Zdrowie - Kobieta

Wysoki poziom cholesterolu u dzieci

2015-03-13 09:42:11

Problemy z cholesterolem zaczynają się nie w wieku dojrzałym, ale już w dzieciństwie. Wyższy poziom frakcji LDL oznacza większą skłonność do chorób układu krążenia. Dlatego już od najmłodszych lat należy kontrolować stężenie cholesterolu we krwi u dzieci i w razie potrzeby dążyć do zbicia wartości powyżej norm. Zmniejszy to ryzyko problemów zdrowotnych w przyszłości.

Wyniki badań opublikowane przez amerykański Texas Children’s Hospital są zatrważające – co 3. amerykańskie dziecko w wieku od 9 do 11 lat ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. Do takich wniosków doszli badacze, analizując wyniki badań krwi z lat 2010-2013 przeprowadzonych u 12 712 dzieci. I chociaż dotyczy to wyłącznie młodych Amerykanów, w innych krajach może być podobnie. Tym bardziej, że epidemia otyłości dociera także i do Polski. Szacuje się, że w naszym kraju już 20% dzieci waży za dużo, co przekłada się na podwyższony poziom cholesterolu.

Zła dieta i brak ruchu

Zastanawiając się, jak obniżyć cholesterol u dzieci, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na przyczyny takiego stanu. To głównie nadmierna ilość tłuszczów trans w codziennej diecie odpowiada za podwyższenie stężenia frakcji LDL. Bogate w nie są: jedzenie serwowane w fast-foodach, słodycze i chipsy, czyli niezdrowa żywność, po którą bardzo chętnie sięgają dzieci w każdym wieku. Ponadto poziom cholesterolu we krwi podwyższają tłuszcze zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego czy tłustym nabiale. Należy od najmłodszych lat wpajać dziecku zasady prawidłowego żywienia, starannie dobierając skład jego codziennego menu. Osobom z podwyższonym cholesterolem zaleca się spożywanie produktów wzbogaconych w sterole i stanole roślinne, np. zastępowanie masła margarynami takimi jak Optima Cardio. Sterole i stanole roślinne znaleźć można np. w orzechach, życie, figach, brukselce i brokułach, jednak w na tyle małych dawkach, że zazwyczaj spożywane ich porcje nie przekładają się bezpośrednio na obniżenie cholesterolu.

Niemałe znaczenie ma również minimalny ruch. Coraz mniej dzieci uczestniczy w szkolnych zajęciach wychowania fizycznego, a po szkole niechętnie uprawiają jakikolwiek sport. Prowadzą siedzący tryb życia, spędzając wolny czas przede wszystkim przed komputerem. Chcąc więc uzyskać odpowiedź na pytanie o to, jak obniżyć cholesterol, należy zachęcić dziecko do większej aktywności fizycznej. Warto pokazać, że sport może być przyjemniejszy niż wielogodzinne wpatrywanie się w monitor lub oglądanie telewizji.

Wysoki cholesterol może być dziedziczny

Wysoki poziom cholesterolu nie zawsze jednak jest wynikiem nieprawidłowego żywienia oraz braku aktywności fizycznej. Niekiedy to wady w budowie jednego z genów mogą odpowiadać za tzw. hipercholesterolemię rodzinną. Wada receptora frakcji LDL sprawia, że cząsteczki tłuszczowe zalegają w naczyniach krwionośnych, zamiast trafiać do tkanek mięśni i nadnerczy, co w konsekwencji prowadzi do powstawania blaszek miażdżycowych.

Dziedziczny wysoki poziom cholesterolu dotyczy najczęściej osób młodych, u których w rodzinie zdarzały się przypadki zawałów serca, udaru mózgu oraz innych chorób krążenia. By wstępnie rozpoznać rodzinną hipercholesterolemię, przeprowadza się test punktowy zaakceptowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Kontrola poziomu cholesterolu już od najmłodszych lat

W związku z tym, że problemy z wysokim poziomem cholesterolu mogą zacząć się już w dzieciństwie, warto kontrolować jego stężenie już od najmłodszych lat.

American Academy of Pediatrics zaleca, by poziom cholesterolu badać u dwulatków, jeśli:
- u któregoś z rodziców stężenie całkowitego cholesterolu jest wyższe niż 240 mg/dl,
- w rodzinie występują choroby serca przed 50. rokiem życia,
- u dziecka występują cechy zespołu metabolicznego (tj. wysokie ciśnienie, cukrzyca) lub dziecko jest otyłe.

W pozostałych przypadkach poziom cholesterolu we krwi warto kontrolować u dzieci powyżej 9. roku życia – profilaktycznie.

Tekst: materiały prasowe

Słowa kluczowe: dieta dla serca, cholesterol
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • cholesterol [0]
    Daria
    2015-04-06 14:35:38
    Mam podwyższony poziom cholesterolu, a w mojej rodzinie często występowały choroby serca, dlatego muszę kontrolować poziom cholesterolu u mojej córki przynajmniej raz w roku by wykluczyć ryzyko hipercholesterolemii rodzinnej
  • duży problem [0]
    madziorka
    2015-04-05 13:40:33
    Tak przede wszystkim zła dieta, tak właśnie mój syn sobie znacznie podwyższył LDL, teraz dużo ćwiczy, ma dietę i widać, że czuje się o niebo lepiej. Zachęcam do częstego sprawdzania poziomu cholesterolu.
  • otyłość [0]
    Natalia
    2015-03-27 13:21:37
    Moje dziecko ma problem z otyłością. Do tej pory nie wiedziałam jak mam postępować by było ono zdrowsze. Dzięki temu artykułowi postanawiam wprowadzić do diety margaryny obniżające cholesterol i podawanie większej ilości warzyw.
  • warto kontrolować poziom LDL [0]
    mama
    2015-03-26 18:53:17
    Mój syn miał podwyższony poziom cholesterolu i lekarka kazała nam przejść na dietę, zafundować mu więcej ruchu i już są efekty po 2 miesiącach. Widzę, że synek jest bardziej energiczny, wesoły i uśmiechnięty .
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
WWO - co należy o nich wiedzieć?

Stanowią aż 15-20% populacji. Dowiedz się, kim są.

Wielkanocny stÃłł dla osoby z nadciśnieniem
Wielkanocny stół dla osoby z nadciśnieniem

Co powinien jeść nadciśnieniowiec w święta?

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?