Na rzeczy - Kobieta

ASMR, czyli żucie, mlaskanie, siorbanie nowymi sposobami na relaks umysłu

2019-10-03 10:46:11

Od czasów prehistorycznych człowiek szukał relaksu w dźwiękach przyrody, takich jak śpiew ptaków, odgłos wolno płynącej rzeki czy strumyka. Nikt z naszych przodków nie spodziewał się jednak, że ludzie w XXI wieku będą się odprężać np. przy skrobaniu mydła. Takim przykładem jest ASMR, którego zjawisko wyjaśniamy w poniższym artykule.

Zobacz, co to jest Autonomous Sensory Meridian Response! Co to jest Autonomous Sensory Meridian Response (ASMR)?

Autonomous Sensory Meridian Response to zjawisko, które oznacza samoistną odpowiedź naszego organizmu na bodźce słuchowe, wzrokowe i dotykowe. Metoda ta powstała na zagranicznym forum w 2010 roku i miała ona wyciszać, uspokajać i wprowadzać słuchacza w głęboki stan relaksu. Niepozorne dźwięki, takie jak stukanie, drapanie, cięcie i skrobanie bardzo często przewijają się w profesjonalnych filmikach ASMR na YouTube i są chętnie słuchane oraz oglądane przez fanów. Aktualnie ponad 97% ludzi wykorzystuje tę metodę przed położeniem się spać. Ponadto sposób ten jest dobry dla osób, które borykają się z bezsennością, stanami lękowymi i depresją.

Jak metoda na "stukanie" stała się popularna?

Wystarczył jeden komentarz czytelnika, który wszedł na forum "SteadyHealth" i napisał "Weird sensation feels good", co oznacza mniej więcej "dziwne doznania są dobrze odczuwalne". Wpis przyciągnął z początku 300 osób - zainteresowały się one tematem i zaczęły między sobą dyskutować. W sekcji z komentarzami znaleźli się między innymi Jennifer Allen i Andrew MacMuiris, którzy byli głównymi pomysłodawcami pierwszych blogów oraz stron badań. Wyjsciowy kanał o tej tematyce pojawił się na YouTube w 2009 roku i nosił nazwę "WhisperingLife". Od tego czasu powstało setki podobnych projektów, które mają za zadanie wywołać u odbiorców stan błogości.

Wszyscy nieświadomie słuchamy ASMR

Można stwierdzić, że ASMR to tak naprawdę nic nowego, ponieważ to w rzeczywistości odgłosy z naszego otoczenia. Przykładowo każdy z nas od czasu do czasu musi pójść do fryzjera czy kosmetyczki. Właśnie tam, całkiem nieświadomie zostajemy poddawani różnym dźwiękom i doznaniom, które przyczyniają się do zrelaksowania mózgu. U fryzjera usłyszymy odgłos cięcia nożyczkami, a u kosmetyczki dźwięk piłowanych paznokci. Nawet przechodząc koło parku, mamy do czynienia z szelestem liści czy też gwizdem wiatru. 

MAD

fot.pixabay.com

źródła: wikipedia.org, dziennikarstwo.wroclaw.pl, bliss.natemat.pl

Słowa kluczowe: bodźce słuchowe, dźwięki, YouTube, metoda relaksacyjna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ogród w domu - jak sadzić warzywa i kwiaty w warunkach domowych?

Nie trzeba ruszać się z domu, by stworzyć idealne miejsce dla swoich roślin!

Zalety pisania listów

Sprawdź dlaczego nadal warto je pisać!

damska torebka i jej zawartość
Jak odciążyć damską torebkę i ulżyć kręgosłupowi?

Jak nauczyć się trudnej sztuki eliminacji ilości przenoszonych przedmiotów? I co naprawdę powinno się znaleźć w damskiej torebce?

Polecamy
Odkryj tajemnicę dobrego stylu w kozakach Clarks
Odkryj tajemnicę dobrego stylu w kozakach Clarks

Linia Mystery to kozaki w utrzymane w casualowym stylu, które doskonale odpowiadają na potrzeby kobiet aktywnych.

Za czym tęskni twój facet, gdy wyjeżdżasz?
Za czym tęskni twój facet, gdy wyjeżdżasz?

Jak się okazuje, wcale nie za seksem najbardziej tęsknią mężczyźni, gdy ich partnerki wyjeżdżają.

Ostatnio dodane
Ogród w domu - jak sadzić warzywa i kwiaty w warunkach domowych?

Nie trzeba ruszać się z domu, by stworzyć idealne miejsce dla swoich roślin!

Zalety pisania listów

Sprawdź dlaczego nadal warto je pisać!