Niezbędnik - Kobieta

Becikowe 2020 - jak się ubiegać o świadczenie rodzicielskie?

2019-12-13 13:19:03

Młody rodzic często nie wie, że oprócz 500 złotych, jakie przysługuje mu na dziecko, może on ubiegać się o tzw. becikowe. Jest to jednorazowe świadczenie od państwa z tytułu urodzenia potomka. Ta zapomoga pieniężna funkcjonuje od stycznia 2006 roku, a jej pomysłodawcą był Roman Giertych. Ma ona za zadanie pobudzić wzrost liczby urodzeń dzieci w Polsce. Rodzicom natomiast daje możliwość zapewniania niemowlęciu wszystkich najpotrzebniejszych artykułów. W poniższym artykule możecie zobaczyć, ile wyniesie oraz kto może ubiegać się o becikowe 2020.

Becikowe 2020

Kto może się ubiegać o becikowe 2020?

Na becikowe może liczyć matka, ojciec dziecka lub inny opiekun prawny. Od początku działania zapomogi pomoc dotyczyła wszystkich rodziców, niestety w roku 2012 wprowadzono kryterium dochodowe. Zostało ono wdrożone, aby wesprzeć te najbiedniejsze rodziny, których zarobek na osobę nie przekracza 1 922 zł netto. Należy również wiedzieć, że istotnym warunkiem jest posiadanie zaświadczenia od lekarza, które potwierdzi, iż matka pozostawała pod opieką położnej nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu.

Ile wyniesie becikowe 2020?

Wniosek o świadczenie powinniśmy złożyć w przeciągu 12 miesięcy od dnia narodzin malucha. Wnioski można składać w Urzędzie Gminy lub Miasta, w ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce organizacyjnej miejsca, w którym mieszkamy. Od niedawna dokumenty przyjmowane są również online - można to zrobić przez portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do tej czynności konieczne jest posiadanie -profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. W roku 2020 becikowe na jedno dziecko będzie wynosiło 1000 zł - jest to suma, która przysługuje rodzicom jednorazowo.

Ważne dokumenty

Do wypełnienia formalności będzie nam potrzebny: wypełniony wniosek o becikowe; zaświadczenie lekarskie; akt urodzenia dziecka lub dzieci będących w rodzinie; kserokopia dowodu osobistego; zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach każdego członka rodziny, który ukończył 18. rok życia; oświadczenie o wysokości faktycznie opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne; oświadczenie, że na dziecko nie zostało pobrane becikowe.

MAD

źródła: empatia.mpips.gov.pl, edziecko.pl, mjakmama24.pl, tvn24bis.pl

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: ile wyniesie becikowe 2020, kto może się ubiegać o becikowe 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Spis promocji w jednym miejscu
Sposób na tanie zakupy

Dowiedz się, jak oszczędzać podczas wypraw do sklepów!

Chłopcy
Dzień Chłopaka 2020 - co kupić na prezent?

Nie masz pomysłu na upominek z okazji Dnia Chłopaka? Dowiedz się, co warto podarować.

5 powodów dla których warto mieć rośliny u siebie w domu!

Dowiedz się, dlaczego warto udekorować dom za pomocą roślin i jak nie przepłacić.

Polecamy
Bullet Journal dla początkujących - jak zacząć planować?

Kalendarz, pamiętnik i planer w jednym? Zacznij swoją przygodę z BuJo, by efektywnie organizować swój czas.

Bezpiecznie i tanie zakupy w trakcie kwarantanny [PORADNIK]

Chodzenie do sklepu podczas epidemii koronawirusa i zakupy online.

Ostatnio dodane
Spis promocji w jednym miejscu
Sposób na tanie zakupy

Dowiedz się, jak oszczędzać podczas wypraw do sklepów!

Chłopcy
Dzień Chłopaka 2020 - co kupić na prezent?

Nie masz pomysłu na upominek z okazji Dnia Chłopaka? Dowiedz się, co warto podarować.

Konkurs Ziaja
Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?