Spisane z życia - Kobieta

5 zasad bezpiecznego powrotu do domu

2015-11-24 13:15:52

Jesienna aura sprzyja napaściom – dni robią się coraz krótsze, zmrok zastaje nas już podczas powrotu z pracy do domu. Łatwym kąskiem dla zuchwałych złodziei stają się damskie torebki – przede wszystkim cenne przedmioty w nich noszone, jak portfel czy tablet. Warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami zachowania, które pozwolą uniknąć zagrożenia.

W nadchodzących miesiącach poziom przestępstw, kradzieży i napadów wzrośnie. Aby uchronić się przed atakami złodziei,  wystarczy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

1. Unikaj nieoświetlonych miejsc, zaułków, pustych ulic
Trasę powrotu do domu zaplanuj tak, aby unikać ciemnych miejsc i bocznych uliczek, w których nie ma ludzi. Staraj się też zawsze wracać w grupie, z kimś znajomym lub z członkiem rodziny – w miarę możliwości poczekaj na kogoś, kto udaje się w tym samym kierunku lub skorzystaj z taksówki.

2. Zabezpiecz torebkę, portfel i laptopa
Jeśli nosisz w torebce portfel dokumenty czy sprzęt elektroniczny – zapnij zamek tak, aby osoby postronne nie widziały jej zawartości. Pamiętaj – czego oczy nie widzą tego sercu nie żal. Laptopa staraj się przewieszać przez ramię, to utrudni wyrwanie Ci sprzętu w biegu.

3. Wyłącz muzykę i wyjmij słuchawki z uszu
Nawet jeśli nie lubisz ciszy i stale brakuje Ci ulubionej muzyki lepiej mieć sytuację pod kontrolą –obserwacja otoczenia pozwoli odpowiednio szybko zareagować w sytuacji zagrożenia. Zdaj się na instynkt, który odbiera tysiące sygnałów ze świata zewnętrznego (mowę ciała, zapachy, dźwięki i obrazy), analizuje je i w razie potrzeby wzmaga czujność oraz ostrzega nas przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.

4. Telefon miej zawsze pod ręką
Jeśli prosto po pracy idziesz na kawę z przyjaciółką lub do kina poinformuj o tym najbliższych, aby wiedzieli, że nie dzieje się nic złego. Dodatkowo możliwość szybkiego wyboru numeru do bliskiej osoby i poinformowania jej o tym, że ktoś nas obserwuje lub idzie za nami może być zbawienna.

5. Noś przy sobie gaz pieprzowy
Niewielki pojemnik z gazem można mieć w kieszeni kurtki czy płaszcza. Napastnik nie spodziewa się takiego ataku, a substancja drażniąca zawarta w sprayu lub żelu skutecznie go obezwładni (kapsaicyna wywoła silne łzawienie, pieczenie i trudności z oddychaniem). Większość gazów ma w swoim składzie barwnik UV, który pozwoli później zidentyfikować napastnika. To mały, kompaktowy i kobiecy sposób na samoobronę.

Jak się zachować w sytuacji zagrożenia?

Każdy napad jest inny - nie ma uniwersalnego algorytmu postępowania i złotego środka. Z reguły kobiety są dużo słabsze, dlatego podczas ataku musimy bronić się sposobem, a nie pięściami. - Przestępcy chcą zdominować swoją ofiarę, dlatego kobiety upodobali sobie szczególnie i to one częściej niż mężczyźni padają ofiarami zuchwałych złodziei i sprawców napadów. Jak zachować się w sytuacji zagrożenia? Nie należy bagatelizować instynktu - to jedno z najważniejszych kryteriów poznawczych, w jakie wyposażyła nas natura, pozwala nam wykryć niebezpieczeństwo na długo, zanim on nastąpi i podpowiada jak zareagować – podkreśla Paweł Wujcikowski, ekspert ds. bezpieczeństwa z wieloletnim doświadczeniem w branży, właściciel sieci sklepów Spy Shop. - Liczne badania i statystyki wskazują na to, że głośno krzycząc, np. „pomocy!” lub „pali się!” najszybciej zwrócimy uwagę innych - często wystarczy reakcja kogokolwiek, aby napastnik zrezygnował z ataku. Jeśli jednak wołanie o pomoc nie pomaga należy przejść do bardziej radykalnych metod. Warto  pamiętać, że to nie siła, ale opanowanie i spryt decyduj o zwycięstwie w sytuacji zagrożenia.  

 

IP/JM

Słowa kluczowe: samoobrona, ataki, bezpieczny powrót do domu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
 • odp gaz czy paralizator [0]
  Patryk
  2015-11-30 12:29:24
  Jak już to najlepiej 2 w 1 ;) Tutaj masz dobra propozycję paralizatora, który dodatkowo ma wbudowany miotacz gazu http://www.spyshop.pl/paralizator-scorpy-max-z-wbudowanym-miotaczem-gazu-250.html Moim zdaniem pewniejsza opcja.
 • gaz czy paralizator [0]
  Chaffka
  2015-11-25 13:08:20
  A co myślcie, że byłoby lepsze, gaz czy paralizator?
Zobacz także
aktywna jesień
3 sposoby, aby jesienią czas przestał "uciekać nam przez palce"

Czas ucieka, a my nie realizujemy planów? Są sposoby, aby to zmienić. Sprawdźcie jakie!

Hermafrodytyzm
Kim jest hermafrodyta?

Dowiedz się więcej o osobach posiadających zarówno męskie, jak i żeńskie narządy płciowe.

Hobby Horse - co to jest? Czy jazda konna "na niby" może być sportem?

Poznaj fenomen Hobby Horsingu i dowiedz się, na czym polega ten sport.

Polecamy
BiÅźuteria i zegarki - nagroda dla pracownika
Jakie prezenty najbardziej cieszą pracowników?

Podwyżka czy premia za dobrze wykonywaną pracę to tylko jedna z możliwości doceniania pracowników. Jak robić to dobrze?

samotna randka
Masturdating - nowa moda na randkę z samym sobą

Czy randki są zarezerwowane tylko dla par?

Ostatnio dodane
aktywna jesień
3 sposoby, aby jesienią czas przestał "uciekać nam przez palce"

Czas ucieka, a my nie realizujemy planów? Są sposoby, aby to zmienić. Sprawdźcie jakie!

Hermafrodytyzm
Kim jest hermafrodyta?

Dowiedz się więcej o osobach posiadających zarówno męskie, jak i żeńskie narządy płciowe.

Konkurs Ziaja
Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?