Zdrowie - Kobieta

Po czym rozpoznać zakupoholizm?

2022-11-28 15:12:33

Zakupoholizm bywa przedstawiany w zabawny sposób jako coś niegroźnego. W wielu filmach lub serialach bohaterowie poprawiają sobie samopoczucie, kupując nową koszulę lub parę butów. Tymczasem jest to poważne uzależnienie, które może doprowadzić do pogorszenia relacji z bliskimi oraz problemów finansowych. Po czym rozpoznać zakupoholizm i jak można z nim walczyć?

Zobacz też: Zero waste w garderobie - jak przedłużyć trwałość ubrań?

Po czym rozpoznać zakupoholizm?Czym jest zakupoholizm?

Zakupoholizm jest niebezpiecznym zaburzeniem polegającym na kupowaniu wielu, nierzadko zupełnie zbędnych, przedmiotów. Osoba cierpiąca na to schorzenie nie ma żadnej kontroli nad tym, co robi ani ile pieniędzy wydaje. Potrzeba chodzenia na zakupy jest u niej tak silna, że nie powstrzymają jej nawet problemy finansowe czy pogarszające się relacje z rodziną i przyjaciółmi. Jak twierdzą eksperci, zakupoholizm należy do grona najpoważniejszych chorób obecnego wieku. W Polsce tego rodzaju schorzenie zajmuje drugie miejsce spośród najczęściej diagnozowanych uzależnień behawioralnych. Ponadto badania pokazują, że ponad 3,7 procent ludzi powyżej 15. roku życia może mieć z tym problem! Oczywiście są to tylko orientacyjne dane. Wielu chorych nie podejmuje leczenia, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że faktyczna liczba jest o wiele wyższa.

Objawy zakupoholizmu

Osoby cierpiące na zakupoholizm potrafią doskonale ukrywać swój nałóg. Przykładowo wypierają problem lub ukrywają jego skutki, nie informując bliskich o nowo nabytych przedmiotach i poniesionych z tego powodu kosztach. Istnieje jednak spora grupa zachowań, po których można rozpoznać rozwijające się uzależnienie. Do najczęściej występujących objawów należą m.in. dokonywanie zakupów w celu zredukowania stresu i poprawy nastroju, obwinianie innych osób za swoje postępowanie czy rosnąca euforia na widok promocji i wyprzedaży. Chorzy nie umieją powstrzymać się przed przeglądaniem ofert nawet w czasie pracy, zajęć na uczelni lub ważnych uroczystości. W konsekwencji wpadają nierzadko w poważne kłopoty finansowe, a w ich mieszkaniach zaczynają zalegać stosy artykułów kupionych pod wpływem impulsu.

Przyczyny zakupoholizmu

Na przyczyny występowania zakupoholizmu składają się czynniki społeczne, psychologiczne oraz biologiczne, w tym niski poziom serotoniny i dopaminy, a także nieprawidłowa ilość neuroprzekaźników w układzie nerwowym. Specjaliści wskazują, że istotny wpływ na tego rodzaju problemy mają również brak umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz presja otoczenia. Wiele osób decyduje się na ekstrawaganckie zakupy, pragnąc zrobić odpowiednie wrażenie na swoich znajomych czy rodzinie. Przyczyn takiego zachowania można upatrywać też w chęci podążania za najnowszymi trendami. Ponadto, jak pokazują badania, ryzyko wystąpienia zakupoholizmu jest znacznie wyższe wśród pacjentów, którzy w przeszłości byli uzależnieni od innych rzeczy, np. alkoholu czy papierosów.

Jak można leczyć zakupoholizm?

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów zakupoholizmu należy natychmiast podjąć odpowiednie działania. Dobrym sposobem jest na przykład sporządzanie listy najpotrzebniejszych zakupów przed każdym wyjściem do sklepu. W ten sposób uda się ograniczyć liczbę artykułów lądujących w koszyku pod wpływem chwili. Chociaż niektóre z rozwiązań można wdrożyć samodzielnie, to jednak podstawą leczenia zakupoholizmu jest przede wszystkim psychoterapia. Osoba cierpiąca na to schorzenie powinna poszukać w okolicy dobrego specjalisty, z pomocą którego nauczy się rozpoznawać negatywne emocje i zmodyfikuje swój sposób myślenia.

WG

fot. pexels

Źródło: interia.pl

Słowa kluczowe: zakupy, zakupoholizm, uzależnienie, choroba
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Łzy
Płacz - skąd biorą się łzy?

Dowiedz się, co sprawia, że ludzie płaczą?

Dieta owsiankowa - w czym tkwi sekret jej sukcesu?

Poznaj fakty, korzyści i zagrożenia wynikające z jej stosowania.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?