Zdrowie - Kobieta

Borowina – produkt organiczny o bogatych właściwościach

2017-02-16 14:28:42

W borowinie znajdziemy zarówno węglowodany oraz białka, jak i żywice, kwasy humusowe, garbniki czy mikro- i makroelementy. Dlatego zresztą wspomniany produkt znajduje zastosowanie w różnych terapiach leczniczych. Co więcej, ze względu na właściwości wpływające na regenerację naskórka, borowinę wykorzystuje się także przy wykonywaniu niektórych zabiegów kosmetycznych.

Borowina to rodzaj torfu, którego złoża występują m.in. na terenach Europy Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, „czarne złoto”, bo tak również określa się niekiedy ten produkt organiczny, w naturalnej postaci jest gruboziarniste. Dlatego do różnych kuracji wykorzystuje się zazwyczaj borowinę w formie pasty – po wcześniejszym przemieleniu torfu w specjalnych młynach kulkowych. Dodatkowo, produkt ten, przed zastosowaniem leczniczym lub kosmetycznym, należy najpierw doprowadzić do odpowiedniej temperatury. W przypadku większości zabiegów wykorzystuje się bowiem borowinę podgrzaną do około 42 stopni Celsjusza.

Różnorodne działanie cennego błota

„Czarne złoto” wykorzystuje się nie tylko w terapiach przeznaczonych dla osób ze schorzeniami zwyrodnieniowymi stawów oraz przewlekłymi i ostrymi stanami bólowymi kręgosłupa. Borowina sprawdza się także doskonale w różnych kuracjach pooperacyjnych i pourazowych. Ponadto, po produkt ten sięga się często w przypadku leczenia dolegliwości ginekologicznych. Natomiast tak szerokie zastosowanie borowiny wynika przede wszystkim z bogactwa dobroczynnych składników. Dzięki temu „czarne złoto” charakteryzuje się również różnorodnym działaniem, m.in. mechanicznym, hormonalnym, bakteriobójczym czy fizykochemicznym.

Osobną kwestią jest to, że borowina wytwarza ciepło, a w konsekwencji – wywołuje miejscowe przegrzanie tkanek. W rezultacie, wspomniany produkt wpływa korzystnie na zwiększenie metabolizmu komórkowego. Co więcej, w „czarnym złocie” obecne są kwasy humusowe. Działanie tych składników polega zaś na wchłanianiu z powierzchni skóry produktów przemiany materii, które są wydalane z głębszych tkanek.

Popularne kuracje z „czarnym złotem”

Cenne właściwości borowiny można wykorzystać na różne sposoby. Produkt ten sprawdza się zarówno w przypadku odżywczych kąpieli, jak i przy stosowaniu rozgrzewających okładów. „Czarne złoto” w obydwu sytuacjach wpłynie na poprawę krążenia krwi, co przyczyni się do szybszego usuwania zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. Poza tym, zabiegi z użyciem borowiny pozwolą na lepsze dotlenienie i odżywienie komórek. Warto jednak pamiętać o tym, aby kąpieli i okładów z zastosowaniem tego rodzaju torfu nie przeprowadzać bezpośrednio po intensywnym wysiłku fizycznym. Należy wtedy zachować około 7-8 godzin przerwy pomiędzy ćwiczeniami a zabiegiem.

Korzystne działanie borowiny okazuje się również pomocne w przypadku kuracji pitnych. W takich okolicznościach najlepiej sięgnąć po wysokogatunkowy produkt w formie sproszkowanej. Natomiast do przygotowania leczniczego napoju można wykorzystać np. wodę destylowaną (w celu przefiltrowania borowiny). A przy jakich schorzeniach sprawdzają się kuracje pitne z cennym błotem? „Czarne złoto” w takiej postaci jest polecane m.in. osobom narzekającym na problemy związane z nadkwasotą żołądka. Borowina obniża bowiem poziom kwasu solnego w organizmie.

Kiedy nie należy stosować borowiny?

Borowina, pomimo tego, że wyróżnia się licznymi i dobroczynnymi właściwościami, nie jest niestety produktem przeznaczonym dla każdego. Innymi słowy, przed zastosowaniem „czarnego złota” zawsze należy zapoznać się z przeciwwskazaniami towarzyszącymi poszczególnym zabiegom. Tym bardziej, że istnieje wiele przypadków, w których zdecydowanie nie zaleca się korzystania z kuracji borowinowych. Natomiast do podstawowych przeciwwskazań zalicza się m.in. ostre i podostre stany zapalne, czynne postaci RZS, rany, niewydolność krążenia, ciężkie choroby układu oddechowego, cukrzycę, nowotwory (łagodne i złośliwe), zapalenie w obrębie tkanek miękkich, zaburzenia czucia oraz zapalenie stawów ze zmianami zwyrodnieniowymi. Kuracje z zastosowaniem borowiny są również niewskazane dla osób w zbyt młodym lub podeszłym wieku.

Źródło artykułu: Qclinique.pl

Słowa kluczowe: borowina, SPA, zabiegi kosmetyczne, błoto kosmetyczne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dwie osoby z rowerami
Jak aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu?

Zastanawiasz się jak spędzić miło czas na świeżym powietrzu? Oto parę sposobów.

wypadanie włosÃłw
Jak zabezpieczyć się przed wypadaniem włosów?

Przyczyn osłabienia, a w efekcie wypadania włosów może być wiele. Zobacz, jak zadbać o włosy!

Sposoby na zasypianie

Sprawdź, co możesz zrobić, żeby szybciej zasnąć.

Polecamy
Jazda na wrotkach - retro alternatywa dla biegania

Powraca moda na wrotki - dlaczego warto jej ulec?

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Ostatnio dodane
dwie osoby z rowerami
Jak aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu?

Zastanawiasz się jak spędzić miło czas na świeżym powietrzu? Oto parę sposobów.

wypadanie włosÃłw
Jak zabezpieczyć się przed wypadaniem włosów?

Przyczyn osłabienia, a w efekcie wypadania włosów może być wiele. Zobacz, jak zadbać o włosy!

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?