Zdrowie - Kobieta

Czy łysienie w trakcie pandemii jest objawem koronawirusa?

2020-08-24 09:56:07

Pandemia COVID-19 miała diametralny wpływ na nasze życie. W obawie przed nieznanym wirusem musieliśmy całkowicie zmienić swoje przyzwyczajenia, przystosowując się do nowej rzeczywistości. Stres spowodowany izolacją od ludzi i często niepewną sytuacją finansową odbija się na ludziach w różny sposób. Jednym z jego skutków jest właśnie łysienie. Co dokładnie wiąże koronawirusa z wypadaniem włosów?

Wypadanie włosów

Jakie jest powiązanie pomiędzy koronawirusem a łysieniem?

Nie ma żadnych potwierdzonych informacji, że wypadanie włosów jest jednym z objawów COVID-19. Osoby cierpiące na łysienie plackowate nie znajdują się też w grupie większego ryzyka zakażeniem wirusem. Nie oznacza to jednak, że nie ma pomiędzy sobą jakiejś relacji. Jak wspomina amerykańska fundacja zajmującą się problemem łysienia "National Alopecia Areata Foundation" znaczne wypadanie włosów w tym okresie może być spowodowane wzrostem poziomu stresu w naszym życiu.

Zobacz też: Czy COVID-19 może wpłynąć na zdrowie kobiety w ciąży?

Czy COVID-19 powoduje łysienie neurotyczne?

Łysienie neurotyczne spowodowane jest zaburzeniami układu nerwowego będące skutkiem silnej sytuacji stresowej. Mogą być to traumatyczne przeżycia, problemy finansowe, depresja, czy inne choroby. W przypadku pandemii COVID-19 wiele osób, które zetknęły się z wirusem, przechodziły kwarantannę, czy miały podobne objawy co zarażeni, zauważyły u siebie nadmierne wypadanie włosów. Jak tłumaczą lekarze zwiększona ilość zgłoszeń dotycząca tej przypadłości, odnosiła się do pacjentów, którzy 2-3 miesiące wcześniej byli dotknięci sytuacją powiązaną z pandemią. 

Sytuacja spowodowana przyrostem stresu w naszym życiu powoduje, że włosy zbyt szybko przechodzą z fazy wzrostu do fazy spoczynku. Doprowadza to do ich przedwczesnego wypadania.

Jak zatrzymać wypadanie włosów?

Jeżeli zauważymy u nas nadmierne wypadanie włosów, powinniśmy przede wszystkim skonsultować z lekarzem. Łysienie może być skutkiem wielu problemów zdrowotnych np. nieprawidłowej pracy tarczycy, dlatego tak istotne jest zidentyfikowanie źródła tej dolegliwości.

W przypadku, gdy okaże się, że cierpimy na łysienie neurotyczne, przede wszystkim powinniśmy zlikwidować czynnik stresogenny. Bez zmniejszenia poziomu zdenerwowania, dalsze leczenie może okazać się nieskuteczne. Każdy przypadek jest jednak indywidualny, dlatego to lekarz po wykonaniu serii odpowiednich badań, powinien dobrać nam odpowiednią formę powrotu do zdrowia.

Jak poprawić kondycję włosów podczas pandemii?

Oczywiście, będąc w domu, możemy zadbać o dodatkową pielęgnację skóry głowy, używając specjalnych wcierek, szamponów lub odżywek. Musimy być jednak świadomi, że w krótkim czasie, nawet specjalistyczne produkty, jak i zabiegi nie będą w stanie przywrócić świetności naszych włosów sprzed ich wypadania. Podejmując, więc takie leczenie powinniśmy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Pamiętajmy, że nasze zdrowie jest najważniejsze.

BS

fot. David Garrison z Pexels

Źródło: naaf.org, webmd.com, cbsnews.com

Słowa kluczowe: pademia COVID-19, wpadanie włosów, łysienie, stres, lekarz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Łzy
Płacz - skąd biorą się łzy?

Dowiedz się, co sprawia, że ludzie płaczą?

Tabletka
Czym są suplementy diety? Za i przeciw suplementacji

Zobacz, czy warto i jak odpowiednio dopasować suplementy do diety.

Zabiegi pielęgnacyjne dla ciężarnych kobiet. Czyli jak dbać o wygląd, będąc w ciąży?

W trakcie ciąży ciało kobiety przechodzi liczne, często niepożądane zmiany. Dowiedz się, jak im zapobiec!

Polecamy
Zielona czy czarna herbata - co lepiej pić?

Naukowcy zbadali sympatyków tych napojów. Jeden z nich obniża ryzyko zawału i udaru.

Jaki wpływ mają na nas media społecznościowe? - ciekawe wyniki badań

Zobacz, jakie są skutki codziennego używania portali społecznościowych.

Ostatnio dodane
Łzy
Płacz - skąd biorą się łzy?

Dowiedz się, co sprawia, że ludzie płaczą?

Tabletka
Czym są suplementy diety? Za i przeciw suplementacji

Zobacz, czy warto i jak odpowiednio dopasować suplementy do diety.

Konkurs Ziaja
Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?