Zdrowie - Kobieta

Na czym polega syndrom poniedziałku?

2022-12-05 10:35:40

Dla wielu osób niedziela jest jednym z najgorszych dni w tygodniu. Zwiastuje ona bowiem koniec weekendowego odpoczynku i powrót do pracy. Niektórzy skarżą się wówczas na pogorszenie samopoczucia i problemy z zaśnięciem, wywołane przez tzw. syndrom poniedziałku. Na czym polega to zjawisko i jak można sobie z nim poradzić?

Zobacz też: Jak pielęgnować stopy zimą?

Czym jest syndrom poniedziałkuCzym jest syndrom poniedziałku?

Syndrom poniedziałku, zwany też syndromem niedzielnego popołudnia, w wielu przypadkach odpowiada za pojawiające się w nocy z niedzieli na poniedziałek problemy z zaśnięciem. Termin ten odnosi się do uczucia niepokoju i zdenerwowania związanego z końcem weekendu i wizją powrotu do pracy. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj późnym popołudniem i utrzymują się do wieczora. W najgorszym wypadku mogą towarzyszyć przez cały dzień, począwszy od momentu wstania z łóżka. Obecność syndromu poniedziałku bywa bardzo problematyczna ze względu na wpływ, jak wywiera na samopoczucie. Skutecznie utrudnia zasypianie, pozbawiając cennych godzin snu, które są potrzebne do tego, aby wkroczyć w nowy tydzień z nową, pozytywną energią.

Objawy i przyczyny syndromu poniedziałku

Syndrom poniedziałku powoduje wiele fizycznych objawów. Oprócz kłopotów ze snem można zaliczyć do nich m.in. przyspieszone bicie serca, nadmierne pocenie się, trudności w oddychaniu czy rozstrój żołądka. Wśród osób cierpiących na to schorzenie występuje także znaczne obniżenie nastroju. Przyczyny takiego stanu rzeczy bywają różne. Czasami źródłem problemów jest zamartwianie się przebiegiem kolejnego dnia i liczbą obowiązków do wykonania. Ponadto pojawiają się też obawy związane z porannym dojazdem do pracy i ewentualnymi trudnościami, które mogą wystąpić po drodze.

Jak poradzić sobie z syndromem poniedziałku?

Istnieje kilka sposobów, aby poradzić sobie z syndromem poniedziałku i móc w pełni cieszyć się ostatnim dniem weekendu. Przede wszystkim warto opracować plan działania na kolejny tydzień. Dzięki temu będzie można przygotować się psychicznie i emocjonalnie na nowe wyzwania i uniknąć stresujących sytuacji. Oczywiście pomiędzy obowiązkami dobrze jest znaleźć czas na przyjemności. Wolne chwile należy przeznaczyć na robienie tego, co się lubi, ponieważ powoduje to obniżenie poziomu stresu i poprawę samopoczucia. W kwestii przezwyciężenia syndromu poniedziałku istotna jest również odpowiednia higiena snu. Kluczem do wysypiania się jest przede wszystkim ustalenie i przestrzeganie stałych godzin kładzenia się do łóżka. Nie mniejsze znaczenie ma też otoczenie. Trudno sobie bowiem wyobrazić spanie na twardym materacu lub przy grającej głośno muzyce.

WG

fot. pexels

Źródło: interia.pl

Słowa kluczowe: syndrom poniedziałku, sen, problemy z zasypianiem
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Gen Z
Jak grupa Gen Z podchodzi do zdrowego stylu życia?

Jaka aktywność fizyczna jest najpopularniejsza wśród pokolenia Z.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?