy rozpuścić 20 kropli w niewielkiej ilości wody i spożywać przed posiłkiem maksymalnie 3 razy dziennie. W razie przeziębienia, zamiast sztucznego syropu wystarczy rozpuścić ok. 16 kropli na łyżeczce cukru, a choroby skóry wyleczymy pocierając chore miejsce zwilżonym wacikiem.

Przy zlewaniu nalewki trzeba uważać, aby nie połączyła się ona z pozostającym na dnie osadem. Jednak nie wyrzucajmy go, bo on sam ma także wspaniałe właściwości! Tak zwany szlam propolisowy może być wykorzystywany jako tłusty krem, przynoszący ulgę w bólach reumatycznych.

Jak widać natura po raz kolejny oferuje nam wspaniałe lekarstwo idealne w swojej prostocie. Warto to przemyśleć i zamiast do apteki, pójść do pasieki.

Katarzyna Pruś
fot. pixabay.com

 

Słowa kluczowe: propolis, kit pszczeli, nalewka propolisowa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dlaczego warto jeść kiszonki?
Dlaczego warto jeść kiszonki?

Kiszonki świetnie sprawdzają się w przeziębieniu i w walce z wirusami.

Choroba Hashimoto - co to takiego?
Choroba Hashimoto - co to takiego?

Choroba Hashimoto nie jest prosta do zdiagnozowania.

Rak szyjki macicy - profilaktyka i objawy
Rak szyjki macicy - profilaktyka i objawy

Wczesne wykrycie choroby w przypadku raka szyjki macicy jest kluczowe, aby wyleczyć groźną dolegliwość.

Polecamy
Święta bez przejedzenia
Święta bez przejedzenia

Sam fakt spożycia zbyt dużej ilości jedzenia pociąga za sobą niemiłe konsekwencje, które mogą zakończyć się nawet pobytem w szpitalu. Jak temu zapobiec?

Ostatnio czytane
Święta bez przejedzenia
Święta bez przejedzenia

Sam fakt spożycia zbyt dużej ilości jedzenia pociąga za sobą niemiłe konsekwencje, które mogą zakończyć się nawet pobytem w szpitalu. Jak temu zapobiec?

Popularne
Kurzajka – chwast na naszej skórze
Kurzajka – chwast na naszej skórze

Często pojawiają się nagle. Są szarawymi, czasem zielonkawymi naroślami z chropowatą powierzchnią. Najczęściej wybierają dłonie i stopy.

Kaloryczne procenty
Kaloryczne procenty

Powoli zaczynają się juwenalia i niekończące się imprezy do białego rana. Coraz ładniejsza pogoda zachęca do spotkań ze znajomymi i wspólnego grillowania. A wszystkiemu towarzyszy alkohol.

Polecamy