Na rzeczy - Kobieta

Czy umysł ma płeć? Różnice między mózgami kobiet i mężczyzn

2019-09-03 12:57:54

Różnice między kobietami a mężczyznami do tej pory niektórym wydawały się oczywiste, jednak w świetle najnowszych badań, okazuje się, że sprawa nie jest aż taka prosta. Głos w tej sprawie zabrała Gina Rippon - neurolożka i  specjalistyka z zakresu kognitywistyki, która podzieliła się ze światem swoimi poglądami na temat identyfikacji płciowej oraz sposobu funkcjonowania umysłów różnych ludzi.

Kobieta i mezczyzna symbolicznie

Jak różnią się mózgi kobiet i mężczyzn?

Wydawać by się mogło, że jakieś różnice muszą istnieć. Większość z nas wychowała się w świecie, gdzie mężczyźni muszą zajmować się naukami ścisłymi, a kobiety lepiej radzą sobie z działalnością artystyczną i modą. Takie wyraźne i powszechne podziały, wydają się być naturalnie związane z pewnymi cechami wrodzonymi, jednak jak zauważa Rippon, jest to nieprawda: - Myślę że najczęstszym mitem z jakim się spotykam to żekomy fakt, że neurologia "potwierdziła", że są wyraźne różnice w mózgach kobiet i mężczyzn, podczas gdy to po prostu nieprawda. (...) kiedy spojrzymy na dane pozyskane ze zdjęć mózgów, dostrzeżemy, że nie ma wyraźnych różnic (za bbc.com).

Jedyną rzeczą, która w jakiś namacalny sposób różni umysły kobiet i mężczyzn, to ich statystyczna waga. Wedle badań, mózg przeciętnej kobiety jest o ok. 140g lżejszy od mózgu przeciętnego mężczyzny. Gina Rippon opowiada, że przez pewien czas ten fakt bardzo interesował naukowców i dla wielu był powodem i świadectwem istnienia różnic w mózgach kobiet i mężczyzn.

Z czasem jednak pojawiły się wątpliwości. Mamy tu w końcu do czynienia z badaniem statystycznym, które wyciąga średnią, co oznacza, że nadal znajdziemy kobiety z mózgami większymi niż średnia i mężczyzn o umysłach mniejszych od przeciętnego. Co więcej, sam rozmiar nie może decydować w zupełności o sposobie funkcjonowania mózgu, ponieważ wiele zwierząt ma umysły większe od ludzkich i w żaden sposób nie przekłada się to na ich bystrość.

Co wpływa na identyfikację płciową?

Rippon w swoich rozważaniach wskazuje na pewne zjawisko, które ona nazywa "genderowym bombardowaniem" (org. gender bombardment):  - Od momentu gdy dziecko się rodzi, gdy wokół niego pojawiają się ludzie, pojawiają się te straszne etykiety "To dziewczynka" na różowo i "to chłopiec" na niebiesko. Bardzo szybko zostają włączeni w świat z wyraźnymi podziałami na płeć (za bbc.com).

W dzisiejszych czasach podobne zjawisko jest bardzo mocno widoczne na każdym kroku, czy to na ulicach czy w internecie. Usługi, reklamy, gadżety - wszystko jest wyraźnie rozróżnione na rzeczy kobiecie i męskie. Zjawisko istniało zawsze, jednak w cywilizacji na takim poziomie technologicznym jak dzisiejsza, ma to być znacznie bardziej widoczne

Taki stan rzeczy rodzi pewne problemy. Jak zauważa Rippon: Jeśli spojrzymy na coś i pomyślimy "cóż, powinienem być męski, ale nic z tego nie pasuje do mnie" ludzie zaczynają sądzić, że coś jest z nimi nie tak (bbc.com).

Neurolożka uważa, że kluczowe w dzisiejszych czasach powinno być zrozumienie, że każdy człowiek jest inny i nie jest to związane tylko z płcią właściciela, ponieważ na funkcjonowanie umysłu wpływa znacznie więcej czynników.

KSK

fot. pexels.com

źródło: https://www.bbc.com/reel/video/p07l2bx3/are-male-and-female-brains-different-

Słowa kluczowe: Czym się różnią, Kobiety i mężczyźni, Badania, Płeć, Gender, Identyfikacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
opiekunka osÃłb starszych za granicą
Bezpieczny wyjazd jako opiekunka osób starszych Białystok

Czy w trakcie pandemii praca poza granicami kraju jest bezpieczna?

Ogród w domu - jak sadzić warzywa i kwiaty w warunkach domowych?

Nie trzeba ruszać się z domu, by stworzyć idealne miejsce dla swoich roślin!

Zalety pisania listów

Sprawdź dlaczego nadal warto je pisać!

Polecamy
Tych rzeczy absolutnie nie rób na imprezie!
Tych rzeczy absolutnie nie rób na imprezie!

Zobaczcie, na co uważać i czego absolutnie nie robić na imprezie!

Marchewkowe pole zdrowia
Marchewkowe pole zdrowia

Francuzki mawiają, że marchewka to jeden z najtańszych i najlepszych kosmetyków. Mają rację – to popularne warzywo, gromadzące w sobie najcenniejsze wartości natury, ma zbawienne działanie zarówno dla naszej urody, jak i zdrowia.

Ostatnio dodane
opiekunka osÃłb starszych za granicą
Bezpieczny wyjazd jako opiekunka osób starszych Białystok

Czy w trakcie pandemii praca poza granicami kraju jest bezpieczna?

Ogród w domu - jak sadzić warzywa i kwiaty w warunkach domowych?

Nie trzeba ruszać się z domu, by stworzyć idealne miejsce dla swoich roślin!

Konkurs Ziaja