Zdrowie - Kobieta

Żelazo w twojej diecie. Objawy niedoboru i nadmiaru

2014-12-05 12:31:14

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najważniejszych składników odżywczych w naszym organizmie jest żelazo. Niezwykle istotnym jest, aby utrzymywać jego prawidłowy poziom, bowiem zarówno niedobór tego pierwiastka, jak i nadmiar mogą być fatalne w skutkach.

Najwięcej  żelaza jest w wątróbkach zwierzęcych, nerkach i w kaszance. Jeśli jednak podroby nam nie w smak, a poziom hemoglobiny spada z zawrotną prędkością, warto pokusić się o mięso z zająca lub polędwicę wołową albo salami. Sporo tego pierwiastka znajdziemy również w niektórych wodach mineralnych. Aby uzupełnić niedobór żelaza powinniśmy też jeść dużo buraków, brokułów, szpinaku, papryki, warzyw strączkowych, a przede wszystkim dodawać do sałatek pietruszki i koperku. Z owoców zalecane są suszone śliwki i figi, pomarańcze, gruszki, jabłka, ananasy, banany, mango i melony. Jeśli lubisz owoce morza, to bardzo dobrze! Zwłaszcza małże zawierzają kolosalną ilość żelaza. Podobnie jak płatki zbożowe, różnego rodzaju ciasteczka zbożowe, a przede wszystkim suszone drożdże i wieloziarniste pieczywo, orzechy pistacjowe, migdały i kakao. Należy pamiętać o tym, że żelazo jest pierwiastkiem niezwykle trudno przyswajalnym, dlatego nie wystarczy zajadać się burakami na zmianę z małżami, ale poprawić wchłanianie żelaza przyjmując witaminę C, D (ryby, żółtka jajek, soki owocowe) i B12 (wołowina, ryby).

Funkcje żelaza w organizmie i skutki jego niedoboru

Jedną z najważniejszych funkcji, jakie żelazo pełni w naszym organizmie, jest regulacja transportu tlenu do komórek i tkanek, czyli po prostu dostarczanie energii. Jeśli zatem cierpimy na niedobór żelaza, czujemy się mniej odporni na wysiłek fizyczny, szybko się męczymy, brakuje nam energii, towarzyszy nam stałe uczucie zmęczenia, jestesmy osłabieni i otępiali. Wszystko przez to, ze nasze tkanki nie są odpowiednio dotlenione.

Kolejną ważną funkcją żelaza jest wspieranie pracy neuronów w naszym mózgu. Bez tego pierwiastka komórki nerwowe nie mogłyby oddychać. Dlatego, jeśli żelaza w naszym organizmie jest za mało, mogą pojawić się problemy z pamięcią i koncentracją, u dzieci - problemy z nauką.

Żelazo odpowiada też za utrzymanie temperatury ciała na właściwym poziomie. Krótko mówiąc, jeśli bez przerwy jest nam zimno, łatwo dochodzi do wychłodzenia naszego organizmu to znak, że należy zacząć uzupełniać zapasy żelaza, bo w wypadkach skrajnych może dojść nawet do hipotermii.

Prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego to również zasługa żelaza. Jego brak powoduje osłabienie odporności, częste choroby i przeziębienia, ale też zajady w kącikach ust, szorstką skórę, wypadanie włosów i łamliwość paznokci.

Żelazo bardzo ważne jest dla kobiet w ciąży. Bez niego macica może nie być właściwie dotleniona w skutek czego dochodzi do przedwczesnych urodzeń, utrudnień podczas porodu, jest to również częsta przyczyna poronień.

Pierwiastek ten odgrywa kluczową rolę w procesie produkcji czerwonych i białych krwinek, reguluje stężenie hemoglobiny we krwi. Niedobór żelaza prowadzi do niedokrwistości, anemii i bladości cery.

Kobiety tracą bardzo dużo żelaza przez obfite miesiączki oraz, podczas ciąży (dlatego w tym okresie dzienne zapotrzebowanie na żelazo jest dwa razy wyższe niż normalnie).

Skutki nadmiaru żelaza

Oczywiście, co za dużo, to niezdrowo. Zbyt duża ilość żelaza w diecie również jest przyczyną poważnych schorzeń, trzeba więc znaleźć złoty środek. Pierwiastek ten może odkładać się w wątrobie (powodując marskość), trzustce i innych narządach, powodując zatrucia. Przedawkowanie żelaza powoduje wzrost ryzyka zachorowania na choroby serca oraz nowotwory, bóle stawów, osteoporozę i depresję. Nadmiar żelaza może być także przyczyną hemochromatozy.

Zbyt duża ilość żelaza w organizmie powoduje zaparcia, rozregulowuje system hormonalny organizmu, przyspiesza proces starzenia się, może powodować też miażdżycę. Ze względu na odkładanie się tego pierwiastka w mózgu, podejrzewa się, że może to być jeden z czynników wpływających na rozwój choroby Alzheimera.

Adrianna Hołdys

Słowa kluczowe: żelazo, niedobór, nadmiar
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • to spory problem [0]
    Angela
    2016-08-29 10:41:31
    Przez bardzo długi okres miałam problem z niedokrwistością, a uzupełnianie go dietą nic nie dawało. Lekarz kazał mi zacząć brać Chela ferr bio complex. Wystarczył miesiąc stosowania, by wyniki badań się poprawiły, ponoć to dzięki wysokiej zawartości witaminy B6 i B12. Znacznie lepszy od innych, które brałam i nie wywołuje żadnych negatywnych skutków. Bezkonkurencyjny pod względem jakości i skuteczności.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Polecamy
Zabiegi pielęgnacyjne dla ciężarnych kobiet. Czyli jak dbać o wygląd, będąc w ciąży?

W trakcie ciąży ciało kobiety przechodzi liczne, często niepożądane zmiany. Dowiedz się, jak im zapobiec!

AZS objawy u niemowląt
AZS - objawy u niemowląt Bydgoszcz

Poznaj atopowe zapalenie skóry, przyczyny i dowiedz się, jak sobie w nim radzić, jeśli z chorobą zmaga się Twoje dziecko.

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.