Na rzeczy - Kobieta

Czy koty przywiązują się do swoich właścicieli?

2019-10-08 11:48:55

Koty wyrobiły sobie dosyć złą opinię i mimo to - cały czas je uwielbiamy. Według stereotypów, nie są tak wierne i zapatrzone w nas jak psy, zrzucają przedmioty ze stołów i ze słodką pogardą odrzucają nasze próby przymilania się i zabawy. Jednak czy gdyby faktycznie tak było, to wciąż pałalibyśmy do nich tą, wydawać by się mogło, toksyczną miłością? Coś tu wyraźnie nie gra, a rozwiązaniem tej zagwozdki mogą być badania, które wskazują, że tak naprawdę koty przywiązują się do swoich właścicieli nie mniej niż dzieci czy najbardziej towarzyskie zwierzęta świata - psy.

Zobacz też: dlaczego ludzie lubią koty?

Kobieta bawi się z dwoma kotami, małym i dużym

Czy koty lubią ludzi?

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Kristyn R. Vitale, Alexandrę C. Behnke oraz Monique A.R. Udell, koty mają bardzo rozwinięty zmysł życia społecznego, a relacje jakie budują z ludźmi są bardzo głębokie. Nie jest to też coś niezwykłego, a podobne umiejętności i schematy tworzenia więzi, mogą być też zaobserwowane wśród dzieci oraz psów. Naukowcy wskazują też, że nie są to cechy charakterystyczne dla jednego gatunku, że są bardziej uniwersalne i co najważniejsze - nie wykluczają kotów.

Badanie jakie wykazało przywiązanie kotów do ludzi polegało na umieszczeniu zwierząt oraz ich właścicieli, w nowym, nieznanym im wcześniej pokoju. W pewnym momencie "ich człowiek" wychodził, a następnie po jakimś czasie wracał, a naukowcy przez cały czas badali zachowania kotów i ich reakcje na te bodźce. Zwierzaki reagowały różnie - niektóre po wystawieniu na stres związany z osamotnieniem w nieznanym środowisku, później przy powrocie właścicieli, albo się uspokajały i zaczynają badać otoczenie albo nerwowo na nich wskakiwały by zastygnąć bez ruchu.

Te różnice są związane ze sposobem, w jaki utworzyła się relacja pomiędzy ludźmi i kotami, która może być pewna i niepewna (org. secure i insecure). Ten schemat jest bardzo podobny do tego, jak buduje się więź między dorosłymi i niemowlakami. Możliwe też, że to właśnie z tego podobieństwa bierze się nasze pozytywne nastawienie do tych zwierząt.

Pewne jest jednak to, że jakkolwiek ktoś chciałby sobie interpretować te przypadki, jeden fakt nie pozostawia wątpliwości - nie jesteśmy dla kotów obojętni i często stanowimy dla nich zapewnienie bezpieczeństwa do którego mogą się wycofać by poczuć się lepiej. Każy z nas zna też sytuację, gdy kot-samotnik jednak przychodzi z nami posiedzieć, albo bez powodu, alby gdy mamy gorszy dzień i czujemy się gorzej. Wygląda na to, że koty nie sa tak nieczułe, jak mówią niektóre mity.

Zobacz też: mity o kotach

Jak sprawić by kot nas polubił?

Dużą rolę w budowie bliskiej relacji ze zwierzęciem jest przyzwyczajenie go do interakcji z ludźmi od małego. Wtedy też wytworzymy z nim różne wzorce, często bardzo ludzkich interakcji. Bardzo istotne jest też to, aby zwierzak był odpowiednio wychowany przez swoją mamę i nie zabrany od niej zbyt wcześnie.

Nie możemy też liczyć na to, że zwierzak ze schroniska od razu zacznie się do nas przytulać, jeśli w ogóle kiedykolwiek zacznie. Zwierzęta domowe to podobnie jak ludzie to żywe stworzenia, które mają swoje upodobania i charaktery, które należy zrozumieć, zaakceptować i docenić za ich niepowtarzalność. Cieszmy się więc czasem spędzonym z naszymi kotami i innymi zwierzętami wiedząc, że nie jesteśmy dla nich obojętni.

KSK

fot. pexels.com

źródło badań: https://www.universal-sci.com/headlines/2019/9/24/study-shows-that-cats-are-actually-really-attached-to-their-humans

Słowa kluczowe: Zwierzęta domowe, jakie są, charakter, czy koty lubią ludzi?, Badania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ogród w domu - jak sadzić warzywa i kwiaty w warunkach domowych?

Nie trzeba ruszać się z domu, by stworzyć idealne miejsce dla swoich roślin!

Zalety pisania listów

Sprawdź dlaczego nadal warto je pisać!

damska torebka i jej zawartość
Jak odciążyć damską torebkę i ulżyć kręgosłupowi?

Jak nauczyć się trudnej sztuki eliminacji ilości przenoszonych przedmiotów? I co naprawdę powinno się znaleźć w damskiej torebce?

Polecamy
Zmiana czasu niekorzystna dla organizmu?
Zmiana czasu niekorzystna dla organizmu?

Ostatnia niedziela października to pora wyczekiwana z niecierpliwością – dzięki przestawieniu wskazówek zegara na czas zimowy zyskujemy dodatkową godzinę snu.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza zaprasza
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza zaprasza Warszawa

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa

Ostatnio dodane
Ogród w domu - jak sadzić warzywa i kwiaty w warunkach domowych?

Nie trzeba ruszać się z domu, by stworzyć idealne miejsce dla swoich roślin!

Zalety pisania listów

Sprawdź dlaczego nadal warto je pisać!