Niezbędnik - Kobieta

Becikowe 2020 - jak się ubiegać o świadczenie rodzicielskie?

2019-12-13 13:19:03

Młody rodzic często nie wie, że oprócz 500 złotych, jakie przysługuje mu na dziecko, może on ubiegać się o tzw. becikowe. Jest to jednorazowe świadczenie od państwa z tytułu urodzenia potomka. Ta zapomoga pieniężna funkcjonuje od stycznia 2006 roku, a jej pomysłodawcą był Roman Giertych. Ma ona za zadanie pobudzić wzrost liczby urodzeń dzieci w Polsce. Rodzicom natomiast daje możliwość zapewniania niemowlęciu wszystkich najpotrzebniejszych artykułów. W poniższym artykule możecie zobaczyć, ile wyniesie oraz kto może ubiegać się o becikowe 2020.

Becikowe 2020

Kto może się ubiegać o becikowe 2020?

Na becikowe może liczyć matka, ojciec dziecka lub inny opiekun prawny. Od początku działania zapomogi pomoc dotyczyła wszystkich rodziców, niestety w roku 2012 wprowadzono kryterium dochodowe. Zostało ono wdrożone, aby wesprzeć te najbiedniejsze rodziny, których zarobek na osobę nie przekracza 1 922 zł netto. Należy również wiedzieć, że istotnym warunkiem jest posiadanie zaświadczenia od lekarza, które potwierdzi, iż matka pozostawała pod opieką położnej nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu.

Ile wyniesie becikowe 2020?

Wniosek o świadczenie powinniśmy złożyć w przeciągu 12 miesięcy od dnia narodzin malucha. Wnioski można składać w Urzędzie Gminy lub Miasta, w ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce organizacyjnej miejsca, w którym mieszkamy. Od niedawna dokumenty przyjmowane są również online - można to zrobić przez portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do tej czynności konieczne jest posiadanie -profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. W roku 2020 becikowe na jedno dziecko będzie wynosiło 1000 zł - jest to suma, która przysługuje rodzicom jednorazowo.

Ważne dokumenty

Do wypełnienia formalności będzie nam potrzebny: wypełniony wniosek o becikowe; zaświadczenie lekarskie; akt urodzenia dziecka lub dzieci będących w rodzinie; kserokopia dowodu osobistego; zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach każdego członka rodziny, który ukończył 18. rok życia; oświadczenie o wysokości faktycznie opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne; oświadczenie, że na dziecko nie zostało pobrane becikowe.

MAD

źródła: empatia.mpips.gov.pl, edziecko.pl, mjakmama24.pl, tvn24bis.pl

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: ile wyniesie becikowe 2020, kto może się ubiegać o becikowe 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Czy w 2020 wyślesz dziecko na kolonie? Informacje o wakacjach dla dzieci

Jak koronawirus wpłynie na organizację wycieczek i czy można liczyć na dofinansowanie?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko po 25 maja - dla kogo i do kiedy?

Pieniądze dla rodziców, którzy nie mogą wysłać dzieci do szkoły.

Polecamy
Brak zdjęcia
Indeks glikemiczny

Tabela z wartością kaloryczną i indeksem glikemicznym, co jesz na co dzień.

spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Ostatnio dodane
Czy w 2020 wyślesz dziecko na kolonie? Informacje o wakacjach dla dzieci

Jak koronawirus wpłynie na organizację wycieczek i czy można liczyć na dofinansowanie?