Zdrowie - Kobieta

Cytologia - badanie cytologiczne

Jak się przygotować do cytologii?

2018-01-26 14:17:22

Coraz więcej mówi się o chorobach kobiecych, które zbierają swoje żniwo wśród pań. Jedną z najgroźniejszych jest rak szyjki macicy. Szybko wykryte zmiany są jednak wyleczalne, jednak zbyt późno wykryte stają się prawdziwym problemem. Badaniem, które wykrywa niepokojące zmiany oraz ratuje życie jest cytologia, którą powinna wykonywać regularnie każda kobieta.

dziewczyna z kwiatami

Badanie cytologiczne

Dlaczego cytologia jest taka ważna? Ponieważ pozwala na rozpoznanie ewentualnych zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety wykonywały cytologię przynajmniej raz w roku. Oczywiście panie, które są w grupie ryzyka powinny badanie cytologiczne wykonywać częściej. Ginekolog prowadzący zazwyczaj informuje o tym, co jaki czas należy powtarzać to badanie i jakie ewentualne kroki podjąć w momencie, kiedy cytologia nie wychodzi dobrze.

Na czym polega cytologia?

Lekarz pobiera za pomocą specjalnego wziernika wymaz z szyjki macicy. Wyniki pozwalają na uzyskanie informacji, czy pacjentka ma zmiany przednowotworowe lub nowotworowe. W przypadku dysplazji oraz groźniejszych zmian, lekarz zaleca specjalistyczne badania oraz leczenie.

Kiedy najlepiej zrobić badanie i jak się przygotować do cytologii?

Zaleca się, aby cytologię wykonywać około 5 dni po okresie, do 5 dni przed okresem, kiedy nie występują jeszcze plamienia związane z menstruacją. Przed badaniem cytologicznym nie powinno się stosować globulek, tabletek dopochwowych itd. Około 2 dni przed zabiegiem nie powinno się współżyć.

Cytologia - zły wynik

Nawet jeśli wynik badania cytologicznego nie będzie zadowalający, nie można się załamywać i popadać w histerię. Lekarz zaleci kolejne badania specjalistyczne, które pozwolą na wnikliwą analizę zmian, które powstały w obrębie szyjki macicy. Kolejnym badaniem, które pozwoli na głębsze przyjrzenie się zmianom jest kolposkopia. Pozwala ona na precyzyjną analizę chorego miejsca oraz ustalenie dalszego planu leczenia. Szybko wykryta choroba nie jest wyrokiem. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i pozytywne myślenie, które jest kluczem do sukcesu w momencie walki z chorobą.

gol

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: kolposkopia, cytologia wyniki, badanie cytologiczne, jak się przygotować do cytologii
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Jak usunąć smog z domu? Czy oczyszczacze powietrza są skuteczne?

Jakość powietrza wpływa na zdrowie oraz samopoczucie, dlatego dobrze jest zadbać o jej wysoki poziom.

lato
Pielęgnacja skóry latem. Co warto mieć w swojej kosmetyczce?

Które kosmetyki przydadzą nam się latem?

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?