Zdrowie - Kobieta

Choroba Hashimoto, a niedoczynność tarczycy. Czy to jest to samo?

2019-07-17 10:43:09

Jednym z zauważalnych problemów zdrowotnych obecnych czasów jest wzrost zachorowalności na choroby o podłożu autoimmunologicznym, wśród których prym wiedzie choroba Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, dotyczące znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Jest to choroba, która rozwija się latami i przez długi czas nie daje żadnych objawów klinicznych. Ostatnim jej stadium jest hipotyreoza, czyli niedoczynność tarczycy, spowodowana destrukcją komórek tarczycy, które odpowiadają za produkcję hormonów T4 i T3 - istotnych dla prawidłowego metabolizmu organizmu.

Kobieta eksponująca swoją szyję

Jak rozpoznać chorobę?

Objawy takie jak: przybieranie na wadze (mimo diety i ćwiczeń), ciągłe uczucie zmęczenia i chłodu, a także suchość i bladość skóry, wypadanie włosów są spowodowane zbyt niskim stężeniem hormonów T4 i T3 we krwi. Niestety często się słyszy, że te dwa pojęcia — „choroba Hashimoto” i „niedoczynność tarczycy” używane są jako synonimy, co jest oczywiście błędem.

Przyczyn niedoczynności tarczycy jest więcej (np. niedobór jodu w diecie) i wiele z nich można wyeliminować, tym samym powracając do zdrowia (co jest niemożliwe w przypadku Hashimoto). Podłoże autoimmunologiczne potwierdza obecność specyficznych przeciwciał przeciwko białkom związanych z komórkami tarczycy (anty-TPO i anty-Tg), obecność nacieków limfocytarnych na tkance tarczycy w badaniu USG oraz obniżona echogeniczność tego narządu.

Jeżeli jednak badanie poziomu hormonów tarczycy T4 i T3 oraz TSH (hormonu przysadki pobudzającego do pracy komórki tarczycy) będzie się wykonywać profilaktycznie, można bardzo szybko wykryć pierwsze etapy choroby. Już przy podwyższonym TSH, kiedy T4 i T3 są jeszcze w normie (więc nie obserwuje się objawów niedoczynności tarczycy), należałoby zrobić badania w kierunku Hashimoto. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku jest szansa, że wprowadzając odpowiednią dietę z utrzymaniem prawidłowych poziomów witaminy D oraz selenu, ograniczeniem spożywania jodu (zwłaszcza z soli jodowanej), utrzyma się na stałe stan subklinicznej hipotyreozy lub znacznie spowolni rozwój tej choroby.

W związku z tym należy pamiętać, że stwierdzenie Hashimoto to nie jest wyrok, ale niedoczynność tarczycy na tle Hashimoto już niestety tak i skazuje na konieczność monitorowania stężeń hormonów tarczycy i przyjmowania ich syntetycznych zamienników do końca życia.

Gdzie zdobyć odpowiednią wiedzę?

Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku kształci na kierunkach dietetyka, fizjoterapia, kosmetologia oraz na studiach podyplomowych. Obecnie prowadzi rekrutację na rok akademicki 2019/2020.

Współpracując z wysoce wykwalifikowaną kadrą, uczelnia stwarza niepowtarzalną okazję, aby uczyć się od najlepszych specjalistów. Absolwenci Wyższej Szkoły Zdrowia są cenionymi na rynku specjalistami, a sama uczelnia coraz silniej identyfikowana jest jako centrum kształcenia wykwalifikowanych pracowników z obszaru nauk o zdrowiu. Wyższa Szkoła Zdrowia jako ważny ośrodek kształcenia fizjoterapeutów, kosmetologów i dietetyków ukierunkowana jest na rozwój, dlatego nieustannie poszukuje nowych wyzwań i nowoczesnych rozwiązań. Tym, co pozostaje niezmienne, jest wysoka jakość kształcenia oraz promocja zdrowia.

ip

fot. Pexels.com

Słowa kluczowe: Choroby tarczycy, Objawy, Diagnoza, Hormony T3 T4 TSH, Lekarz, Wiedza Specjalisty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Łzy
Płacz - skąd biorą się łzy?

Dowiedz się, co sprawia, że ludzie płaczą?

Tabletka
Czym są suplementy diety? Za i przeciw suplementacji

Zobacz, czy warto i jak odpowiednio dopasować suplementy do diety.

Zabiegi pielęgnacyjne dla ciężarnych kobiet. Czyli jak dbać o wygląd, będąc w ciąży?

W trakcie ciąży ciało kobiety przechodzi liczne, często niepożądane zmiany. Dowiedz się, jak im zapobiec!

Polecamy
Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Skuteczne sposoby na nadpotliwość latem

Nieprzyjemny zapach i mokre plamy? Koniec z tym! Dowiedz się, jak radzić sobie z wstydliwym problemem i uniknąć skrępowania w towarzystwie.

Ostatnio dodane
Łzy
Płacz - skąd biorą się łzy?

Dowiedz się, co sprawia, że ludzie płaczą?

Tabletka
Czym są suplementy diety? Za i przeciw suplementacji

Zobacz, czy warto i jak odpowiednio dopasować suplementy do diety.

Konkurs Ziaja
Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?