Zdrowie - Kobieta

Choroba Hashimoto, a niedoczynność tarczycy. Czy to jest to samo?

2019-07-17 10:43:09

Jednym z zauważalnych problemów zdrowotnych obecnych czasów jest wzrost zachorowalności na choroby o podłożu autoimmunologicznym, wśród których prym wiedzie choroba Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, dotyczące znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Jest to choroba, która rozwija się latami i przez długi czas nie daje żadnych objawów klinicznych. Ostatnim jej stadium jest hipotyreoza, czyli niedoczynność tarczycy, spowodowana destrukcją komórek tarczycy, które odpowiadają za produkcję hormonów T4 i T3 - istotnych dla prawidłowego metabolizmu organizmu.

Kobieta eksponująca swoją szyję

Jak rozpoznać chorobę?

Objawy takie jak: przybieranie na wadze (mimo diety i ćwiczeń), ciągłe uczucie zmęczenia i chłodu, a także suchość i bladość skóry, wypadanie włosów są spowodowane zbyt niskim stężeniem hormonów T4 i T3 we krwi. Niestety często się słyszy, że te dwa pojęcia — „choroba Hashimoto” i „niedoczynność tarczycy” używane są jako synonimy, co jest oczywiście błędem.

Przyczyn niedoczynności tarczycy jest więcej (np. niedobór jodu w diecie) i wiele z nich można wyeliminować, tym samym powracając do zdrowia (co jest niemożliwe w przypadku Hashimoto). Podłoże autoimmunologiczne potwierdza obecność specyficznych przeciwciał przeciwko białkom związanych z komórkami tarczycy (anty-TPO i anty-Tg), obecność nacieków limfocytarnych na tkance tarczycy w badaniu USG oraz obniżona echogeniczność tego narządu.

Jeżeli jednak badanie poziomu hormonów tarczycy T4 i T3 oraz TSH (hormonu przysadki pobudzającego do pracy komórki tarczycy) będzie się wykonywać profilaktycznie, można bardzo szybko wykryć pierwsze etapy choroby. Już przy podwyższonym TSH, kiedy T4 i T3 są jeszcze w normie (więc nie obserwuje się objawów niedoczynności tarczycy), należałoby zrobić badania w kierunku Hashimoto. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku jest szansa, że wprowadzając odpowiednią dietę z utrzymaniem prawidłowych poziomów witaminy D oraz selenu, ograniczeniem spożywania jodu (zwłaszcza z soli jodowanej), utrzyma się na stałe stan subklinicznej hipotyreozy lub znacznie spowolni rozwój tej choroby.

W związku z tym należy pamiętać, że stwierdzenie Hashimoto to nie jest wyrok, ale niedoczynność tarczycy na tle Hashimoto już niestety tak i skazuje na konieczność monitorowania stężeń hormonów tarczycy i przyjmowania ich syntetycznych zamienników do końca życia.

Gdzie zdobyć odpowiednią wiedzę?

Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku kształci na kierunkach dietetyka, fizjoterapia, kosmetologia oraz na studiach podyplomowych. Obecnie prowadzi rekrutację na rok akademicki 2019/2020.

Współpracując z wysoce wykwalifikowaną kadrą, uczelnia stwarza niepowtarzalną okazję, aby uczyć się od najlepszych specjalistów. Absolwenci Wyższej Szkoły Zdrowia są cenionymi na rynku specjalistami, a sama uczelnia coraz silniej identyfikowana jest jako centrum kształcenia wykwalifikowanych pracowników z obszaru nauk o zdrowiu. Wyższa Szkoła Zdrowia jako ważny ośrodek kształcenia fizjoterapeutów, kosmetologów i dietetyków ukierunkowana jest na rozwój, dlatego nieustannie poszukuje nowych wyzwań i nowoczesnych rozwiązań. Tym, co pozostaje niezmienne, jest wysoka jakość kształcenia oraz promocja zdrowia.

ip

fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: Choroby tarczycy, Objawy, Diagnoza, Hormony T3 T4 TSH, Lekarz, Wiedza Specjalisty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Pielęgnacja stÃłp diabetykÃłw jest waÅźna
Pielęgnacja stóp diabetyków jest ważna

O tym, dlaczego podolog powinien być zawodem medycznym.

Lęki u dzieci: czasami sami je stymulujemy
Lęki u dzieci: czasami sami je stymulujemy

Jak pomóc dziecku, które odczuwa lęk?

nadmierny perfekcjonzim
Perfekcjonizm - do czego prowadzi i jak sobie z nim radzić?

Nadmierny perfekcjonizm może prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości wielu zaburzeń.

Polecamy
Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Overthinking
Czym jest paraliż analityczny i jak sobie z nim poradzić?

Oto sposoby, które pomogą ci się pozbyć natłoku myśli w głowie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Pielęgnacja stÃłp diabetykÃłw jest waÅźna
Pielęgnacja stóp diabetyków jest ważna

O tym, dlaczego podolog powinien być zawodem medycznym.

Lęki u dzieci: czasami sami je stymulujemy
Lęki u dzieci: czasami sami je stymulujemy

Jak pomóc dziecku, które odczuwa lęk?

Popularne
met gala 2023 stylizacje
Met Gala 2023: zjawiskowe kreacje gwiazd na czerwonym dywanie [ZDJĘCIA]

W tym roku kreacje gwiazd oddały hołd jednemu z najwybitniejszych projektantów mody - Karlowi Lagerfeldowi.