Zdrowie - Kobieta

Twoje dziecko w osiemnastym tygodniu ciąży

2017-06-20 13:41:01

Czy wiesz, że charakterystyczne dermatoglify lub inaczej linie papilarne występują wyłącznie u ssaków naczelnych (w tym ludzi) oraz koali? W trakcie ciąży 18 tydzień jest właśnie tym, w którym dochodzi do ich wykształcenia u naszych wciąż nienarodzonych pociech. Nie jest to jednak jedyny powód dla którego tydzień ten jest szczególnie ważny.


Przezorność na wagę złota

Należy mieć na uwadze, że mówimy o czasie, który ma miejsce w okresie między 15 a 20 tygodniem ciąży – jest to specjalny moment, kiedy możemy  dokonać m.in. przesiewowych badań prenatalnych w kierunku wad genetycznych. Wówczas lekarze zalecają, by poddać się odpowiednim testom. Niestety przy pomocy tych badań nie możemy określić konkretnych zaburzeń u dziecka, jeśli takie miałyby wystąpić, jednakże są podstawą do określenia ryzyka ich ewentualnego wystąpienia. Najczęściej lekarze prowadzący ciąże sami zalecają wykonanie takiego rodzaju testów, niemniej mama może sama wyjść z inicjatywą i poprosić o właściwe skierowanie. Jeśli nadal nie przeprowadziliśmy żadnych tego typu testów warto na ten temat porozmawiać z ginekologiem.

Bobas rośnie!

18 tydzień ciąży jest dla dziecka kolejnym etapem bardzo szybkiego postępu w rozwijaniu kolejnych cech. Same komórki nerwowe osiągają zawrotną liczbę aż 12-14 miliardów. Do ostatecznych kształtów zbliża się również układ krążenia, szczególnie serce, które bije już na tyle wyraźne, by lekarz mógł wprawnym uchem usłyszeć bicie serca małej istotki wewnątrz brzucha. Również aparat ruchu – szczególnie mięśnie stają się na tyle mocne, by pozwolić dziecku na „taniec”. Jeśli jeszcze nie udało Ci się poczuć, że dziecko energicznie się rusza, jest to właśnie okres, w którym możesz się tego spodziewać – niczego jednak nie warto wymagać, być może temperament brzdąca jest nieco spokojniejszy . Powinny natomiast rozwijać się palce, które w końcu zaczynają pokrywać paznokcie i wspomniane na początku linie papilarne, biologiczna wizytówka każdego z nas.

Chłopiec czy dziewczynka?

Wiedząc jak szybko rośnie i jak bardzo rozwinięta jest pociecha, mamom często brakuje cierpliwości na pierwsze spotkanie twarzą w twarz z potomstwem. Wspólne zabawy i uśmiech dziecka nadal są w sferze przyszłości, choć wydają się już niezbyt odległe. Niektóre z mam czekają z determinacją płci do porodu, natomiast inne chciałyby już w tej chwili mówić do swojego dziecka po imieniu głaszcząc się po brzuchu. Nadszedł niemal już czas na drugie badanie USG – jest to okazja, by lekarz dokonał oceny płci. Nie warto go do tego zbytnio naciskać. Jeśli poprosiliśmy, ale nie był w stanie nam odpowiedzieć – prawdopodobnie dziecko ułożone jest w taki sposób, który uniemożliwia prawidłową obserwację.

Mama przy stole

Ciąża jest stanem błogosławionym, jednak wydanie na świat potomstwa oznacza dla mamy pewne trudności, którym musi stawić czoła. Jedną z takich rzeczy jest utrudniona perystaltyka jelit czyli ograniczenie ruchliwości tych narządów, co przekłada się oczywiście na trudność w trawieniu pokarmu. Bez obaw – nie ma sytuacji bez wyjścia. Na pewno pomocną będzie dieta bogata w błonnik (np. zawarty w otrębach pszennych), czyli po prostu celulozę – składnik ścian komórkowych komórek roślinnych. Choć nie jesteśmy w stanie tego związku strawić, ułatwia on znacznie przesuwanie pożywienia wzdłuż przewodu pokarmowego. Wniosek? Ugotowane oraz świeże zielone owoce i warzywa lub produkty pełnoziarniste pomogą Ci z bólami brzucha wywołanymi trudnościami z trawieniem. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku – zbyt duża ilość produktów pełnoziarnistych może być dla Twojego organizmu drażniąca, zwłaszcza jeśli nie jesteś do nich przyzwyczajona. Kolejnym ważnym aspektem prawidłowej diety u mamy jest ilość płynów – powinna ona wynosić 2 litry dziennie, by zapewnić odpowiednie nawodnienie ustroju. Szklanka wody na dobry start lub świeżo wyciskany sok owocowy mogą okazać się tym, czego cały czas brakowało do dobrego samopoczucia. Pyszne i zdrowe śniadanie to również uprzednio namoczone śliwki ze świeżym jogurtem. Jest to doskonałe źródło wapnia, który pozwala na prawidłowy rozwój kości Twoich i dziecka. Jogurty oraz ser posiadają zazwyczaj obniżoną ilość laktozy, dlatego są bardziej przystępną formą tego pierwiastka dla alergików. Mogą jego poziom uzupełniać jednak na inne sposoby  głównie poprzez spożywanie fasoli, soi, wodorostów czy ciemnych warzyw liściastych takich jak jarmuż. Nie należy natomiast przyjmować samodzielnie leków przeczyszczających bez recepty.  Pamiętaj, że jeśli mimo zdrowego trybu życia i prawidłowego postępowania w czasie ciąży czujesz się źle w jakikolwiek sposób, nie wahaj się porozmawiać z lekarzem prowadzącym o swoim problemie.

Ciekawostki i porady dotyczące ciąży na wszystkich etapach znajdziesz na https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/18-tydzien-ciazy. Nigdy nie przestawaj troszczyć się o swoje dziecko i konsultować zdobytą wiedzę na temat ciąży z lekarzem. Bądź świadomą i dociekliwą mamą, a wszystko potoczy się jak należy.

Artykuł Partnera

Słowa kluczowe: ciąża, trymestr ciąży, przebieg ciąży, objawy ciąży
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
ćwiczenia
Jak wrócić na siłownie po świętach? - praktyczne porady

Oto kilka sposobów na zmotywowanie się do działania.

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?