Różności - Kulinaria

Czy mięso karpia jest zdrowe? Wartości odżywcze i właściwości świątecznej ryby

2020-12-14 09:06:53

Do podstawowych składników mięsa karpia należą białko i tłuszcz.  Oba te związki stanowią składniki odżywcze, które wykorzystywane są przez organizm jako materiał budulcowy, źródło energii oraz czynniki regulujące procesy metaboliczne. Wszystkie ryby i owoce morza są dobrym źródłem białka i niezbędnych aminokwasów, mikro- i makroelementów, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-3.

Zobacz też: Baton z mięsem karpia dla sportowców od naukowców z krakowskiego UR.

Karp w wodzieMięso karpia - właściwości

Białko karpia nie tylko może zastępować białko wołowe czy wieprzowe, ale jest także lżej strawne. Dlatego też spożycie mięsa tej ryby zalecane jest w chorobach przewodu pokarmowego w których stosowana jest dieta łatwostrawna.

Pomimo faktu, iż mięso karpia jest zaliczane do produktów lekkostrawnych, zawiera ono całkiem sporo śródmięśniowej tkanki łącznej-kolagenu. Zawartość tego związku w mięsie karpia jest znacznie mniejsza niż w mięsie ssaków, ale w porównaniu z innymi rybami, karp przoduje pod tym względem. Kolagen to składnik, którego nie może zabraknąć w naszym codziennym menu. Jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania stawów i chrząstek.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe lipidów rybich, zdecydowanie różnią się od PUFA innych organizmów żywych. Wiąże się to z tym, że w ich składzie zawarte są reszty wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-3, a wśród nich kwas DHA oraz EPA. Należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, że kwasów tych nie posiadają żadne inne zwierzęta, a produkty rybne są ich jedynym źródłem, co jest bardzo istotne, ponieważ są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Kwasy DHA oraz EPA, należące do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, ponieważ m.in.:

  • chronią serce i układ krążenia,
  • obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów,
  • mają działanie przeciwnowotworowe,
  • warunkują prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego,
  • zwłaszcza mózgu i narządu wzroku,
  • zmniejszają podatność na depresję
  • łagodzą objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, astmy, tocznia rumieniowatego.

Udowodniono również, iż dzieci matek, którym do pożywienia od 18 tygodnia ciąży do 3 miesięcy po porodzie podawano olej z wątroby dorsza cechowały się lepszym rozwojem umysłowym, w tym lepszymi zdolnościami wysławiania się.

Wartości odżwycze karpia

Specjaliści w zakresie żywienia człowieka podają, że przeciętnie jeden normalny posiłek złożony z ryb jest wystarczający do zapewnienia człowiekowi wymaganej porcji mikroskładników. Karp jest rybą średnio tłustą, 100 g mięsa z karpia dostarcza organizmowi ok 100 kcal, jest to o połowę mniej niż przy spożyciu takiej samej ilości mięsa wołowego, a nawet 4 do 5 razy mniej od średnio tłustej wieprzowiny. Dlatego ta ryba jest szczególnie polecana osobom na diecie niskokalorycznej. Tym bardziej, że zawiera wiele makro- i mikroelementów. W porównaniu np. z łososiem czy pstrągiem zawiera znacznie więcej manganu, cynku, żelaza czy wapnia.

Dietetycy zalecają aby włączyć ryby na stałe do jadłospisu co najmniej 2 razy w tygodniu. Ryby słodkowodne do których zalicza się karp zawierają przeciętnie znacznie mniej kwasów tłuszczowych omega 3 niż tłuste ryby morskie, jednak wprowadzane umiejętnie do naszej diety mogą być ich dodatkowym źródłem. Porcja karpia dostarczająca 500 mg kwasu EPA i DHA to 233g, a dla porównania porcja dorsza dostarczająca taką sama ilość tych związków to 110 g, a Pangi aż 2010 g.

Pamiętajmy, że dieta powinna być nie tylko zbilansowana, ale także urozmaicona, dlatego warto wprowadzać do niej również ryby słodkowodne, które mają również dużo innych cennych składników

Autor tekstu:
Dr hab. inż. Joanna Tkaczewska, prof. UR

Wydział Technologii Żywności
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

ip

fot. Thirdman z Pexels

Słowa kluczowe: Karp, Czy jest zdrowy, Mięso z karpia, Kcal, Wartości odżywcze, Czy warto jeść karpia? Ryby w diecie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
KaÅźdy ma swoje Grześki
Każdy ma swoje Grześki - nowa promocja marki dla pokolenia Y i Z

Agencja Brand Bridge poprowadzi profile marki Grześki w mediach społecznościowych.

Produkty z długim terminem waÅźności
Produkty z długą datą ważności, czyli jedzenie, które się nie psuje

Zobacz, co możemy trzymać w kuchni przez długi czas.

Czy mięso karpia jest zdrowe?
Czy mięso karpia jest zdrowe? Wartości odżywcze i właściwości świątecznej ryby

Ten wigilijny przysmak kryje w sobie zacznie więcej, niż większość osób może się spodziewać!

Polecamy
Lunchbox - pomysły na śniadania na uczelnię i do pracy

Poznaj propozycje szybkich, tanich i zdrowych drugich śniadań, które możesz zabrać ze sobą wszędzie.

kanapka Harley Quinn
Przepis na ukochaną kanapkę Harley Quinn z "Ptaków nocy" [WIDEO]

Na ekranie wyglądało pysznie. Zróbcie to sami w domu!

Ostatnio dodane
KaÅźdy ma swoje Grześki
Każdy ma swoje Grześki - nowa promocja marki dla pokolenia Y i Z

Agencja Brand Bridge poprowadzi profile marki Grześki w mediach społecznościowych.

Produkty z długim terminem waÅźności
Produkty z długą datą ważności, czyli jedzenie, które się nie psuje

Zobacz, co możemy trzymać w kuchni przez długi czas.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?