Spisane z życia - Kobieta

Przytulaj się! Będziesz zdrowszy

2015-11-13 11:42:42

Wszyscy wiedzą, że przytulanie jest niezwykle przyjemne. Skąd jednak bierze się w nas potrzeba przebywania blisko z drugą osobą nie tylko w celach prokreacyjnych, ale tak po prostu, dla poczucia ciepła? Nad psychologią miłości i przywiązania głowią się największe umysły świata od zarania dziejów.

Najsłynniejszym badaniem dotyczącym bliskości i przywiązania było badanie Harlowe’a na małpkach-rezusach, polegające na podaniu dwóch zastępczych „matek” i obserwowanie ich zachowania. Jedna ze sztucznych opiekunek dawała jedzenie, ale była zrobiona z drutów; druga zaś pokarmu nie dawała, ale była miękka i ciepła w dotyku, zbudowana z drewna i materiałów.
Niezależnie od poziomu głodu, małe rezusy spędzały większość czasu w ramionach miękkiej matki, do drucianej podchodząc niechętnie i w ostateczności. Małpki, u których obecna była jedynie druciana matka karmiąca, częściej zapadały na odpowiedniki ludzkich chorób psychicznych – były apatyczne, osowiałe, wycofane lub agresywne. Mimo iż badań na małpach nie można przełożyć bezpośrednio na ludzi, a na ludziach nie można ich powtórzyć ze względów etycznych, to poniekąd tłumaczy problem samotności i zamknięcia niektórych osób – zazwyczaj wychowywanych w tzw. zimnych domach, w których rodzice blokowali spontaniczne reakcje emocjonalne dziecka.

Badania te dowiodły, że jednym z najważniejszych czynników w historii człowieka jest potrzeba bliskości i bezpieczeństwa. Dlatego też przytulanie wyzwala w nas „hormon szczęścia”, oksytocynę – nie tak gwałtownie, jak w przypadku orgazmu, ale długotrwale i skuteczniej.

Osoby, które lubią się przytulać, mają zwiększoną odporność na infekcje wirusowe, zdecydowanie rzadziej występują też u nich zaburzenia snu i czuwania. Niebagatelny i zbawienny wpływ ma również na redukcję stresu. Badania Sheldona Cohena opublikowane w Psychological Science udowodniło, że im częściej przytulamy, tym skuteczniej walczymy ze skutkami stresu, czując wsparcie od najbliższych. Bez oksytocyny wyzwalanej w trakcie przytulania czujemy się mniej bezpiecznie, jesteśmy bardziej podatni na stres, co może prowadzić do nadmiernego wyzwalania kortyzolu - hormonu stresu. Stres odbija się na funkcjonowaniu całego organizmu, więc nietrudno o infekcję i zaburzenia snu.

Nie bez przyczyny krąży powiedzenie i przekonanie, że nie powinno się chodzić spać pokłóconym. Jeśli bowiem skojarzymy coś, co dotychczas było przyjemne z czymś nieprzyjemnym („pomieszamy” oksytocynę z kortyzolem), efekty mogą być bardziej druzgocące dla organizmu niż jesteśmy w stanie bezpośrednio to odczuć. Zatem – przytulajmy się w zgodzie!

 

JM

fot. K. Zatycki

Słowa kluczowe: przytulanie się, oksytocyna, kortyzol, psychologia, ciepło, rezusy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dzień Kobiet
Nie tylko 8 marca! Sprawdź, kiedy Dzień Kobiet świętuje się na świecie!

Nie wszędzie Dzień Kobiet jest obchodzony tego samego dnia.

studentka
Dzień Kobiet według Polek - jak go świętują i co chciałyby otrzymać w prezencie? [wyniki badania]

Co ciekawe, aż połowa badanych Polek planuje obdarować z tej okazji... samą siebie.

Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Polecamy
zdjęcie ślubne
Jak wybrać najlepszego fotografa na ślub? Najważniejsze informacje! Poznań

Ślub i wesele to wyjątkowy czas, więc warto mieć z niego piękną pamiątkę. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania fotografa na ten wymarzony dzień?

Paris Hilton wzięła ślub
Paris Hilton wyszła za mąż! Co wiadomo na temat ceremonii?

Zobacz, kto pojawił się na ślubie Paris Hilton.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dzień Kobiet
Nie tylko 8 marca! Sprawdź, kiedy Dzień Kobiet świętuje się na świecie!

Nie wszędzie Dzień Kobiet jest obchodzony tego samego dnia.

studentka
Dzień Kobiet według Polek - jak go świętują i co chciałyby otrzymać w prezencie? [wyniki badania]

Co ciekawe, aż połowa badanych Polek planuje obdarować z tej okazji... samą siebie.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?