Niezbędnik - Kobieta

Bullet Journal dla początkujących - jak zacząć planować?

2019-08-14 11:28:12

Bullet Journal każdy tworzy w innym celu i dostosowuje do swoich potrzeb, dlatego nie da się go jednoznacznie zdefiniować. Może być kalendarzem, planerem, szkicownikiem, a nawet pamiętnikiem. Jego urok tkwi w estetyce i funkcjonalności. Otóż BuJo pozwala nam nie tylko zapanować nad swoim czasem czy lepiej zorganizować codzienność, ale przede wszystkim dać upust naszej kreatywności. 

 

Dlaczego warto prowadzić Bullet Journal?

Prowadząc Bullet Journal mamy kontrolę nad swoim życiem. Dzięki zapiskom z przeszłości i jednocześnie planom na przyszłość, możemy śledzić nasze postępy oraz wyciągać wnioski. Ponadto w jednym miejscu gromadzimy wszystkie potrzebne nam informacje, takie jak ważne daty, podsumowanie wydatków, przypomnienia o wydarzeniach, kolekcje obejrzanych filmów, listy celów czy luźne refleksje. To zresztą tylko niektóre z pomysłów, bo lista ich jest naprawdę obszerna, a wybrane przez nas elementy zależą tylko od naszych potrzeb.

Przeważającą zaletą BuJo nad gotowymi kalendarzami czy plannerami z księgarni jest właśnie ta elastyczność. Notes ten to nasza inwencja twórcza, a więc z założenia jest najwygodniejszą dla nas opcją, w pełni dostosowaną do naszych potrzeb i oczekiwań. W jego tworzenie wkładamy mnóstwo pracy i serca mając gwarancję, że nasz egzemplarz będzie niepowtarzalny. Ze względu na jego unikalny charakter, jeszcze przed założeniem BuJo, powinniśmy dobrze zastanowić się, w jakim celu to robimy, by był przede wszystkim jak najbardziej praktyczny.

Bullet Journal - dla kogo?

Choć Bullet Journal jest sprawdzonym i polecanym przez wiele osób systemem organizacji czasu, do którego potrzebujemy jedynie zeszytu, długopisu oraz chęci, nie każdemu on się sprawdzi. Z pewnością nie zdecydują się na niego osoby ceniące sobie postęp technologiczny, które już dawno pozbyły się ostatnich notesów i wszystkie informacje zapisują w telefonie. Fani szeleszczących kartek, ale za to z ograniczoną wyobraźnią lub brakiem cierpliwości także szybko się zniechęcą, gdyż uzupełnianie kolejnych stron BuJo może być czasochłonne i wymagające. 

Jeśli jednak lubimy wszystko planować, jesteśmy choć trochę pomysłowi, a przy tym mamy mnóstwo spraw na głowie, które nie sposób spamiętać - stworzenie Bullet Journal prawdopodobnie będzie jedną z naszych najlepszych decyzji. Również fani estetyki będą zachwyceni, bowiem notes ten daje nam nieskończone możliwości ozdabiania i kolorowania stron.

 

Jak zacząć przygodę z Bullet Journal?

Jeśli nie mamy pewności, czy Bullet Journal jest dobrym pomysłem, na początku nie warto kupować wielu kredek, zakreślaczy, naklejek czy taśm ozdobnych. Potrzebujemy tylko długopisu oraz notesu. Możemy wybrać egzemplarz dedykowany BuJo, jednak w zupełności wystarczy zeszyt w kartkę, a najlepiej z kartkami w kropki.

Kiedy już zgromadzimy potrzebne rzeczy powinniśmy zastanowić się, jaką formę będzie miał nasz Bullet Journal. Ich twórcy najczęściej decydują się na ponumerowanie stron i stworzenie na samym początku lub końcu indeksu, w którym zapisują utworzone już listy, na przykład rzeczy na wyjazd. W ten sposób szybko je odnajdują.

W dalszej kolejności możemy stworzyć na pierwszych stronach plany dzienne, miesięczne lub roczne, a w drugiej części notesu - wszelkie kolekcje (śledzenie nawyków, odliczanie dni do świąt, lista miejsc do odwiedzenia). Innym rozwiązaniem jest podzielenie BuJo na trzy części - do kalendarza, na listy i do pamiętnika. Pomocne w tym przypadku mogą okazać się charakterystyczne symbole:

  • zadania: • - zadania do wykonania, X - wykonane zadania (przekreślona kropka), > - przesunięte zadania,
  • wydarzenia: O - zaplanowane wydarzenia, X - zakończone wydarzenia, > - przesunięte wydarzenia,
  • notatki: - pomysł, myśl, uwaga do notatki.

Bullet Journal - inspiracje

Posiadacze Bullet Journal chętnie dzielą się swoimi pomysłami na tematycznych grupach na Facebooku oraz swoich tablicach na Instagramie i Pintereście. Nie brak także całych blogów poświęconych prowadzeniu własnego BuJo. Szczegółowe wytyczne dotyczące jego prowadzenia można także znaleźć w autorskiej książce pomysłodawcy systemu - Rydera Carrolla, jednak powinny być one dla nas raczej wskazówką i źródłem inspiracji, aniżeli gotowym rozwiązaniem. 

Autorzy BuJo bardziej często decydują się na ozdabianie notatek motywami roślinnymi i symbolami związanymi z tematem listy (np. w przypadku zestawienia filmów wykorzystują popcorn). Wielu z nich wrzuca tutoriale ich rysowania na Instagram i Pinteresta, a także dzieli się swoimi gotowymi projektami całych stron. Należy ich szukać pod hasztagami #bulletjournal, #bulletjournaladdicts oraz #bujoinspiration.

 

Bullet Journal pomaga kontrolować plan dnia i skupić myśli, a przy tym jest świetną zabawą. W jego prowadzeniu nie ma żadnych ograniczeń, a czas na to poświęcony nigdy nie będzie zmarnowany, bowiem dzięki planowaniu jesteśmy w stanie więcej zrobić w ciągu dnia. BuJo nie musi przy tym wyglądać jak galeria sztuki, ale - jeśli mamy choć odrobinę talentu i chęci - może pomagać nam rozwijać kreatywność i przyciągać wzrok.

DD

fot. Instagram.com

Słowa kluczowe: Planner, Zrób to sam, Organizacja czasu, Planowanie, BuJo, Kalendarz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Spis promocji w jednym miejscu
Sposób na tanie zakupy

Dowiedz się, jak oszczędzać podczas wypraw do sklepów!

Chłopcy
Dzień Chłopaka 2020 - co kupić na prezent?

Nie masz pomysłu na upominek z okazji Dnia Chłopaka? Dowiedz się, co warto podarować.

5 powodów dla których warto mieć rośliny u siebie w domu!

Dowiedz się, dlaczego warto udekorować dom za pomocą roślin i jak nie przepłacić.

Polecamy
Bezpiecznie i tanie zakupy w trakcie kwarantanny [PORADNIK]

Chodzenie do sklepu podczas epidemii koronawirusa i zakupy online.

Promocje na buty
Sposoby na wiosenne odświeżenie szafy - skorzystaj z rabatów na obuwie

Końcówka marca oznacza zapowiedź cieplejszych dni, a co za tym idzie, okazji na uaktualnienie garderoby.

Ostatnio dodane
Spis promocji w jednym miejscu
Sposób na tanie zakupy

Dowiedz się, jak oszczędzać podczas wypraw do sklepów!

Chłopcy
Dzień Chłopaka 2020 - co kupić na prezent?

Nie masz pomysłu na upominek z okazji Dnia Chłopaka? Dowiedz się, co warto podarować.

Konkurs Ziaja
Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?