Felieton - Kobieta

Ciągle się rozwijać...

2011-01-18 16:07:08

Rozwój osobisty staje się coraz częstszym tematem dyskusyjnym wielu naukowców. Wszyscy są zgodni, że odgrywa on bardzo ważną rolę w naszym życiu. Z rozwojem wiążą się działania, cele, pragnienia i dążenia. Ten kto nie dąży do niczego, nie tylko niczego nie osiągnie, ale zaburza całe funkcjonowanie swojego organizmu.
    
Człowiek ma dynamiczną naturę. Musi się ciągle zmieniać, tworzyć i podejmować nowe wyzwania. Inaczej nie byłoby naszej cywilizacji i zatrzymalibyśmy się w epoce kamieniołomów. Ciało jest tak skonstruowane, że musi się rozwijać. Gdy zastygamy w bezruchu przez długi czas, nasze mięśnie domagają się ćwiczeń. Abyśmy byli w pełni sprawni musimy uprawiać sporty, dużo się ruszać i przekraczać nowe granice organizmu.
Podobnie jest z naszym umysłem. Od urodzenia podejmujemy się różnych zadań. Zdobywamy doświadczenie, uczymy się, popełniamy porażki oraz pokonujemy własne słabości. Rozwój jest rzeczą naturalną i niezbędną. Człowiek, który się nie rozwija nigdy nie będzie czuł się szczęśliwy. Cele i postanowienia odgrywają kluczową rolę w jakości naszego życia.

Zaplanujmy swój rozwój…
Nikt nie chce być starcem siedzącym biernie w bujanym fotelu i użalającym się nad zmarnowanym czasem. Życie bez celu może być wygodne i relaksujące. Spontaniczność jest podniecająca i potrzebna, ale nie pozwala nam iść w wyznaczonym kierunku. Dlatego warto już dziś zastanowić się jakie są nasze cele, w jakim kierunku chcemy iść i jakie zadania realizować. Nie wystarczy sama myśl o naszych zamierzeniach. Do tego trzeba podejść poważnie i z pełną determinacją!

Wiele aktywności nas rozwija i wzbogaca. Dzieje się to samoistnie. Lecz najbardziej korzystne jest świadome planowanie samorozwoju. Dzięki temu jesteśmy w stanie utrzymać kontrolę nad postępami i motywować się do dalszych działań. Dlatego niezbędne jest sprecyzowanie swoich planów i zamierzeń. Przede wszystkim:

Traktujmy poważnie swoje marzenia!
Usiądźmy na chwilę i zastanówmy się jakie są nasze najskrytsze marzenia. Czego chcielibyśmy dokonać i jak chcemy się czuć za 20 lat. Nie rezygnujmy z marzeń tylko dlatego, że wydają się one nierealne. Jakże wiele osób dokonuje rzeczy niemożliwych i przekracza nowe granice ludzkiego pojęcia. Niemożliwe staje się możliwe jeśli tylko mocno w siebie uwierzymy.

Zapisujmy swoje cele na kartce papieru
Nie wystarczy samo określenie swoich celów. Abyśmy nie stracili determinacji musimy zapisać je na kartce papieru i codziennie sobie o nich przypominać. Najlepiej zacząć od ustalenia celów życiowych takich jak kariera, założenie rodziny, wielka wyprawa czy rozwój firmy. Potem należy przejść do celów pomocniczych, które pomagają w realizacji głównego celu.

Ustalmy plan działania
Zastanówmy się jak zrealizować nasze dążenia i wszystkie podpunkty.
Jeśli marzeniem jest wielka podróż, najpierw musimy zgromadzić pieniądze, nauczyć się języka, określić szlak podróży, znaleźć towarzyszy itd.

Przygotujmy się na trudności
Ważna jest determinacja i wytrwałość. Pamiętajmy, że na każdej drodze są przeszkody i nie unikniemy ich mimo wszelkich starań. Przygotujmy się na opór, zniechęcenie i zwątpienie. Tylko ludzie zdeterminowani osiągają sukces.

Cele w życiu człowieka szybko przybywają i równie szybko przemijają. Każdy ma inne wartości i marzenia. Dla jednych ważne jest udane małżeństwo i duża rodzina, a dla innych kariera zawodowa. Każdy wybór jest dobry jeśli prowadzi do naszego rozwoju i uruchamia w nas energię napędzającą. Szczęście ma wiele postaci, dlatego trzeba szukać, próbować i stawiać sobie nowe wyzwania. Życie bez celu przypomina dryfowanie łodzi na oceanie. Z pozoru bezpieczne, bezproblemowe, jednak kiedy będziemy chcieli dobić do brzegu może się okazać, że mamy zbyt mało siły i doświadczenia.

Anna Kańciurzewska

(anna.kanciurzewska@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: rozwój marzenia osiąganie celów
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zazdrość wywołana nowym związkiem przyjaciela
Co zrobić, gdy w przyjaźni pojawia się zazdrość?

Dlaczego trudno jest się cieszyć z sukcesów najbliższych nam osób?

6 rzeczy, które faceci cenią u kobiet
6 rzeczy, które faceci cenią u kobiet

Nie tylko wygląd pociąga mężczyzn!

6 oznak, że powinnaś zakończyć wasz związek
6 oznak, że powinnaś zakończyć wasz związek

Jeżeli wasz związek stanął w miejscu i żadne z was nie chce nic zmienić, rozwiązanie jest tylko jedno.

Polecamy
Zazdrość wywołana nowym związkiem przyjaciela
Co zrobić, gdy w przyjaźni pojawia się zazdrość?

Dlaczego trudno jest się cieszyć z sukcesów najbliższych nam osób?

Ostatnio dodane
Zazdrość wywołana nowym związkiem przyjaciela
Co zrobić, gdy w przyjaźni pojawia się zazdrość?

Dlaczego trudno jest się cieszyć z sukcesów najbliższych nam osób?

6 rzeczy, które faceci cenią u kobiet
6 rzeczy, które faceci cenią u kobiet

Nie tylko wygląd pociąga mężczyzn!