Trendy - Kobieta

6 rzeczy, o których musisz wiedzieć, zakładając własny ogródek

2022-07-04 12:13:42

Plusów posiadania działki, ogrodu czy skrawka ziemi na balkonie jest dużo. Nawet mieszkając w dużym mieście (a może szczególnie w nim) warto zapoznać się z kilkoma prostymi krokami, które ułatwią ekologiczne i ekonomiczne prowadzenie ogrodu.

ogrod

Po pierwsze: permakultura, czyli etyka ogrodnika

Trzy główne zasady permakultury, czyli ekologicznego projektowania, to: troska o Ziemię, troska o ludzi oraz dzielenie się zasobami. W ten sposób przydomowy ogród będzie rozwijał się w zgodzie z przyrodą. Permakultura to również garść praktycznych informacji, jak prowadzić ogródek - przedstawiamy je poniżej.

Po drugie: stan gleby

Zabierając się za utrzymanie ogródka, warto zorientować się, z jaką glebą mamy do czynienia. Przede wszystkim  sprawdzić, czy są w niej obecne metale ciężkie. W jednej ze Stacji Chemiczno - Rolniczych można zbadać jej próbkę. Warto nadmienić, że rośliny posiadają zadziwiającą umiejętność do wchłaniania metali ciężkich z gleby za pomocą korzeni - zjawisko to nazywa się fitoemediacją. Do takiego typu zabiegów sprawdzą się np. rabarbar, morwa czarna, klon jawor, nawłoć, gorczyca sarepska czy tasznik. Warto też sprawdzić kwasowość gleby - w tym celu wystarczy polać próbkę ziemi octem. Jeśli pojawią się pęcherzyki, to znaczy, że nie mamy do czynienia z glebą kwaśną.

Po trzecie: szkodniki

Warto zrezygnować z pestycydów i walczyć ze szkodnikami, używając naturalnych metod. Na przykład zaopatrzyć się w rośliny odstraszające mszyce - są to cebula, lawenda, mięta czy czosnek. Do opryskiwania roślin przeciwko szkodnikom warto stosować pokrzywę, łodygi ziemniaków czy rumianek. Wybierając rośliny do posadzenia w ogródku, warto wybierać rodzime odmiany roślin - będą bardziej odporne na szkodniki, co ułatwi zrezygnowanie z używania niszczących rośliny chemikaliów.

Po czwarte: kompost

Dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie kompostownika, w którym znajdą się odpady organiczne. Na samym jego dnie należy ułożyć gałązki i drobne pędy - ułatwią dostęp powietrza. W kolejnych warstwach kompostownika należy przekładać części zielone (bogate w azot) z warstwami węglowymi (czyli zdrewniałymi częściami roślin). Używanie kompostu zapewni większe plony i zdrowsze rośliny. Przyczyni się też, co najważniejsze, do zmniejszenia liczby opadów. 

Po piąte: woda

 Zbieranie deszczówki to znany sposób na oszczędzanie wody. Nie potrzeba do jego jednak wielkiego zbiornika czy beczki. Mieszkając w dużym mieście i mając do dyspozycji jedynie balkon, można wystawić pojemniki, które podczas opadów deszczu zbiorą wodę. Deszczówki można używać do podlewania roślin - zmniejszy to zużycie wody pitnej, za co podziękuje nam nie tylko środowisko, ale i portfel.

Po szóste: zapylacze

Rośliny kwitnące, takie jak fiołek, tymianek czy ogórecznik, zwabią pszczoły do każdego przydomowego ogródka. Używanie chemikaliów i pestycydów do walki ze szkodnikami będzie miało negatywny wpływ na zapylacze. Aby więc zachęcić je do odwiedzania ogrodu, warto przygotować dla nich poidełko - może to być podstawka od doniczki, w której znajdzie się zalany wodą mech.

Martyna Jersz

fot. pixabay.com/Katya_Ershova

Słowa kluczowe: ogród, rady, uprawa, ekologia, poradnik, jak uprawiać ogródek
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
StrÃłj kąpielowy jednoczęściowy
Idealny strój kąpielowy dla figura w typie jabłka

Jak znaleźć strój dla figury w typie jabłka? Na jakie fasony zwrócić szczególną uwagę?

Bluzy damskie z kapturem
Bluzy damskie z kapturem - czy wiesz, jak modnie je nosić?

Niech Cię nie zmyli jej sportowy krój - możesz ją wykorzystać także w eleganckich stylizacjach.

Polecamy
Sugarfree Disco Fever - Wiktoria Gąsiewska
Sugarfree Disco Fever przenosi w klimat gorączki sobotniej nocy [FOTO]

Zobacz, jak prezentuje się Wiktoria Gąsiewska w strojach z kolekcji.

moda na Oscarach 2020
Moda na Oscarach 2020: zobacz olśniewające kreacje gwiazd [FOTO]

Na czerwonym dywanie można było zobaczyć stroje od najlepszych projektantów mody.

Polecamy
Ostatnio dodane
StrÃłj kąpielowy jednoczęściowy
Idealny strój kąpielowy dla figura w typie jabłka

Jak znaleźć strój dla figury w typie jabłka? Na jakie fasony zwrócić szczególną uwagę?

Bluzy damskie z kapturem
Bluzy damskie z kapturem - czy wiesz, jak modnie je nosić?

Niech Cię nie zmyli jej sportowy krój - możesz ją wykorzystać także w eleganckich stylizacjach.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?