Zdrowie - Kobieta

Akcja dokarmiania mózgu rozpoczęta

2006-03-15 00:00:00
 Zaczyna się najgorszy okres w życiu każdego studenta – SESJA, czyli ciągłe wertowanie stosu notatek i podręczników, bezsenne noce, a nade wszystko kucie, kucie, kucie.... Wielu z nas, w chwilach zwątpienia, nie raz przeklinało matkę naturę, że poskąpiła nam inteligencji i dlatego też wszystko nam tak ciężko 'wchodzi'. Niesłusznie... bo chociaż ilość neuronów mózgu jest ustalona przy urodzeniu, możliwości ich rozwoju przez całe życie wydają się być nieograniczone. Niezbędny jest jedynie odpowiedni trening intelektualny, oraz... prawidłowe odżywianie.

Jakie produkty powinniśmy spożywać, aby jak najwięcej energii dostarczyć naszemu umysłowi, a tym samym wpłynąć na jego wydajność, na nasze możliwości intelektualne oraz zdolność koncentracji?

Jednym z najważniejszych dla mózgu składników jest białko. Musimy jednak pamiętać, że istnieją dwa rodzaje białka, a ściślej mówiąc dwa aminokwasy w nim zawarte: tyrozyna i tryptofan. Pierwszy z nich, służy do wytwarzania związków, które sprzyjają bystrości, koncentracji i pamięci. Drugi natomiast powoduje senność i spadek sprawności umysłu. Dlatego też bardzo ważna jest kolejność spożywania tych aminokwasów. Jeśli czeka nas wysiłek intelektualny, posiłek powinniśmy zacząć od produktów zawierających tyrozynę, czyli od mięsa, ryb, drobiu, fasoli. Ryby należy jeść również dlatego, że zawierają olej omega-3, który hamuje powstawanie substancji, przyczyniających się do uszkadzania mózgu. Wspomniany wyżej tryptofan znajduje się m. in. w przetworach mlecznych i bananach.

Wydajność umysłu podnosi także glukoza, która dostarcza mu energii potrzebnej do wszystkich jego funkcji: myślenia, zapamiętywania, rozwiązywania problemów. Ważny jest jednak rodzaj węglowodanów jakie dostarczamy organizmowi. Korzystniej bowiem jest sięgać po węglowodany znajdujące się w owocach, warzywach czy produktach pełnoziarnistych, ponieważ w przeciwieństwie do cukrów prostych pochodzących ze słodyczy, produkty te dostarczają energii, która wystarczy nam na dłuższy czas. Warto też podzielić liczbę spożywanych posiłków na pięć, zamiast trzy. Pomoże to utrzymać stały poziom cukru w organizmie i uchroni nas przed spadkiem wydajności, a co się z tym wiąże – osłabieniem koncentracji.

Na pracę mózgu mają również wpływ różnorodne zioła, a wśród nich miłorząb, który przede wszystkim zwiększa dopływ tlenu do mózgu, co wpływa głównie na polepszenie pamięci krótkotrwałej, a także wzmocnienie koncentracji. Bardzo przydatny jest również żeń-szeń, wpływający pozytywnie na pamięć i wydajność umysłu. Ponadto dodaje on energii, pobudza krążenie krwi w mózgu, poprawia trawienie, a także zmniejsza podatność na stres i jego skutki.

Niezwykle ważne dla naszego mózgu są przeciwutleniacze, zwalczające wolne rodniki (są to elektrycznie naładowane atomy, wyrządzające szkodę narządom i układom organów w naszym organizmie). Do tych cennych składników można zaliczyć: coraz popularniejszy koenzym Q10 (znajdziemy go w orzechach, oliwie z oliwek, wołowinie, szpinaku czy tuńczyku), wspomniane już miłorząb i żeń-szeń, witaminy B1, B5, B6 i C oraz E, beta-karoten, a także cynk i selen.

Procesy myślowe usprawnia także lecytyna i cholina. Lecytyna jest niezbędna organizmowi do przenoszenia sygnałów w komórkach nerwowych oraz do wzmocnienia zewnętrznej otoczki nerwów. Cholina natomiast wykorzystywana jest do wytworzenia acetylocholiny, która bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych. Lecytynę znajdziemy głównie w oleju sojowym, a cholinę w orzechach, jajkach, kiszonej kapuście, wątróbce, kiełkach pszenicy oraz produktach pełnoziarnistych.

Ponadto w czasie wzmożonego wysiłku umysłowego należy codziennie wypijać przynajmniej 2,5 litra płynów (najlepiej wody mineralnej, soków owocowych czy herbatek ziołowych), ponieważ pełnią one ważną rolę w procesie przewodzenia impulsów w układzie nerwowym. Również czarna herbata, zawierająca alkaloidy (substancje podobne do kofeiny) podwyższa sprawność umysłu i działa pobudzająco na cały organizm.

Z tak odżywionym umysłem i odrobioną pozytywnego myślenia możemy śmiało zmierzyć się z widmem SESJI. Powodzenia!

Monika Śliwa
(dlastudentki@dlastudenta.pl)
Słowa kluczowe: dokarmianie zdrowie mózg
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Depresja ma wiele twarzy. Być moÅźe widzisz ją codziennie w lustrze
Depresja ma wiele twarzy. Być może widzisz ją codziennie w lustrze

23.02 - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Polecamy
zakwasy
Zakwasy po ćwiczeniach - jak sobie z nimi poradzić?

O czym warto pamiętać po treningu?

AZS objawy u niemowląt
AZS - objawy u niemowląt Bydgoszcz

Poznaj atopowe zapalenie skóry, przyczyny i dowiedz się, jak sobie w nim radzić, jeśli z chorobą zmaga się Twoje dziecko.

Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
Dzień Kobiet - jak świętować ten dzień? - 5 pomysłÃłw
Dzień Kobiet - co robić w to święto? 5 pomysłów

Zobacz, jak spędzić Dzień Kobiet, aby w pełni go celebrować.

Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.