Seks - Kobieta

10 popularnych mitów o miłości i seksie

2021-07-13 19:53:37

Schematy i uogólnienia pojawiają się w każdej dziedzinie życia, również w sferze związków. Często kreowane są przez popkulturę i niejednokrotnie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Które stereotypy o miłości to mity?

Przeczytaj również: Jak sobie radzić z nieodwzajemnioną miłością?

Prawdziwa miłość

Gdzieś na świecie czeka moja 2 połówka

Przekonanie, że istnieje ktoś, kto pasuje do nas w 100% jest złudne. Często w momencie kłótni, przy braku realizacji naszych potrzeb, zastanawiamy się, czy to ta jedyna/ten jedyny. Przecież osoba, która pasuje do nas idealnie, powinna spełniać nasze oczekiwania i zgadzać się we wszystkim, a nasz związek przetrwać bez kryzysów. Tak się przynajmniej wydaje. (Jedno "spełniać" na "realizować"?)

Nie ma związków idealnych. Jeśli pragniemy długotrwałej relacji, musimy pogodzić się z tym, że w trakcie jej trwania wystąpią konflikty. Poza tym związek zmienia się z biegiem czasu, podobnie jak my sami. Ewentualne niezgodności są siłą rzeczy nieuniknione.

Często wydaje nam się, że nasz związek jest idealny, a po jego zakończeniu nie widzimy szansy na to, że będziemy równie szczęśliwi. Przecież to był ten jedyny/ta jedyna. Jednak po pewnym czasie, przeżyciu kolejnych etapów i emocji, warto otworzyć się na nową relację.

W dobrym związku nie ma kłótni

Niektórzy myślą, że pojawienie się kłótni czy kryzysu świadczy o tym, że nie pasują do partnera i przestali siebie nawzajem kochać. Zwątpienie ma miejsce często po wspólnym zamieszkaniu. Spędzamy ze sobą wtedy więcej czasu, towarzyszymy w różnych dziedzinach życia w nowych sytuacjach, stąd o kłótnie nie trudno. Nawet jeśli mamy podobne wartości, zainteresowania i potrzeby, to nie zawsze musimy mieć takie samo zdanie na każdy temat. Ustalając na początku, jak ma wyglądać nasz związek i czego od niego oczekujemy, miejmy na uwadze, że będą pojawiać się bieżące kwestie, które trzeba omówić.

Tak naprawdę, to nie kłótnie i spory są problemem, a to, w jaki sposób się odbywają i jak są poprowadzone (troszkę zmniejszyłam ilość pogrubień). Nie należy opierać sprzeczki na monologu czy przekrzykiwaniu albo walce, o to, kto wygra swoimi argumentami. Każdy powinien mieć szansę powiedzieć na spokojnie, co mu nie pasuje, jakie emocje wzbudziła w nim dana sytuacja i jakie wyjście z niej proponuje. Przy braku zgody co do ostatniego, najlepiej pójść na kompromis.

Celem kłótni powinno być rozwiązanie problemu, a nie pokazanie kto ma racje. Jeśli będziemy próbować postawić na swoim za wszelką cenę, może nam się to nie opłacić. Często sprzeczki zaczynają się od drobnych rzeczy, przeradzając się w ogromne żale i pretensje. To efekt tłumienia swoich niewypowiedzianych emocji i krzywd. Dlatego warto rozmawiać na bieżąco o tym, co nas boli.

Kłótnia w związku

Prawdziwa miłość to motyle w brzuchu

Nadal istnieje wiara w to, że miłość musi się rozpocząć w sposób nagły, spektakularny, najlepiej od pierwszego wejrzenia, jak w amerykańskich filmach, bo inaczej nie jest prawdziwa. Niektórzy mogą doświadczyć takich uniesień i tworzyć szczęśliwą parę, jednak brak uczucia “motyli w brzuchu”, nie świadczy o tym, że nic z tej relacji nie będzie.

Czasem związki zaczynają się spokojnie, a czasem burzliwie, innym razem rodzą się z przyjaźni... Nie ma jednego scenariusza na to, jak relacja powinna się rozpocząć i później wyglądać. Należy wziąć też pod uwagę, że nasz obecny stan może wpływać na przebieg związku. Nie ma co wymagać, aby dopiero co po zerwaniu, zwłaszcza bolesnym, doznawać uniesień na widok innego potencjalnego partnera. Co nie znaczy, że z upływem dni nie może przerodzić się to w coś głębszego.

Jeśli mnie kocha to się domyśli

Zdarza się, że mamy pretensje do swoich ukochanych o to, że nie zrobili czegoś, czego oczekiwaliśmy w ciszy. Przekonanie, że druga strona powinna się domyślać, o co nam chodzi w danej chwili, rodzi niepotrzebne kłótnie i utrudnia komunikację. Żeby oszczędzić sobie i partnerowi wyrzutów, powinniśmy nauczyć się jasno komunikować swoje potrzeby i granice. Niestety, chyba jeszcze nie urodził się nikt, kto potrafiłby w 100% odczytywać czyjeś myśli i pragnienia.

To, że druga strona nie realizuje naszych niemych oczekiwań, nie musi oznaczać od razu, że jej nie zależy, czy nas nie kocha. Partner ma prawo nie wiedzieć, czego się od niego oczekuje, jeśli nigdy wcześniej nikt mu tego jasno nie zakomunikował. Pamiętajcie, dziwne podchody i sugestie nie działają i często trzeba mówić szczerze, wprost. Nie można też wymagać od drugiej strony zbyt wiele, np. 100% zmiany osobowości czy przyzwyczajeń. To działa oczywiście w obie strony.

Zobacz też: Jak rozmawiać z kobietami?

Zazdrość dowodem o sile miłości

Zazdrość jest czymś naturalnym i często pożądanym, jednak do pewnego stopnia. Brak tego uczucia wcale nie musi wynikać z tego, że druga strona jest nam obojętna, a świadczy o tym, jak głębokim zaufaniem darzymy swoich ukochanych.

U osób zdradzonych i oszukanych, taki stan jest trudniejszy do osiągnięcia i czasem pojawia się u nich wręcz chorobliwa zazdrość, a nawet chęć kontrolowania partnera. Nie świadczy to jednak o sile miłości, a raczej o niskim poczuciu własnej wartości i niepewności. Czasem wymaga to przepracowania, nie tylko dla dobra związku, ale też swojego.

Ślub pary zakochanych

Ślub lub dziecko naprawi wszystko

Być może początkowy etap po narodzinach czy ślubie będzie się wydawał lepszy, w przypływie euforii, utrzymującej się po tych zdarzeniach. Jednak nie ma co liczyć, że zawarcie związku małżeńskiego czy dziecko cokolwiek naprawią, bez naszego zaangażowania i starań. Warto zająć się problemami w związku, jeszcze zanim podejmiemy tak poważne decyzje.

Prawdziwa miłość nigdy się nie kończy

Życie to nie bajka czy komedia romantyczna, gdzie ludzie żyją długo i szczęśliwie. W końcu po jakimś czasie w relacji pojawia się kryzys. Zdarza się on u każdej z par, nawet wśród tych pozornie idealnych i niesamowicie szczęśliwych. Jednak nie świadczy to wcale o niedopasowaniu czy niezgodności charakterów, jak myślą niektórzy. Jest to nieodłączny etap, który każda para chcąca tworzyć długotrwały związek musi przejść.

Każda bliskość fizyczna powinna kończyć się stosunkiem

Niektórzy unikają przytulania czy pocałunków, mimo że mają na nie ochotę. Jednak, jeśli w danym momencie brakuje im czasu lub siły na seks, unikają również tego, co zwykle prowadzi do zbliżenia, żeby tylko drugiej stronie nie przemknęło to przez myśl. Jest to błędne przekonanie. Nawet jeśli nie współżyjemy, z różnych względów, pamiętajmy o okazywaniu sobie czułości. Powiedzmy otwarcie, że potrzebujemy w danej chwili przytulenia i pocałunków, ale nic więcej. Takie gesty też są ważne w związku.

Seks w związku

Każdy stosunek musi kończyć się orgazmem

Wiele par postrzega seks bez orgazmu jako nieudany. Skupiają się oni bardziej na efekcie niż jakości współżycia. Jednak seks to nie tylko szczytowanie, ale i poznawanie siebie nawzajem w trakcie różnych pieszczot, które też mogą być przyjemne. Tak samo ważne jest to, co prowadzi do orgazmu, jak i on sam.

W dodatku, jeśli partnerzy próbują za wszelką cenę dojść, najlepiej jeszcze jednocześnie, mogą przez presję z tym związaną, całkowicie utracić satysfakcję ze zbliżenia. W takich chwilach może nawet wystąpić zniechęcenie do współżycia na jakiś czas. 

Facet zawsze ma ochotę

Kiedyś istniało przekonanie o poligamicznej naturze mężczyzn i dużej potrzebie uprawiania przez nich seksu, oczywiście w przeciwieństwie do kobiet. Mit ten na szczęście powoli odchodzi w zapomnienie, jednak nadal bywa tak, że jeśli facet mówi, że nie ma ochoty na stosunek, to może spotkać się z komentarzami dotyczącymi jego męskości. Z kolei partnerki, w takich sytuacjach często zaczynają wątpić, czy wszystko jest z nimi w porządku. Pamiętajmy, że libido to indywidualna sprawa i płeć nie ma w tym przypadku znaczenia.

Dowiedz się też: Co jeść, żeby pozbyć się trądziku i cieszyć się piękną cerą

fot. Pan Kutlumpasis, Ryan McGuire, StockSnap, Stokpic z Pixabay

Źródła: youtube.com/c/SWPSpl/

Słowa kluczowe: prawdziwa miłość, mity o miłości, problemy w związku, motyle w brzuchu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
randkowanie online
Jak skorzystać z randkowania online?

Jakie są szanse, że poznasz "tego jedynego" w sieci? Bardzo duże, a w zasadzie takie same jak to że poznasz go w realu.

Jak przedłuÅźyć stosunek
Dlaczego stosunek trwa za krótko? Jak przedłużyć stosunek z partnerką?

Jednym z wyzwań, z jakim mogą spotkać się partnerzy podczas stosunku, jest utrzymanie erekcji i przedłużenie czasu trwania.

Leczenie psychiatryczne a seks i ciąÅźa
Leczenie psychiatryczne a seks i ciąża

Jak choroba psychiczna wpływa na przebieg ciąży? Czy stosowanie leków w trakcie ciąży jest bezpieczne?

Polecamy
Seksowny komplet bielizny
Seksowna i stylowa bielizna - zaskocz swojego mężczyznę

Na co się zdecydować szukając najlepszej, seksownej bielizny dla siebie?

Prawdziwa miłość
10 popularnych mitów o miłości i seksie

Porady dla osób chcących tworzyć szczęśliwe, trwałe związki.

Polecamy
Ostatnio dodane
randkowanie online
Jak skorzystać z randkowania online?

Jakie są szanse, że poznasz "tego jedynego" w sieci? Bardzo duże, a w zasadzie takie same jak to że poznasz go w realu.

Jak przedłuÅźyć stosunek
Dlaczego stosunek trwa za krótko? Jak przedłużyć stosunek z partnerką?

Jednym z wyzwań, z jakim mogą spotkać się partnerzy podczas stosunku, jest utrzymanie erekcji i przedłużenie czasu trwania.

Popularne