Fitness - Kobieta

Urazy sportowe bywają groźniejsze niż myślisz

2012-10-31 17:07:17

Czy jesteś sportowcem, czy tylko raz na jakiś czas lubisz zażyć nieco aktywności fizycznej – nie ma znaczenia. Urazy sportowe mogą przydarzyć się wszystkim z nas i każdy, kto jakiegoś z nich doświadczył wie, jak groźne w skutkach i trudne do wyleczenia są te schorzenia.

Dzisiejsza medycyna, a przede wszystkim ortopedia oferują wiele nowoczesnych metod leczenia urazów spowodowanych przeciążeniami podczas sportu, czy kontuzjami. Jak się okazuje, z biegiem lat sposoby postępowania w takich sytuacjach zmierzają ku naturalności, ku czerpaniu z organizmu ludzkiego jego własnych zdolności regeneracyjnych. Przyjrzyjmy się kilku urazom i metodom ich leczenia.

Łokieć tenisisty
Inaczej zapalenie nadkłykcia bocznego kości – zespół bólowy tkanek miękkich położonych bocznie w stosunku do stawu łokciowego, pochodzący najczęściej z uszkodzonego przyczepu mięśnia prostownika wspólnego palców, który przyczepia się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Bardzo popularne w dzisiejszych czasach schorzenie. Występuje zwykle przy długotrwałym praktykowaniu tej samej czynności polegającej na wykonywaniu naprzemiennych ruchów prostowania i odwracania nadgarstka. Mogą to być na przykład: używanie śrubokręta, czy wybijanie piłki rakietą tenisową, skąd potoczna nazwa schorzenia. Leczenie jest dość proste, zwykle wystarcza odpoczynek i leki przeciwzapalne. Niekiedy jednak, przy cięższych przeciążeniach konieczne jest wprowadzenie rehabilitacji w postaci masaży, ultradźwięków i zimnych okładów.

Dodatkowo istnieje możliwość leczenia tego typu schorzeń osoczem bogatopłytkowym. Jest to substancja uzyskiwana z własnej krwi pacjenta. Zawiera komórki i czynniki wzrostu, które pobudzają tkanki do regeneracji. Wielu znanych sportowców korzysta z tej metody, np. Tiger Woods, Kobe Bryant, a także cały klub FC Barcelona.

- Liczne prace wykazały, że zastosowanie zabiegów polegających na bezbolesnych iniekcjach z osocza bogatopłytkowego nie tylko leczy objawy choroby, ale również stymuluje naprawę chorych tkanek, przez co zapobiega nawrotom choroby - mówi profesor Paweł Surowiak, z Instytutu Dermamed we Wrocławiu.

Łokieć golfisty
Innymi słowy zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej – zespół bólowy tkanek miękkich położonych przyśrodkowo w stosunku do stawu łokciowego, związany najczęściej z uszkodzeniem przyczepów mięśnia nawrotnego obłego lub mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka. Najczęstszą przyczyną powstania choroby są powtarzające się mikrourazy, jak nadmierne wykonywanie ruchów nadgarstkiem wbrew oporowi, jak np. gra w golfa, czy rzucanie piłką. Objawami są przede wszystkim silny ból przy zginaniu nadgarstka, a także przy tak prozaicznych czynnościach jak podanie dłoni na przywitanie.

Leczenie przeprowadza się zgodnie z protokołem PRICEMM, który jest powszechnie stosowany i uznany przez środowisko ortopedyczne.  W zależności od natężenia objawów bólowych stosuje się odpowiednie elementy schematu:
P – rotection (łuska, stabilizator)
R – est (odpoczynek)
I – ce (chłodzenie)
C – ompression (opatrunek uciskowo-modelujący)
E – levation (ułożenie przeciwobrzękowe)
M – edication (farmakoterapia objawowa)
M – obilisation (jak najwcześniejszy ruch)

Od niedawna spopularyzowane osocze bogatopłytkowe daje bardzo dobre efekty terapeutyczne przy tym stanie chorobowym, a iniekcje są bezbolesne.

Przeciążenie ścięgna Achillesa
Schorzenie to, związane przede wszystkim ze sportem, występuje najczęściej przy przeciążeniach takich jak za szybki lub za długi, a także naprzemienny w górę i w dół bieg. W przypadku aktywności fizycznej po długiej przerwie nawet zbyt nadmierny marsz może być powodem urazu.

Dotychczas leczenie polegało na rezygnacji z użytkowania stopy i łydki, jednak w ostatnich latach prym wiodą zastrzyki z osoczem bogatopłytkowym, które w bezbolesny sposób regenerują przeciążone ścięgno.

- Pamiętajmy, że ogromne znaczenia ma to, w co obuwamy nasze stopy. Za duże, za małe, bez amortyzacji, zużyte buty wyrzućmy, jeśli nie chcemy mieć problemów ze ścięgnem Achillesa. – radzi profesor Paweł Surowiak.

Zespół cieśni nadgarstka
Inaczej stan chorobowy powstały w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka. Polega on na wytworzeniu się obrzęku zapalnego wokół nerwu i tkanek go otaczających. Ucisk nerwu doprowadza do zaburzenia ich odżywiania, a to dodatkowo nasila dolegliwości.

Do najczęstszych objawów należą:
•    mrowienie w nadgarstku i w okolicy kciuka
•    mrowienie palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego
•    zanik mięśni kłębu
•    dodatni objaw Tinela (pukanie w nerw pośrodkowy na wysokości kanału nadgarstka powoduje parestezje w obrębie palców unerwionych czuciowo przez nerw pośrodkowy)
•    dodatni objaw Phalena (nasilenie parestezji po kilku-kilkudziesięciu sekundach utrzymywania zgięcia stawu promieniowo-nadgarstkowego).
•    osłabienie chwytu, brak precyzji i ograniczenia ruchów
•    utrudnione zaciśnięcie ręki w pięść
•    wypadanie z dłoni trzymanych przedmiotów

Objawy nasilają się w nocy, nie rzadko budząc chorego. W początkowej fazie choroby ulgę przynosi opuszczenie ręki w dół, np. na podłogę. Osoby z tym schorzeniem często ignorują odczuwane dolegliwości przypisując je nieprawidłowej pozycji podczas snu. Przyczyną schorzenia jest nadmierne użytkowanie nadgarstków lub trzymanie ich długotrwale w nieprawidłowej pozycji. Na wystąpienie choroby najbardziej narażone są osoby pracujące przy komputerze, malarze i tapeciarze, a także tancerze dużo pracujący rękoma.

- Zwykle rehabilitacja nie przynosi pożądanych efektów, dlatego leczeniem zalecanym przez większość lekarzy jest operacyjne przecięcie troczka zginaczy i odbarczenie nerwu. Jest to zabieg ambulatoryjny wykonywany w znieczuleniu miejscowym - tłumaczy profesor Paweł Surowiak.

Urazów spowodowanych zarówno sportem, jak i nieodpowiednim użytkowaniem niektórych części naszego ciała, jest wiele. Każdy z nich bolesny i uciążliwy. Mimo, iż metod leczenia w dzisiejszych czasach jest wiele uważajmy na siebie i nie przeciążajmy organizmów za nadto, aby nie narażać się na niepotrzebny dyskomfort.

ip

Słowa kluczowe: urazy sportowe zapobieganie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
powe joga
Na czym polega power joga?

Poznaj szczegóły treningu.

puppy
Puppy joga - czym jest i na czym polega?

Jakie korzyści niosą ze sobą ćwiczenia?

boks
Boks dla kobiet - jak wygląda trening?

Poznaj szczegóły treningu, który zyskuje coraz większą popularność.

Polecamy
postanowienia noworoczne
Siłownia a postanowienia noworoczne. Jak zacząć bezpiecznie ćwiczyć?

O czym warto pamiętać rozpoczynając swoja przygodę z siłownią?

run
Na czym polega trening "12-3-30"?

Poznaj nową formę ćwiczeń!

Ostatnio dodane
powe joga
Na czym polega power joga?

Poznaj szczegóły treningu.

puppy
Puppy joga - czym jest i na czym polega?

Jakie korzyści niosą ze sobą ćwiczenia?

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.