Na rzeczy - Kobieta

Barnskam - sterylizacja w imię dobra planety

2019-07-19 12:43:47

Zmiany klimatyczne to poważny problem, który staje się coraz bardziej wyraźny. Powstaje wiele inicjatyw, które mają na celu ratowanie naszej planety. Możemy natknąć się na informację o wydarzeniach promujących zero-waste czy zachęcające do ograniczenia wykorzystania plastiku. Niektórzy jednak idą o krok dalej, sugerując że rozwiązaniem problemów z klimatem może być ograniczenie populacji.

Dziecko trzymane w ręce

Barnskam - co to jest?

Jest to słowo, jakim określamy zjawisko rezygnacji z potomstwa, by ratować planetę. Chodzi o to, że jeżeli nie będziemy posiadać dziecka, to nie będzie ono miało nigdy okazji szkodzić środowisku poprzez wydzielanie dwutlenku węgla i wykorzystywanie innych zasobów na Ziemi. Opieka nad potomstwem wymaga też większej aktywności od jego rodziców (jeżdżenie samochodem, obozy, zabawki itd.), co ponownie, w skali społeczeństwa na całej planecie, prowadzi do szkód.

Zużycie zasobów na jednego człowieka

Badania naukowe potwierdzają, że barnskam faktycznie może mieć sens. Według badań Kimberly Nicholas i Seth Wynes, jedno dziecko dokłada "od siebie" nawet 60 ton dwutlenku węgla rocznie. Ma to mieć związek  z dodatkowymi potrzebami związanymi z transportem oraz konsumpcją.

Porównywalnie, jedno dziecko wytwarza więc tyle dwutlenku węgla co jeżdżący codziennie samochód przez 24 lata. Te wyniki nie zmieniają jednak faktu, że wg Nicholas i Wynes, posiadanie dziecka to nadal najmniejsza szkoda i lepiej zdecydować się np. na rezygnację z lotów samolotami i weganizm. Nadal jednak, planowanie mniejszej rodziny ma być bardzo korzystne dla planety.

Kontrowersje

Barnskam to koncepcja która oczywiście budzi kontrowersje. Sama decyzja o nieposiadaniu dzieci nie jest w dzisiejszych czasach niczym nowym - singli i bezdzietnych par jest coraz więcej. Do tej pory jednak było to podyktowane względami raczej ekonomicznymi - dziecko to w końcu spory wydatek i odpowiedzialność, która w dużym stopniu wpływa na nasz sposób życia.

W momencie w którym jednak ubierzemy rezygnację z dzieci w jakąś ideologię i argumentujemy to chęcią ratowania planety, sprawa robi się już znacznie bardziej skomplikowana. Tym bardziej, że niektóre osoby promujące barnskam decydują się nawet na dobrowolną sterylizację, całkowicie odbierając sobie możliwość posiadania dzieci.

KSK

fot. Pixabay.com

Źródła: onet.pl; rp.pl

Słowa kluczowe: Ograniczenie emisji dwutlenku węgla, Bezdzietność, Ekologia, Ograniczenie populacji
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Filmoterapia - co to jest i jak może pomóc?

Czy kino może mieć na nas zbawienny wpływ?

Kilka pomysłów na tanie hobby

Zastanawiasz się czy zająć się czymś nowym, ale boisz się wydatków związanych z zainteresowaniami? Zapewniamy, że darmowe albo tanie hobby może być równie ciekawe i rozwijające.

opiekunka osÃłb starszych za granicą
Bezpieczny wyjazd jako opiekunka osób starszych Białystok

Czy w trakcie pandemii praca poza granicami kraju jest bezpieczna?

Polecamy
Poznajemy Finalistki Regionalne
Poznajemy Finalistki Regionalne

Znamy już nazwiska dziewcząt, które przeszły do II etapu Konkursu Elite Model Look 2006. Spośród wielu marzących o sławie modelki, wybranych zostało 160.

LAMODE.INFO zaprasza na panel dyskusyjny
LAMODE.INFO zaprasza na panel dyskusyjny

LAMODE.INFO zaprasza na pierwszy z cyklu paneli dyskusyjnych o modzie – ,,Świadoma stylizacja istotnym elementem kreowania wizerunku”.

Ostatnio dodane
Filmoterapia - co to jest i jak może pomóc?

Czy kino może mieć na nas zbawienny wpływ?

Kilka pomysłów na tanie hobby

Zastanawiasz się czy zająć się czymś nowym, ale boisz się wydatków związanych z zainteresowaniami? Zapewniamy, że darmowe albo tanie hobby może być równie ciekawe i rozwijające.