Zdrowie - Kobieta

Cytologia - badanie cytologiczne

Jak się przygotować do cytologii?

2018-01-26 14:17:22

Coraz więcej mówi się o chorobach kobiecych, które zbierają swoje żniwo wśród pań. Jedną z najgroźniejszych jest rak szyjki macicy. Szybko wykryte zmiany są jednak wyleczalne, jednak zbyt późno wykryte stają się prawdziwym problemem. Badaniem, które wykrywa niepokojące zmiany oraz ratuje życie jest cytologia, którą powinna wykonywać regularnie każda kobieta.

dziewczyna z kwiatami

Badanie cytologiczne

Dlaczego cytologia jest taka ważna? Ponieważ pozwala na rozpoznanie ewentualnych zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety wykonywały cytologię przynajmniej raz w roku. Oczywiście panie, które są w grupie ryzyka powinny badanie cytologiczne wykonywać częściej. Ginekolog prowadzący zazwyczaj informuje o tym, co jaki czas należy powtarzać to badanie i jakie ewentualne kroki podjąć w momencie, kiedy cytologia nie wychodzi dobrze.

Na czym polega cytologia?

Lekarz pobiera za pomocą specjalnego wziernika wymaz z szyjki macicy. Wyniki pozwalają na uzyskanie informacji, czy pacjentka ma zmiany przednowotworowe lub nowotworowe. W przypadku dysplazji oraz groźniejszych zmian, lekarz zaleca specjalistyczne badania oraz leczenie.

Kiedy najlepiej zrobić badanie i jak się przygotować do cytologii?

Zaleca się, aby cytologię wykonywać około 5 dni po okresie, do 5 dni przed okresem, kiedy nie występują jeszcze plamienia związane z menstruacją. Przed badaniem cytologicznym nie powinno się stosować globulek, tabletek dopochwowych itd. Około 2 dni przed zabiegiem nie powinno się współżyć.

Cytologia - zły wynik

Nawet jeśli wynik badania cytologicznego nie będzie zadowalający, nie można się załamywać i popadać w histerię. Lekarz zaleci kolejne badania specjalistyczne, które pozwolą na wnikliwą analizę zmian, które powstały w obrębie szyjki macicy. Kolejnym badaniem, które pozwoli na głębsze przyjrzenie się zmianom jest kolposkopia. Pozwala ona na precyzyjną analizę chorego miejsca oraz ustalenie dalszego planu leczenia. Szybko wykryta choroba nie jest wyrokiem. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i pozytywne myślenie, które jest kluczem do sukcesu w momencie walki z chorobą.

gol

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: kolposkopia, cytologia wyniki, badanie cytologiczne, jak się przygotować do cytologii
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Aktywność z głową
Aktywność z głową

Właściwe nawodnienie to klucz do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Właściwości rumianku
Właściwości rumianku

Jakie są właściwości rumianku i czy warto go pić?

Kubeczek menstruacyjny
Kubeczek menstruacyjny - alternatywa dla tamponów

Jeśli szukasz alternatywy dla drogich tamponów, ten produkt na pewno cię zainteresuje.

Polecamy
II Wielki Nocny Bieg PoZdro! z okazji XXIV Światowego Dnia Cukrzycy
II Wielki Nocny Bieg PoZdro! z okazji XXIV Światowego Dnia Cukrzycy

Stwórzmy wspólnie dwa błękitne okręgi i pobiegnijmy dla dzieci chorych na cukrzycę.

Estragon-zastosowanie i właściwości
Estragon-zastosowanie i właściwości

Estragon jest jedną z często wykorzystywanych roślin. Ma on wiele właściwości, które umożliwiają wykorzystanie go zarówno jako przyprawy jak i leku. Można stosować go nie tylko jako dodatek poprawiający smak, ale też jako zioło działające leczniczo i poprawiające kondycję naszego organizmu.

Ostatnio dodane
Aktywność z głową
Aktywność z głową

Właściwe nawodnienie to klucz do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Właściwości rumianku
Właściwości rumianku

Jakie są właściwości rumianku i czy warto go pić?

Kupony i kody rabatowe
GaleriaŁucznik.pl
Galeria Łucznik W ofercie GaleriaŁucznik.pl: maszyny do szycia, maszyny do szycia tradycyjne, maszyny do szycia elektroniczne. Dodatkowe akcesoria takie jak overlocki, cały zestaw narzędzi i dodatków oraz przybory do szycia ręcznego. Dodatkowo na GaleriaŁucznik.pl znajdziesz Sprzęt AGD.