Seks - Kobieta

Rodzaje antykoncepcji. Wady i zalety

2014-10-27 12:24:09

Współczesne rodzaje antykoncepcji mają swoje wady i zalety. Niektóre z nich są skuteczne, ale niebezpieczne dla zdrowia, natomiast inne mniej szkodą naszemu organizmowi, ale i w mniejszym stopniu chronią kobietę przed niechcianą ciążą. Który sposób jest najlepszy?

Prezerwatywa

Jedną z ważniejszych i najpopularniejszych metod antykoncepcji jest prezerwatywa, która chroni nie tylko przed niechcianą ciążą ale i przed HIV i innymi, licznymi chorobami wenerycznymi. W dzisiejszych czasach konsumentowi proponowane są prezerwatywy o różnych kolorach, ale i smakach. Mimo ogromnej popularności, wielu ludzi uważa, iż tzw. kondomy zabierają sporą część przyjemności płynącej z seksu oraz znacząco psują spontaniczność, która towarzyszy kochankom w łóżku. Aby wyjśc na przeciw oczekiwaniom ludzi, powstało kilka innych rodzajów antykoncepcji.

Plaster i zastrzyk

Od kilku lat na rynku dostępne są plastry hormonalne Evra. Ich sposób użycia jest bardzo prosty, mianowicie nakleja się go na wybrane miejsce ciała - plecy, pośladki lub brzuch, raz na tydzień. Po 3 tygodniach stosowania plastrów, podobnie jak w przypadku pigułek, kobieta musi zastosować 7 dniową przerwę, po której ponownie nalepi kolejny plaster z następnego opakowania. Trzeba pamiętać, iż plastry mimo wszystko, mogą nie utrzymać się w każdej sytuacji (kąpiel, pływanie w basenie), co niestety grozi nieskuteczną ochroną przed niechcianą ciążą. Jeśli chodzi o zastrzyki stosuje się je jedynie raz na trzy miesiące.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna to mechaniczna metoda antykoncepcji, nazywana się ją również spiralą. Wymienia się ją co 3-5 lat. Głównym zadaniem spirali jest utrudnienie plemnikom dotarcia do jajowodu. Wkładka zmienia również śluzówkę macicy tak, by zapłodniona komórka jajowa nie mogła się w nią wszczepić. Istnieją również spirale z małym pojemnikiem, który zawiera środek hormonalny. Jego zadaniem jest wpływ na śluz szyjki macicy tak, by ten stał się wręcz nieprzenikalny dla plemników.

Głównymi przeciwwskazaniami do korzystania ze spirali są ostre stany zapalne narządów rodnych kobiety, zapalenie przydatków, cukrzyca, mięśniaki, a nawet AIDS.

Globulki i kremy dopochwowe

Globulki i kremy dopochwowe to rodzaj chemicznej metody antykoncepcji. Ich zadaniem jest niszczenie plemników tak, by te nie dostały się do komórki jajowej. Wszystko dzięki środkowi plemnikobójczemu takiemu jak Spermicydy, w którym zawarty jest m.in. nonoksynol. Zastosowanie globulki jest bardzo proste, wystarczy włożyć ją do pochwy ok. 5-10 minut przed każdym stosunkiem, a ona po prostu się w niej rozpuści. Trzeba pamięć by nie wypłukiwać jej z pochwy przez sześć godzin po odbyciu stosunku. Niestety globulki i kremy mogą powodować pieczenie i swędzenie, a niekiedy nawet stany zapalne. Na 100 przyjmujących globulki i kremy, wskaźnik Pearla wynosi od 5 do 20 kobiet, które zajdą w niepożądaną ciążę.

Pigułka hormonalna - dwuskładnikowa

Bez wątpienia pigułka hormonalna to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji, ale czy równie bezpieczna? Te małe i niepozorne tabletki, które zawierają dwa hormony - progestagen i estrogen, nie tylko hamują dojrzewanie komórki jajowej, nie pozwalają się jej zagnieździć, ale i znacząco wpływają na konsystencję śluzu, dzięki czemu plemniki nie mogą się przez niego przedostać. Pigułki hormonalne dostępne są jedynie na receptę. To lekarz ginekolog dobierze kobiecie te najbardziej właściwe dla niej tabletki.

Mimo dobrego doboru, przez pierwsze dwa lub trzy miesiące zażywania tabletek, u przyjmujących mogą wystąpić nasilone bóle głowy, nudności, ale i plamienia. Pigułki zażywa się przez 21 dni, o tej samej, stałej porze. Po 21 dniach następuje 7 dniowa przerwa między kolejnym opakowaniem. W przerwie tej wystąpi tzw. krwawienie z odstawienia. Indeks Pearla wynosi od 0,01 do 0,54.

Głównymi przeciwwskazaniami do zażywania pigułek hormonalnych są stany zapalne żył, zakrzepica naczyń, choroba zakrzepowo-zatorowa ale i niedokrwienie mózgu. Również kobiety z niedokrwieniem serca, czy też podejrzenia nowotworu i niewydolności wątroby nie powinny przyjmować pigułek hormonalnych.

Pigułka hormonalna - jednoskładnikowa

Tabletki hormonalne jednoskładnikowe, to inaczej mówiąc minipigułki. Zawierają one bardzo niską dawkę jednego hormonu, którym jest progestagen. Metoda ta polecana jest szczególnie kobietom, które karmią piersią, ale i tym, które nie mogą stosować innych metod antykoncepcji m.in. pigułek hormonalnych dwuskładnikowych (które zawierają również estrogen) i spirali. Co ciekawe, ta metoda polecana jest również kobietom, które nałogową palą i tym, które zbliżają się do menopauzy. Działanie takiej pigułki jest następujące: zadaniem hormonu jest zagęszczenie śluzu szyjki macicy tak, by plemniki nie mogły swobodnie dostać się do komórki jajowej. Minipigułki stosuje się przez 28 dni, nie stosując tym samym przerwy przed kolejnym opakowaniem.

Pigułka dzień po

Pigułka dzień po to tzw. koło ratunkowe, które można zastosować do 72 godzin po feralnym stosunku, trzeba jednak pamiętać, że im szybciej, tym większa szansa na uniknięcie niechcianej ciąży. Taką tabletkę może przepisać jedynie lekarz.

Sterylizacja

W niektórych krajach dozwolony jest jeden ze 100% sposobów na zapobieganie ciąży - sterylizacja. Polega ona na nacięciu i podwiązaniu nasieniowodów lub jajowodów. W Polsce niestety ten zabieg jest zabroniony i podlega karze.

Ewa Wieczorska

(ewa.wieczorska@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: antykoncepcja, seks, metody antykoncepcji, pigułka hormonalna, prezerwatywa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • inne metody [0]
    antyko
    2014-10-28 09:02:56
    są jeszcze implanty antykoncepcyjne, warto też o nich napisać, bo nie są zbyt znane w Polsce.
Zobacz także
jak urozmaicić swoją randkę
Nowy wymiar romantycznych spotkań - jak urozmaicić swoją randkę?

Ludzie coraz częściej eksplorują różnorodne możliwości, aby odkryć nowe sposoby na czerpanie przyjemności z życia seksualnego.

sposoby na nudę wsypialni
Jak pokonać rutynę w sypialni? Sposoby na podgrzanie temperatury

Czujesz, że do Twojego życia erotycznego wkradła się ostatnio nuda? Weź sprawy w swoje ręce i poszukaj sposobów na podgrzanie temperatury w sypialni.

randkowanie online
Jak skorzystać z randkowania online?

Jakie są szanse, że poznasz "tego jedynego" w sieci? Bardzo duże, a w zasadzie takie same jak to że poznasz go w realu.

Polecamy
Randki dla dorosłych
Wszystko, co musisz wiedzieć o randkach online dla dorosłych

W ostatniej dekadzie poszukiwanie miłości w przestrzeni cyfrowej stało się niezwykle popularne.

rutyna w związku
Do waszego związku wkradła się rutyna? Skończcie z nią!

Rutyna w związku to największy wróg namiętności. Jak temu zaradzić?

Polecamy
Ostatnio dodane
jak urozmaicić swoją randkę
Nowy wymiar romantycznych spotkań - jak urozmaicić swoją randkę?

Ludzie coraz częściej eksplorują różnorodne możliwości, aby odkryć nowe sposoby na czerpanie przyjemności z życia seksualnego.

sposoby na nudę wsypialni
Jak pokonać rutynę w sypialni? Sposoby na podgrzanie temperatury

Czujesz, że do Twojego życia erotycznego wkradła się ostatnio nuda? Weź sprawy w swoje ręce i poszukaj sposobów na podgrzanie temperatury w sypialni.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?