Zdrowie - Kobieta

Czy komórki nowotworowe lubią sen?

2023-05-24 12:06:54

Działanie organizmu poddane jest rytmowi dobowemu. Za odkrycie mechanizmów stojących za zmianami zależnymi od czasu trzech naukowców otrzymało w 2017 r. Nagrodę Nobla. Czy zatem rytmowi dobowemu podlegają też komórki raka? A jeśli tak, czy ma to znaczenie kliniczne?

Zobacz też: Techniki oddechowe pomogą w wielu dolegliwościach.

Czy komórki nowotworowe lubią sen?Czy sen ma wpływ na nowotwór?

W czerwcu ubiegłego roku naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETHZ) opublikowali pracę w "Nature", pokazującą, że w przypadku nowotworu piersi przerzuty najczęściej tworzą się w czasie snu.

Trzeba jednak pamiętać, że etap badań szwajcarskich naukowców jest wczesny, a i niewielka liczba obserwowanych na potrzeby publikacji chorych onkologicznie kobiet nie uprawnia jeszcze do wyciągania daleko idących wniosków. Może to jednak w przyszłości otworzyć nowe drzwi w onkologii.

Co zaobserwowali naukowcy?

Szwajcarscy naukowcy badali i ludzi, i zwierzęta - obserwowali 30 chorych kobiet oraz myszy z nowotworem. Okazało się, że uwolnione z guza pierwotnego (pierwszego ogniska raka) komórki w trakcie snu szybciej się dzielą, co ułatwia im tworzenie przerzutów. Badanie sugeruje, że "ucieczka" nowotworowych komórek z pierwotnego guza jest kontrolowana przez melatoninę, która reguluje cykl dobowy człowieka.

Ciekawostką jest to, że naukowcy odkrycia dokonali po części przypadkowo, bo pracują o różnych porach: rano, późnym popołudniem, czasami analizy krwi wykonują o nietypowych godzinach. Okazało się, że próbki krwi pobrane o różnych porach zawierały inną liczbę komórek nowotworowych.

Teraz więc badacze chcą sprawdzić, czy inne rodzaje nowotworów zachowują się podobnie oraz czy leczenie aplikowane o różnych porach działa lepiej lub gorzej.

Będzie przełom?

Prof. Piotr Rutkowski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, kierujący Kliniką Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej- Curie w Warszawie jest sceptyczny co do implikacji tej pojedynczej obserwacji związanej z badaniami poziomów hormonów i nowotworami hormonozależnymi (rak piersi, podobnie jak i np. rak prostaty do nich należy).

Obserwacja wynika z jednej pracy i dotyczy raka piersi. To obecnie nie ma większych implikacji i nie nadawałbym jej dużego znaczenia

- mówi prof. Rutkowski. Prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz działającego przy tej uczelni Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych, ekspert w dziedzinie genetyki klinicznej nowotworów, uważa, że obserwacje zawarte w pracy opublikowanej w "Nature" przez szwajcarskich naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu, są bardzo interesujące - pokazują coś nowego w onkologii, choć nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w jakim stopniu wynik tych badań będzie miał znaczenie dla rozwoju tej dziedziny.

Na razie wyciąganie daleko idącego wniosku o podawaniu leków onkologicznych w porze snu jest nieuprawnione. Gdy badanie zostanie sprawdzone na większej liczbie pacjentów i jego wyniki potwierdzą się, będzie można zacząć mówić o przełomie. Idea tych badań jest taka: w czasie snu jest więcej melatoniny, testosteronu itd. To właśnie hormonalna stymulacja powoduje, że komórek rakowych jest więcej

- tłumaczy prof. Lubiński. A jednocześnie w praktyce tego rodzaju mechanizmy fizjologiczne nie uprawniają do tego, by w trosce o rozrost raka nie chodzić spać! Profesor wskazuje, że raczej naukowcy postarają się sprawdzić, czy jakaś substancja blokująca wydzielanie melatoniny czy testosteronu będzie mogło być wykorzystana w hamowaniu rozsiewu komórek rakowych.

W końcu ludzie, którzy mało śpią, mają większą zapadalność na nowotwory i są one bardziej agresywne. Czy więc na pewno nowotwór rośnie szybciej w czasie snu?

- mówi z kolei prof. Rutkowski. Zdaniem prof. Lubińskiego, dzięki temu badaniu być może zostanie namierzony rodzaj czynników stymulujących rozwój raka. Ochotniczki do tego badania zgodziły się, by mieć krew pobieraną o czwartej nad ranem, w czasie snu, i w południe. Różnica w liczbie komórek rakowych to 1 milion albo 10 milionów.

Badanie na razie mówi jedynie, że jest więcej komórek rakowych, a to daje przypuszczenie, że z pewnością istnieje coś, co wpływa na wzrost szybkości dzielenia się komórek nowotworowych i związku z tym jest ich więcej. Aż się prosi, żeby zostały poznane czynniki to powodujące. Do czasu opublikowania tego badania nie słyszałem, że melatonina stymuluje komórki nowotworowe. Jest więc kwestia wykorzystania substancji działających przeciwko melatoninie, żeby zmniejszyć siłę przerzutów. Przed naukowcami gigantyczna praca do wykonania. Niemniej to bardzo interesujący nowy punkt, jeśli chodzi o patomechanizmy rozsiewu nowotworów

- konkluduje prof. Lubiński.

Warto tu wspomnieć, że nie ma natomiast wątpliwości, iż rozregulowany rytm dobowy to istotny czynnik ryzyka całego szeregu poważnych problemów zdrowotnych, m.in. otyłości, chorób układu krążenia oraz nowotworów (np. kobiety mające pracę zmianową obejmującą noce częściej zapadają na raka piersi niż te, które pracują tylko w dzień, a w nocy mają zapewniony wypoczynek).

ip

fot. pexels

Słowa kluczowe: nowotwór, sen, zdrowie, znaczenie snu, wypoczynek
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Pielęgnacja stÃłp diabetykÃłw jest waÅźna
Pielęgnacja stóp diabetyków jest ważna

O tym, dlaczego podolog powinien być zawodem medycznym.

Lęki u dzieci: czasami sami je stymulujemy
Lęki u dzieci: czasami sami je stymulujemy

Jak pomóc dziecku, które odczuwa lęk?

nadmierny perfekcjonzim
Perfekcjonizm - do czego prowadzi i jak sobie z nim radzić?

Nadmierny perfekcjonizm może prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości wielu zaburzeń.

Polecamy
Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wypryskÃłw samodzielnie?
Trójkąt śmierci - poznaj niebezpieczne skutki wyciskania pryszczy!

Czym jest i dlaczego nie warto usuwać wyprysków samodzielnie?

Overthinking
Czym jest paraliż analityczny i jak sobie z nim poradzić?

Oto sposoby, które pomogą ci się pozbyć natłoku myśli w głowie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Pielęgnacja stÃłp diabetykÃłw jest waÅźna
Pielęgnacja stóp diabetyków jest ważna

O tym, dlaczego podolog powinien być zawodem medycznym.

Lęki u dzieci: czasami sami je stymulujemy
Lęki u dzieci: czasami sami je stymulujemy

Jak pomóc dziecku, które odczuwa lęk?

Popularne
met gala 2023 stylizacje
Met Gala 2023: zjawiskowe kreacje gwiazd na czerwonym dywanie [ZDJĘCIA]

W tym roku kreacje gwiazd oddały hołd jednemu z najwybitniejszych projektantów mody - Karlowi Lagerfeldowi.